BYTOVÉ DOMY
obnova stavebných konštrukcií

. . . . .

 

 

 

 

 

. Odpájanie od centrálneho zásobovania teplom

Čo ovplyvňuje obyvateľov bytových domov, keď sa rozhodnú odpojiť od centrálneho zásobovania? Je to predovšetkým cena dodávaného tepla z CTZ (Centrálny tepelný zdroj) a od nej sa odvíjajúce argumenty dodávateľov technológií malých kotlov pre jednotlivé domy. Napomáha im aj cenová politika monopolného dodávateľa plynu, ktorá sa správa k veľkoodberateľom (zatiaľ) neštandardne.

Cena plynu, od ktorej závisí aj cena tepla, je v súčasnosti pre tzv. oprávnených odberateľov neregulovaná a určuje ju Slovenský plynárenský priemysel, a. s.. Oprávnení odberatelia sú prakticky všetci odberatelia plynu s ročným odberom nad 6 500 m3.
Regulovaná cena plynu je len pre domácnosti, ktoré používajú plyn na varenie či vykurovanie a ich odber nepresiahne ročne 6 500 m3. Odber plynu pre oprávnených odberateľov je ďalej členený podľa množstva odobratého plynu.

Najmenší odberatelia patria do kategórie M s ročným odberom do 60 000 m3, do kategórie S patria stredne veľký odberatelia s ročným odberom do 400 000 m3. Poslednú kategóriu s ročným odberom nad 400 000 m3 tvoria najväčší odberatelia. Ako konkrétny príklad maloodberateľa, patriaceho do skupiny M, môžeme uviesť bežný bytový dom s približne štyridsiatimi bytmi a jeho ročný odber plynu pre výrobu teplej vody a kúrenia. Cena, ktorú zaplatia za takýto odber je výhodnejšia ako pre veľkoodberateľa, ktorý odoberá mnohonásobne väčšie množstvo plynu. Zatiaľ čo v štátoch Európskej únie je cena plynu pre veľkoodberateľov výhodnejšia o 30 %, u nás je to len niečo viac ako 7 %. Je teda len otázka času, kedy sa aj náš monopolný dodávateľ plynu začne správať "trhovo" a všetky krátkodobé prednosti, ktoré momentálne prevažujú v prospech domových kotolní pominú a ukážu sa prednosti centrálneho zásobovania.

Cena tepla z CTZ
Cena tepla je v súčasnosti regulovaná, čo znamená, že ju neurčujú výrobcovia tepla, ale na základe nimi predloženej kalkulácie ju stanovuje nezávislý regulačný orgán - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Cenu tepla, ktorá sa skladá z fixnej a variabilnej zložky, stanovuje ÚRSO pre každého výrobcu tepla osobitne.
Fixná zložka, ktorá predstavuje približne 30 % z celkovej ceny za teplo, zahŕňa vo všeobecnosti náklady, ktoré sú nezávislé od množstva vyrobeného tepla. Súčasťou fixných nákladov je aj zisk z výroby tepla, výšku ktorého stanovuje regulačný orgán.
Variabilná zložka je závislá od množstva vyrobeného tepla, predstavuje až 70 % všetkých nákladov na výrobu tepla. Rozhodujúcim nákladom je spotrebované palivo, ktorý používa prevažná väčšina výrobcov tepla. Výsledná cena tepla od rôznych výrobcov je teda rôzna. Ovplyvňuje ju aj kvalita technologického zariadenia, servis rozvodov...
Keď výrobca tepla predkladá svoju dokumentáciu na schválenie ceny, musí rešpektovať výnos ÚRSO č. A/2004 z 23. augusta 2004 a usmernení z 17. 2. 2006, ktoré bolo 29. 3. 2006 upresnené, ktorým sa stanovujú podrobnosti pri určovaní rozsahu ekonomicky oprávnených nákladov a primeranosti zisku.
Pri rozpočítaní tepla a tepla na prípravu TUV musia výrobcovia tepla rešpektovať vyhlášku č. 630/2005 ÚRSO, ktorá stanovuje pravidlá na rozpočítavanie.
Toto uvádzam preto, aby si široká verejnosť uvedomila, že výrobcovia tepla majú stanovené veľmi prísne pravidlá pre svoju činnosť a cenotvorbu. Tiež podliehajú kontrole aj zo strany štátnych orgánov.

Naše odporúčanie
Skôr než sa rozhodnú majitelia bytov (domov) odpojiť od CTZ je vhodné vykonať také opatrenia na strane odberateľov, ktoré znížia celkovú spotrebu tepla pre konečného spotrebiteľa.
Najdôležitejšie je zamedziť únikom tepla z bytových domov. Majitelia bytov by preto nemali podceňovať zateplenie, výmenu okie či izoláciu rozvodov teplej úžitkovej vody tzv. stúpačiek, alebo reguláciu. Tu je podstata úspor, lebo aj pri najefektívnejšej výrobe v modernej domovej kotolni v nezateplenom a nevyregulovanom dome je potrebné dodať do domu rovnaké množstvo tepla. Po zamedzení únikov tepla je možné dosiahnuť veľké úspory, ktoré sa podľa našich skúseností môžu priblížiť až k 40 % nákladov na dodávku tepla. Až po tomto treba seriózne rozhodnúť o tom, či sa odpojíme alebo nie.
Výrobcovia tepla sú presvedčení, že cenová anomália, ktorá diskriminuje výrobu tepla v centrálnych zdrojoch sa čoskoro zmení, a tým sa odstráni aj zdanlivo výhodné odpájanie od centrálnych zdrojov. Na prvý pohľad výhodné domové kotolne prinášajú so sebou množstvo technických a údržbových problémov, ktoré musia riešiť majitelia bytov. Pri CZT tieto problémy rieši dodávateľ tepla. Centrálne zásobovanie teplom má na rozdiel od domových kotolní aj iné prednosti, napríklad
:
- veľké zdroje sú účinnejšie a ich prevádzka na vyššej technickej úrovni ako v prípade domových kotolní,
- sú užívateľsky pohodlné, dodávka tepla priamo do bytu. Celé bremeno starostlivosti o dodávku je na dodávateľovi tepla, na rozdiel od domových kotolní, kde je starostlivosť na odberateľovi tepla - čiže majiteľoch bytov,
- zdroje CZT sú zabezpečené pre prípadné výpadky výroby tepla. Podľa medzinárodnej energetickej agentúry sú veľké zdroje spoľahlivejšie ako menšie systémy aj preto, že je pri nich zabezpečená profesionálna a nepretržitá starostlivosť o tepelné sústavy. Modernizáciou rozvodov (na dvojrúrový systém) sa dajú straty pri distribúcii znížiť na minimum,
- CZT produkuje výrazne menej emisií znečisťujúcich látok ako domové kotolne, nie sú súčasťou bytovej zástavby. Stabilizácia a redukcia emisií je efektívnejšia ako u menších zdrojov tepla.

Ing. Pavel Kováč
výkonný riaditeľ SZVT

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia
DOM a BYT

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]