BYTOVÉ DOMY
obnova stavebných konštrukcií

. . . . .

 

 

 

 

 

. Miesto chaosu chceme systémové riešenie

Zákon o tepelnej energetike č. 657/2004 Z. z., účinný od 1. 1. 2005 v § 20, ustanovuje podmienky skončenia odberu tepla a v odst. 4 § 20 ustanovuje, že rozsah ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Úrad regulácie sieťových odvetví (ÚRSO). V januári 2006 úrad publikoval návrh tejto vykonávacej vyhlášky.

Pripomienkovanie Vyhlášky bolo ukončené 6. 2. 2006 a okrem dotknutých ministerstiev sa k nej vyjadrovalo ešte 23 rôznych inštitúcií, medzi ktoré patrilo aj Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku (ZSVB).
Vyhláška má veľa zástancov, ale aj oponentov.
Medzi najčastejšie dôvody nesúhlasu patril nesúlad s Ústavou Slovenskej republiky, a to v obmedzovaní vlastníckych práv v zmysle článku 20 Ústavy SR odstavec 3, citujem: "Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom."
Navrhovateľ vyhlášky (URSO) však konštatuje: "Predložený návrh vyhlášky je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi." Ďalší oponenti Vyhlášky argumentujú monopolným postavením výrobcu a dodávateľa tepla, ktorý môže znemožniť výber dodávateľa alebo zmariť zámer výstavby kotolne, pokiaľ nebudú doterajšiemu dodávateľovi uhradené ekonomicky oprávnené náklady, plynúce z odpojenia od centrálneho tepelného zdroja (CTZ).
Názor Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku vychádza z tisíckrát overenej pravdy a to, že poriadok robí priateľov.
To, že v tomto nebol poriadok a žiadne pravidlá pri odpájaní sa od CTZ neexistovali, je holé konštatovanie. Neexistovali žiadne zákonné úpravy pre mestá a obce, týkajúce sa energetickej koncepcie. Výsledkom je aj skutočnosť, že predstavitelia miest bez problémov vydali súhlas takmer všetkým majiteľom obchodných reťazcov TESCO, hypermarketom a pod. s budovaním vlastných zdrojov tepla a nevyužili sa možnosti vybudovaných CTZ (ktoré sú často majetkom obcí, ale ich prenajali!). Túto skutočnosť vnímajú občania veľmi negatívne, pretože plné využitie kapacít vybudovaných teplární je touto skutočnosťou značne ovplyvnené. Využitie kapacity priamo súvisí s tvorbou ceny za vyrobené a dodané teplo. Táto sa prenáša na tých občanov, ktorí ostali a sú odberateľmi tepla z CZT!?
Pripomienky ZSVB sa ďalej týkali niektorých paragrafových znení vyhlášky. Odporúčali sme, aby vyhláška bola doplnená aj o termín odstránenia vonkajšej prípojky a o termín vyregulovania vykurovacieho systému po odpojení.
Ďalej v návrhu vyhlášky nie je doriešená skutočnosť, ak sa napríklad bytový dom odpojí, bude znášať ekonomicky oprávnené náklady a uhradí ich z fondu opráv? Ale do termínu odpojenia si už napríklad dva byty v dome vybudovali a zriadili samostatné kúrenie. Podľa terajšieho znenia vyhlášky by títo vlastníci v čase odpojenia už neznášali žiadne náklady. Jasne by malo byť uvedené, že aj títo vlastníci sa na nákladoch budú podieľať.
Na bezhlavé odpájanie od CZT doplácali a doplácajú tí, ktorí v systéme zotrvali, a tých je väčšina.
Účelom vyhlášky je teda úprava vzájomných vzťahov medzi dodávateľom a odberateľom pri skončení odberu. Keďže "bezprávny stav" prináša chaos, je lepšie, nech sa aj do tejto činnosti zavedie poriadok (samozrejme, po dlhšej dobe pripomienkovania, aby bol čas zapracovať všetky reálne možné situácie.
Žiaľ, skutočnosť je iná.
Pripravovanú novelu, ktorou sa mení a dopĺňa zákon o tepelnej energetike č. 657/2004 Z. z., a tým aj niektoré povinnosti a pravidlá pri odpájaní sa od CZT, Združenie spoločenstiev zo strany predkladateľa Ministerstva hospodárstva SR nedostalo k pripomienkovaniu!
Na Slovensku je to tak. Ten, koho sa problém týka, nemá do toho čo hovoriť. Dokedy?!

Zdenka Jurčáková,
prezidentka ZSVB

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia
DOM a BYT

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]