BYTOVÉ DOMY
obnova stavebných konštrukcií

. . . . .

 

 

 

 

 

. Chce to odvahu alebo ako si 96 "družstevníkov" urobilo vlastnú kotolňu

Keď sa rozhodnú vlastníci bytov, združení do spoločenstva, urobiť generálnu opravu svojho domu, tak je to samozrejmosť - veď si opravujú svoj majetok. Keď sa na čosi podobné rozhodnú "družstevníci", ktorým spravuje bytový dom správcovská organizácia, ide o "...".

Niečo podobné sa stalo v Bánovciach nad Bebravou. Bytový dom, kde je 96 rovnakých 3-izbových bytov, sa po problémoch s dodávateľom tepla (CTZ) - raz veľa tepla, potom sa šetrilo, potom sa hádalo - rozhodol, že si urobia "vlastnú" kotolňu.
Na začiatku to bola krásna idea, ktorej pomohli projektant a dodávateľská firma vykurovacej techniky, keď vybavili 99 % papierov - až na jeden. Súhlas mesta - jeho stavebného úradu, majiteľa kotolne. Keď by takáto situácia nastala, u každého z nás by vznikol syndróm "toto nevybavím". Nikdy. A vzdal by to.

Inak to bolo u p. Ladislava Somogyiho. Rezonovala v ňom myšlienka, čo zákon nezakazuje (a zákon mať vlastnú kotolňu nezakazuje), to je povolené. Keďže bol spolupredseda predstavenstva družstevníkov, požiadal ich o plnú moc a začal bojovať s "úradníkom".

 

Víťazstvo
Príbehy o "rozhľadenosti", opatrnosti, ale aj strachu úradníkov o svoje miesto nebudeme popisovať. Faktom je, že primátor a poslanci mestského zastupiteľstva museli kapitulovať. V júni 2005 mestské zastupiteľstvo "vzalo" na vedomie informáciu o výstavbe lokálnych kotolní v meste (asi pomohol tlak viacerých spoločenstiev, ktoré, keď sa dozvedeli, o čo sa bojuje, sa pridali) a odporučilo kompetentným zamestnancom MsU postupovať v zmysle súčasnej platnej legislatívy.

Technická časť realizácie
Bytový dom nie je zateplený. Len 15 bytov má vymenené okná, strecha je nezateplená, vstupné dvere sú staré, len vstupy sú na magnetický kľúč. Toto bol východiskový stav.
Najprv mali majitelia - nájomníci zámer komplexnej obnovy. Plány im však zhatila výška investície. Aj keď mali prerokovaný úver od komerčnej banky, cena bola vysoká a obavy o splácanie tiež. Na jednej z početných schôdzí sa teda rozhodlo, že sa urobí len kotolňa a potom sa uvidí. Aj tak projektom predpokladanej úspore nákladov za kúrenie vo výške 50 % nik neveril - iba p. Somogyi a energetický poradca p. Bartoš. Tento aj odporučil realizačnú firmu (z družstevného výberového konania), s ktorou už mal dobré skúsenosti (aj v cenovej ponuke).

Finančné zdroje
Veľkú pomoc pri získavaní úveru podalo bytové družstvo Bánovce, ktoré pochopilo, že keď pomôžu, zostanú správcom bytového domu a...úver od ČSOB bol na svete (banka si pritom overovala bonitu domu, ktorý je na tom v úhradách za bývanie vcelku dobre).
Každý byt uzavrel s "družstvom" zmluvu o uznaní pohľadávky, zaviazal sa mesačne splácať 500 Sk za úver a 500 Sk na rezervný fond opráv. Toto platili aj pred vybudovaním kotolne, len splátka úveru išla na platby za kúrenie (od CTZ).

Realizácia
Kotolňu umiestnili v bývalej kočikárni. Je navrhnutá ako kaskádovitá z piatich závesných (nástenných) kotlov Nefit. Komín je antikorový, na štítovej stene prívod vzduchu je pre každý kotol samostatne zo štítovej steny. Regulácia ekutermická a dva zásobníky na teplú vodu sú ako super rezerva, keby kotle nestačili v čase večerného kúpania. Úprava vody je samozrejmosťou. Ekvitermika je nastavená tak, že občasnou obsluhou sa dá ovládať časový (týždenný) režim kúrenia, ale nie fungovanie kotlov. Kotolňa má plynový bezpečnostný snímač, taktiež "čidlo" proti zatopeniu vodou.
Bola postavená za 3 týždne, 2 týždne sa dolaďovala prevádzka a potom prišlo odpojenie. Príprava trvala 3/4 roka, ale oplatilo sa. Náklady vrátane inžinieringu boli 1 700 000 Sk. Takže byt vlastní 1/96 tejto kotolne a spláca 16 666,- Sk úver.

Redakčne spracované


[ >> ] Ďalší článok
Edícia
DOM a BYT

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]