Juraj Žilinský a kolektív:
Vykurovanie
rodinného domu

7. KAPITOLA . . . . . .

  
SLOVO VYDAVATEĽA

. 1. KAPITOLA
. 2. KAPITOLA
. 3. KAPITOLA
. 4. KAPITOLA
. 5. KAPITOLA
. 6. KAPITOLA
. 7. KAPITOLA
. 8. KAPITOLA
. 9. KAPITOLA
. 10. KAPITOLA

PREZENTAČNÁ PRÍLOHA

 

 

 

 

 ÚSPORY METÓDOU DIFERENCOVANÉHO VYKUROVANIA                                                 

KOZUBY A KACHĽOVÉ PECE

Oheň a človek patria k sebe od nepamäti. O najnovších poznatkoch týkajúcich sa kozubov a kachľových pecí, spolu s množstvom inšpiratívnych obrázkov sa dočítate práve v tejto kapitole .

Realizácia úsporného spôsobu vykurovania objektov spočíva
v kombinácii vykurovacích systémov a lokálnych vykurovacích telies. Patria sem moderné teplovzdušné kachle, teplovzdušné kachľové pece, kozuby, klasické kachľové pece a sporáky.
Pri akomkoľvek architektonickom a kompozičnom stvárnení týchto zariadení sa musia rešpektovať niektoré konštrukčné zásady, ktoré zabezpečia bezpečnú a spoľahlivú prevádzku

. Dokonalé spaľovanie
Dokonalý proces horenia môže prebiehať len za predpokladu prívodu dostatočného množstva vzduchu do priestoru horenia. Kyslík, ktorý vzduch obsahuje, sa priamo zúčastňuje na procese horenia.
Horenie je teda chemický proces, pri ktorom sa uvoľňuje teplo zlučovaním horľavých prvkov. Vedľajšie produkty - splodiny horenia - sa musia komínom bezpečne odviesť mimo obytného priestoru.

. Stavebné materiály
Konštrukčné riešenia, ktoré sa v súčasnosti používajú, umožňujú dosahovať vyhrievacie výkony až 80%, pretože dnes je základom všetkých vykurovacích telies uzavreté ohnisko, ktoré sa uzavrie pomocou kozubovej ohniskovej vložky. Vložky sú vybavené regulačnými prvkami, ktorými sa nastavuje prívod vzduchu do ohniska. Prekrytie ohniska sa najčastejšie rieši zasklenými dvierkami.

. Kúriť drevom bez živice
Všetci výrobcovia odporúčajú kúriť v kozube drevom, ktoré neobsahuje veľa živice, pretože pri jej horení sa vytvárajú mastné sadze, ktoré sú ťažšie.

. Teplovzdušné prenosné pece
Sú vyrobené zo zváraných oceľových plechov. V strednej časti pece je spaľovacia komora a dvierka zasklené keramickým sklom. V spodnej časti môže byť úložný priestor na drevo. Horná časť kachieľ často slúži na prihrievanie jedla. Zvonka sú pece upravené tepelne odolným lakom, smaltom, mastencom, keramickým alebo mramorovým obkladom. Teplovzdušné pece ľahko a rýchlo vyhrievajú obytné priestory nielen v prechodnom období na jar a jeseň, ale aj v zime.

Funkčná schéma teplovzdušnej pece

. Teplovzdušná kachľová pec
Najnovším trendom pri stavbe lokálnych vykurovacích telies sa stávajú teplovzdušné hybridné pece. V týchto typoch sa úspešne kombinuje funkcia teplovzdušného a akumulačného vykurovania. K vykurovaniu dochádza prúdením a sálaním, pričom pomer jednotlivých zložiek môžeme ovplyvňovať regulačnými výstupnými mriežkami alebo konštrukčným riešením pece. Na zvýšenie účinnosti takejto pece je možné do telesa inštalovať kovový, keramický alebo akumulačný žiaruvzdorný výmenník.

Funkčná schéma teplovzdušných kachieľ

. TEPLOVZDUŠNÉ KOZUBY
Kozuby sa do našich príbytkov vrátili ako lavína.
Dnešný moderný kozub je výkonné vykurovacie teleso, ktoré dosahuje tepelnú účinnosť 70 - 80 % a výkon do 24 kW. Moderný kozub vykúri teplým vzduchom aj viac miestností či celý rodinný dom. Princíp vykurovania v kozube využíva poznatok cirkulácie teplého a studeného vzduchu.
Tepelný účinok sa dosiahne hlavne prúdením vzduchu okolo kozubovej vložky, ktorá je zabudovaná v kozube. Najdôležitejšie je uviesť do správneho pomeru výber kapacity vložky, ťah komína a požiadavku na množstvo kubatúry priestoru, ktorý chceme vykúriť.

Funkčná schéma fungovania moderného kozuba
Prirodzeným spôsobom zospodu nasávaný studený vzduch (modrá šípka) prúdením okolo kozubovej vložky, ktorá je bohato rebrovaná, sa zohrieva a cez otvory v telese kozuba vychádza cez ventilačné mriežky do priestoru onteriéru. Komínový výduch je opatrený tzv. dymovou klapkou, ovládanou lankovým alebo mechanickým tiahlom. Nad dymovou klapkou je oceľovou rúrou (dymovodom) pripojená kozubová vložka do komína. Natočenie dymovodu v požadovanom smere ku komínu pod plášťom výmenníka nemá vplyv na tvarové riešenie kozuba a odvod dymu spoľahlivo funguje len vtedy, keď sa spojenie komínového telesa a dymovodu dokonale utesní.

      Typy kozubových vložiek

Liatinová kozubová vložka na tzv. prerušovaný oheň je opatrená vo vnútri telesa vložky.

Najčastejšie používanými kozubovými vložkami sú vložky zo 4 - 5 mm hrubého oceľového plechu alebo jemnozrnná liatina. Existujú dva druhy konštrukcií vložiek: jednoplášťové a dvojplášťové. Voľba vložky závisí s druhom obstavania. Tvarové riešenie majú rovnaké. Výber veľkosti kozubovej vložky podmieňujú rozmery komína a objem vykurovaného priestoru.
Jednou z najdôležitejších funkcií teplovzdušných komínov je estetické pôsobenie v interiéri. Pri ktoromkoľvek type kozuba platia zásady konštrukčného vyhotovenia telesa.
Konštrukčné riešenia tvarov kozubových vložiek môžu byť rôzne. Rozhodujúcim je tvar zasklenia.
Sadze vznikajúce pri horení odstránime vhodným odvodom spalín. Zvýšenie komínového ťahu možno regulovať komínovou klapkou.

. KACHĽOVÁ PEC
Kachľová pec patrí medzi vykurovacie telesá s nízkou povrchovou teplotou a veľkou výhrevnou plochou. Takto sa vykuruje miestnosť rovnomerne a vertikálne rozloženie teploty v priestote je optimálne.
Charakteristickým znakom kachľovej pece je akumulačná schopnosť. Funguje na princípe absorbovania tepelnej energie z ohňa do konštrukcie pece. Plášť môže byť tvorený z keramických kachlíc alebo kombinovaný keramický s omietnutými časťami. Vysoká teplota sa pomaly odvádza cez plášť formou sálavého tepelného žiarenia šíreného všetkými smermi do miestnosti.
Vzhľadom na požiarnu bezpečnosť a celkovú náročnosť stavby je potrebné zveriť realizáciu projektu kachľovej pece odborníkom, ktorí majú dostatočné skúsenosti.

      Vodná kachľová pec
Je novinkou pri stavbe kachľových pecí. Nejde o kachľovú pec v pravom slova zmysle, pretože ohnisko nemá ohnisko ani výmurovku zo šamotu.
Vodná kachľová pec vydáva - sála teplo ako klasická kachľová pec z plôch, ktoré sú zohrievané systémom plastových trubiek upevnených na zadnej strane kachlíc. Odlišnosťou tejto pece je vnútorné usporiadanie jej telesa. Vnútro sa vôbec nebuduje. Základný tvar pece stačí postaviť z ľahkých murovacích materiálov a dokonale obstavať tvarovkami, do ktorých sa inštaluje vykurovacia trubka. Takáto pec je čistým architektonickým tvarom v obytnom priestore.

hore

 

Edícia

editorial  l  kontakt  l  e-mail ]