BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BYTOVÉ DOMY . . . . .

 

 

 

 

 

. OCHRÁŇME SI MAJETOK

Dôvod na zriaďovanie ochrany pred bleskom je jasný: znížiť riziko požiaru, výbuchu, mechanického poškodenia stavieb, zlyhania a poškodenia elektrických a elektronických zariadení a ochrániť ľudí pred priamym úderom blesku.

Takéto škody dosahovali pred vynálezom bleskozvodu niekedy až katastrofické rozmery. Ani po vynáleze bleskozvodu neboli však celkom vylúčené katastrofické následky úderu blesku.
Väčšina následkov po údere blesku však našťastie nedosahuje katastrofické rozmery. No bežné je napríklad vytrhanie elektroinštalácie zo stien, zničenie elektrických spotrebičov, poškodenie záznamníkov, televízorov, počítačov, časté sú plané poplachy elektronických zabezpečovacích a požiarnych systémov a pod. Škody môžu často dosahovať veľmi vysoké čiastky. Nejde pritom len o priame náklady na poškodené zariadenie, ale často aj o nepriame škody spôsobené jeho znefunkčnením. Ponúka sa otázka: Ako je to možné, že viac ako 200 rokov od vynájdenia nebol bleskozvod zdokonalený natoľko, aby k takým prípadom nemohlo dochádzať?!
Od vynálezu bleskozvodu sa však predsa niečo zmenilo - stav bežne používanej techniky. V posledných rokoch výrazne vzrastá počet elektronických zariadení v bytoch, domoch a kanceláriách - sú to televízne a rádiové prijímače, zariadenia hi-fi a video techniky, ďalej elektronicky riadené práčky, mrazničky, osobné počítače, malé elektronické ústredne, elektronické telefóny, faxy, záznamníky a malé riadiace systémy (napr. riadenie lokálneho plynového vykurovania pre bytovku).
K úderu blesku do silového alebo oznamovacieho vedenia môže dôjsť. Preto ak existuje len ochrana budovy pred priamym úderom a bleskový prúd sa dostane do budovy po kovovom vedení, môže spolu s ním zničiť aj pripojené elektrické zariadenia i samotnú inštaláciu. Okrem toho je vo všetkých budovách veľa elektroniky, ktorá je mimoriadne citlivá na impulzy indukované vo vedeniach vo vnútri budovy i pri vzdialených úderoch blesku.

Ochráni bleskozvod pred bleskom?
Správne vybudovaný bleskozvod je určený predovšetkým na ochranu budovy (objektu) pred priamym úderom blesku a jeho tepelnými a dynamickými účinkami. Chráni teda len pred mechanickým poškodením, požiarom a priamym zásahom osôb. Pokiaľ ide o zariadenia a ľudí vo vnútri budovy, tie už chráni podstatne menej. Bleskozvodom nezabránime elektrickým a magnetickým javom, ktoré vznikajú na kovových vedeniach - aj neelektrických (voda, plyn a pod.).


Vnútorná ochrana pred bleskom a prepätím

Umožňuje podstatným spôsobom obmedziť riziko škôd vzniknutých vo vnútri budovy a významne prispieva k ochrane osôb a zariadení vo vnútri budovy. Dnešný moderný systém ochrany pred bleskom a prepätím si nemožno bez vnútornej ochrany vôbec predstaviť. Jej hlavnou úlohou je dosiahnuť vyrovnanie potenciálov medzi jednotlivými kovovými konštrukciami a vodičmi vo vnútri chráneného objektu a zneškodniť napäťové rozdiely na "živých" vodičoch, v prípade výskytu prepätia prevyšujúceho prevádzkové napätie. Celý problém možno vyjadriť stručne: Polovičná ochrana pred bleskom a prepätím nie je dostatočná vonkajšia ochrana, t. j. bleskozvod. Bez doplnenia vnútornou ochranou je vo väčšine prípadov málo účinná proti vzniku škôd spôsobených bleskom a jeho elektrickými a magnetickými účinkami.

Ako zriadiť vnútornú ochranu pred bleskovým prúdom a prepätím
(Podrobnosti sa dozviete v ďalšej časti príspevku.)

Ako to vidia poisťovne?
Väčšina poisťovní pôsobiacich na slovenskom poisťovacom trhu vo svojich poistných zmluvách poisťuje škody spôsobené úderom blesku, ale poistený objekt musí byť vybavený vonkajšou bleskozvodnou ochranou (bleskozvodom). Ak teda do domu, na ktorom máte správne namontovaný bleskozvod (v súlade s STN, správnosť je potrebné doložiť platnou revíznou správou od revízneho technika), udrie blesk a poškodí strechu alebo objekt inak mechanicky, tieto škody poisťovňa uhradí. Neuhradí však škody na elektrických zariadeniach a inštalácii, ak v objekte nebola vybudovaná aj vnútorná ochrana. Ani jedna neuhrádza škody spôsobené prepätím, ktoré vzniknú na vedeniach následkom úderu blesku či už priamo do poisteného objektu alebo mimo neho, ak nebol vybavený vnútornou ochranou pred bleskom a prepätím. Škody spôsobené prepätím tvoria jednu tretinu celkových škôd nahlásených poisťovniam. Táto nemalá čiastka ich oprávnene vedie k podrobnému prevereniu, akou ochranou je objekt vybavený. Pri dnešných podrobných meteorologických pozorovaniach, meraniach a záznamoch možno veľmi jednoducho zistiť kde, kedy a koľko atmosférických výbojov nastalo. Záleží teda na zvážení stavebníkov a vlastníkov bytových domov, na akej technickej úrovni chcú mať vybavený svoj dom alebo byt, ako si chcú svoje hodnoty chrániť a aké riziko sú ochotní podstúpiť.

Svetovo uznávané v tomto odbore sú ochrany od firmy DEHN+SÖHNE, ktorá aktívne vyvíja a vyrába len zariadenia na ochranu pred bleskovým prúdom a prepätím už 80 rokov. Ako prvá na svete vyvinula aj kombinované zariadenie, ktoré vysoko účinne ochráni celú elektroinštaláciu NN v rodinných domoch a bytovkách pred vniknutím bleskového prúdu a prepätím. Jej zariadeniami sú chránené aj také strategické objekty ako sú dispečingy letísk, atómových elektrární alebo rafinérií ropy a ropovodov.

Jiří Kroupa

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]