BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

SPRÁVA BYTOVÝCH DOMOV . . . . .

 

 

 

 

 

. O TOM, ŽE SA TO DÁ

Letná 29 - 43 v Košiciach. Tehlová štvorposchodová bytovka dokončená v roku 1960. Má 8 vchodov a 95 bytov stavebnej sústavy T16.

Pohľad z Letnej uliceV januári roku 1995 po prevode bytov do osobného vlastníctva prevzalo spoločenstvo vlastníkov bytov dom do samosprávy. V zlom stave. Poviete si, no a čo? Bytový dom ako každý iný. Ako každý, a predsa iný…

Iný tým, že sa spoločenstvo vlastníkov bytov rozhodlo dať dom do "parády". Dokázalo, že sa to dá.

Keď sa vlastníci bytov oboznámili s reálnym technickým stavom domu, zhromaždenie schválilo stratégiu postupnej rekonštrukcie, založenú na dvoch základných princípoch:
a) bezodkladne, v čo najkratšom možnom termíne treba odstrániť poruchy havarijného charakteru ohrozujúce život a majetok vlastníkov,
b) postupne realizovať opravy prinášajúce zníženie nákladov na spotrebu energie s opätovnou investíciou časti úspor do fondu opráv v rozsahu schválenom na zhromaždení. V prípade akútnej potreby kumulovať ďalšie finančné prostriedky - na základe rozhodnutia zhromaždenia prispieť do fondu opráv mimoriadnymi vkladmi.

Na základe takto dohodnutých pravidiel začal organizačný výbor SVB realizovať rekonštrukčné práce v nasledovnom poradí:
Pohľad z Jesennej ulice1. Generálna oprava všetkých plynových rozvodov v dome - výmena potrubí a armatúr. Náklady - 290 000,- Sk, termín: ukončená jún 1997.
Prínos - vylúčenie možnosti vzniku havárie ohrozujúcej životy a majetok vlastníkov bytov.

2. Rekonštrukcia všetkých rozvodov teplej aj studenej vody, vrátane montáže meračov spotreby vody. Náklady - 751 000,- Sk, z toho 224 000,- Sk formou bezúročnej pôžičky MF SR. Termín ukončenia december 1997.
Prínos - odstránenie strát vody v rozvodoch, zníženie spotreby vody, úspory na TÚV 35%, SV 28%.

3. Termostatické a hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy. Náklady 813 000,- Sk, termín ukončenia
apríl 1999.
Prínos - zabezpečenie rovnakej tepelnej pohody vo všetkých bytoch. Výrazné zníženie spotreby tepla na vykurovanie (7%).

4. Inštalácia domofónov (náklady 133 000,- Sk) a výmena vstupných brán (267 000,- Sk), spolu 400 000,- Sk. Termín ukončenia máj 1999.
Prínos - zabránilo sa vstupu nevítaných osôb do spoločných priestorov, zároveň sa zamedzilo úniku tepla.

5. Inštalácia vlastnej výmenníkovej stanice tepla, napojenej na primárny rozvod tepla z CZT. Náklady 1,3 milióna Sk, termín ukončenia december 2000.
Prínos - dosiahnutá úspora 480 000,- Sk len z titulu rozdielu medzi cenou výrobcu tepla, na ktorého sme sa priamo napojili, a cenou dodávateľa tepla, ako aj vďaka zníženiu spotreby tepla pre ÚK.

Po realizácii poslednej opravy sme sa dostali pred zdanlivo neprekonateľnú bariéru. Napriek nezvyčajnej snahe organizačného výboru SVB a cieľavedomej podpore zo strany vlastníkov bytov ďalšie vysokonáročné investičné náklady veľmi prekračovali naše finančné možnosti.
Išlo o termo-a hydroizoláciu plochej strechy v hodnote 2,7 mil. Sk, odstránenie systémovej poruchy balkónov v hodnote 1,5 mil. Sk, ďalej o opravu a zateplenie fasády v dvoch etapách v hodnote 4,5 mil. Sk, čo spolu predstavovalo 7,7 mil. Sk.
Bez získania finančných prostriedkov od bánk formou úveru by sme tieto zámery nemohli realizovať, zároveň však podmienky bánk na získanie úveru boli pre nás nesplniteľné (dokladovanie 50% vlastných nákladov, dokladovanie 100%-ného súhlasu všetkých vlastníkov bytov a ručenie bytmi).
Svetlo do riešenia neriešiteľného priniesol nový produkt stavebnej sporiteľne PSS s podmienkami: 20% vlastných nákladov, súhlas nadpolovičnej väčšiny a ručenie cez SZRB (Slovenská záručná a rozvojová banka).
A nastal cvrkot.
V septembri 2003 sme uzatvorili zmluvu o stavebnom sporení na cieľovú sumu 3 milióny Sk s poskytnutím medziúveru 2,4 mil. Sk. Do konca novembra sme mali hotovú rekonštrukciu plochej strechy, vrátane termo-a hydroizolácie.


O ďalších krokoch vedúcich k zveľadeniu domu a k zlepšeniu správy majetku na spokojnosť všetkých vlastníkov bytov v dome na Letnej 29 - 43 v Košiciach sa možno dozvedieť v ďalšej časti príspevku.

František Močiliak - predseda spoločenstva,
Ing. František Chalabala, člen predstavenstva

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]