BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

SPRÁVA BYTOVÝCH DOMOV . . . . .

 

 

 

 

 

. ČO CHCETE A POTREBUJETE VEDIEŤ

Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov v Ústrednej kancelárii ZSVB, ale aj cez jednotlivé regionálne centrá v rámci konzultačných dní (Dní otvorených dverí) a ďalších podujatí prezentuje svoju činnosť a odpovedá na otázky týkajúce sa správy bytového domu, vzťahov s dodávateľmi služieb, medziľudských vzťahov a podobne. Otázky rôzneho druhu sú nielen od funkcionárov spoločenstiev, ale aj jednotlivých vlastníkov bytov. V rámci poradne sme vybrali otázky, ktoré sa vyskytujú najčastejšie:

Akú právnu subjektivitu má Spoločenstvo vlastníkov bytov a kde je registrované?
- Spoločenstvo je právnická osoba založená podľa zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, v znení neskorších zmien a doplnení, ktorá spravuje spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, príslušenstvo a pozemok, ktoré sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov, vrátane ich údržby a obnovy. Spoločenstvo zabezpečuje plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome. Spoločenstvo vzniká dňom zápisu do registra združení, vedenom krajským úradom príslušným podľa sídla spoločenstva.
Návrh na zápis do príslušného registra združení je povinný podať vlastník domu do jedného mesiaca po podaní návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností alebo splnomocnený zástupca vlastníkov bytov a nebytových priestorov pri zmene spôsobu správy domu. Súčasťou návrhu na zápis do registra je zmluva o spoločenstve a stanovy spoločenstva, ak to zmluva o spoločenstve určuje.

Vyplýva majiteľom bytu (zo zákona?) povinnosť byť členom spoločenstva vlastníkov bytov?

Aké sú orgány Spoločenstva vlastníkov bytov?
a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ďalej len "zhromaždenie"),
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.
Akú funkciu plní rada?
Rada je dozorný orgán spoločenstva.
a) navrhuje kandidátov na predsedu,
b) určuje odmenu predsedovi,
c) zvoláva zhromaždenie,
d) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
e) navrhuje odvolanie predsedu.
Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru. Členom rady nemôže byť predseda! Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členstvo v rade je dobrovoľnou a neplatenou funkciou, ak zmluva o spoločenstve neustanovuje inak.

Aké je postavenie zhromaždenia?
Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Ako sa hlasuje na zhromaždení?
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať. Oznámenie o schôdzi vlastníkov sa oznamuje minimálne tri dni pred dňom konania schôdze spôsobom v dome obvyklým.
Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených.
Zákon č. 182/93 Z. z. umožňuje, aby sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodli na hlasovaní písomnou formou. Pred hlasovaním písomnou formou musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov 10 dní vopred informovaní o predmete hlasovania. Navrhnúť hlasovanie písomnou formou môže len predseda alebo splnomocnený zástupca zabezpečujúci styk so správcom, ktorý uverejní informáciu o predmete hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou predseda alebo splnomocnený zástupca, za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov, zistí výsledok hlasovania a oznámi ho spôsobom v dome obvyklým. V prípade neúspešného hlasovania písomnou formou sa predmet písomného hlasovania prerokuje na verejnej schôdzi vlastníkov. Hlasovanie písomnou formou sa nemôže opakovať. Prehlasovaní vlastníci bytov a nebytových priestorov majú právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol.

Aké právomoci a zodpovednosť má predseda spoločenstva?

Sú súčasťou zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov aj Stanovy spoločenstva?

Dá sa zrušiť spoločenstvo vlastníkov bytov?

Môžu vlastníci dodatočne založiť spoločenstvo vlastníkov bytov a spravovať si dom sami?

Ako upravuje zákon č. 182/1993 Z. z. výkon správy bytov inou osobou ako je spoločenstvo vlastníkov bytov?

Na čo slúži fond opráv a ako sa tvorí?
- Zákon tento fond označuje ako fond prevádzky, údržby a opráv. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy prispievať na náklady spojené s prevádzkou, údržbou a opravami spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva, prípadne pozemku. Ak zmluva neustanovuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Prostriedky fondu sú určené na zabezpečenie údržby a opráv spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva domu. Nie sú určené na údržbu a opravu bytu a jeho technického zariadenia.

(Podrobnejšie odpovede na tieto i nasledujúce otázky sa dozviete v publikácii BYTOVÉ DOMY na str. 19 - 21.)

Ako má byť vedená evidencia a účtovníctvo za správu, fond opráv a pod.?

Chceme realizovať nadstavbu na obytnom dome, musia s týmto rozhodnutím súhlasiť všetci vlastníci v dome?
- Ak sa v dome vlastníci bytov rozhodli, že na streche povolia nadstavbu bytov, musia zvolať zhromaždenie vlastníkov, ktoré o veci rozhodne. Na rozhodnutie o nadstavbe nie je potrebný 100 % súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v zmysle zákona č. 182/1993. Napriek tomu pri nedosiahnutí 100-percentného súhlasu zákon nekorešponduje s katastrálnym zákonom (vzniká problém so zápisom vkladu do katastra). Návrh novely zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá, ak sa schváli a vstúpi do platnosti 1. júla 2004, túto problematiku uľahčí a sprehľadní tým, že ustanovuje 2/3 väčšinu potrebnú na schválenie nadstavby.

Kto uzatvorí zmluvu s budúcimi majiteľmi alebo stavebníkmi nového bytu v dome?

Akým spôsobom si môže SVB uplatniť záložné právo?

Spoločenstvo si samo spravuje obytný dom. Za správu platíme poplatok 85 Sk/byt. Vo vedľajšom dome však platia 150 Sk/byt. Aké je správne rozhodnutie SVB?
- V uzatvorenej Zmluve o spoločenstve je spravidla zakotvený poplatok za správu domu, ktorý je v rámci Slovenska rôzny a je od sumy 85,- Sk až do 200,- Sk za byt. V poplatku je zhodnotená celková správa domu, t. j. správa spoločných častí a zariadení vlastníkov, práca predsedu, finančné ohodnotenie ekonóma SVB a ďalších funkcionárov Spoločenstva, ročné zúčtovanie platieb a pod.. Je vecou vlastníkov bytov, akú výšku poplatku za správu si odsúhlasia. V súčasnosti je reálna s výška od 100,- Sk do 180,- Sk/byt.

Zdenka Jurčáková, prezidentka ZSVB
Ing. Otília Leskovská, viceprezidentka ZSVB, www.zsvb.sk

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]