BYTOVÉ DOMY
obnova stavebných konštrukcií

. . . . .

 

 

 

 

 

. Konštrukcie okien pre panelové domy

Pri návrhu konštrukcie výplne stavebného otvoru (ďalej len okna) pre panelové domy (a nielen pre ne) firma SULKO vychádza z ustanovení STN 730540, ktorá definuje povrchové teploty ti pre jednotlivé teplotné pásma a z praktických skúseností postačuje na elimináciu problémových miest nielen na oknách samotných, ale i v oblastiach okenného ostenia.

Ako kritické body, ktoré bývajú s pravidelnosťou pri návrhu okien opomenuté, sa javia:
- povrch rámu, krídla a skla okna,
- samotná pripojovacia škára vplyvom tepelných mostov a degradácie tesniaceho materiálu,
- výmena vzduchu v miestnosti i pri zatvorenom a zabezpečenom okne.
Najdôležitejší je výber správneho systému okien pre jednotlivé typy panelových domov. Z normového hľadiska totiž neexistuje univerzálne okno vhodné pre všetky typy výstavby. Firma SULKO používa pre panelové domy dva typy okenných profilov a dva spôsoby osadenia týchto profilov do ostenia panelových domov v ucelených systémoch okien SULKO NR a SULKO HR+.

Špeciálny profil so stavebnou šírkou 115 mm umožňuje:
- zateplenie vonkajšej špalety,
- ukotvenie okna mimo priestoru sendviča,
- elimináciu akýchkoľvek murárskych prác,
- dodržanie STN 730540,
- difúzny uzáver pripojovacej škáry.

Špeciálny narážací obvodový golier so šírkou 55 mm umožňuje:
- osadenie okna tak, aby bolo možné zateplenie vonkajšej špalety,
- elimináciu tepelných mostov na styku panel a rám okna,
- elimináciu akýchkoľvek murárskych prác,
- dodržanie STN 730540 : 2002,
- difúzny uzáver pripojovacej škáry.
Kombinácie jedného z týchto riešení, ktoré pokrývajú celú škálu typizovanej panelovej výstavby, s izolačným dvojsklom Ug = 1,0 Wm2k-1 v spojení s teplým (nerezovým) dištančným rámikom, eliminuje akékoľvek riziká podnormových povrchových teplôt a s nimi spojenú tvorbu kondenzátu na povrchu profilov a skiel.
Nemenej nebezpečnou oblasťou je samotná pripojovacia škára. Podľa STN 730540-2, čl. 5.1.3. Na zamedzenie kondenzácie vodnej pary v škáre styku obvodovej konštrukcie s okolitou konštrukciou má byť tesnenie s nulovým súčiniteľom škárovej prievzdušnosti na vnútornej strane škáry.
Pri návrhu pripojovacej škáry musíme vždy vzchádzať zo zásady vnútri tesnejšie než vonku. Naša firma používa pri konštrukcii tejto škáry najmodernejšie metódy a materiály na jej utesnenie.

Z vonkajšej strany sú to vodeodolné, ale paropriepustné materiály - predstlačené polyuretánové pásky so štruktúrou otvorených buniek, ktoré sú impregnované syntetickými živicami zlepšujúcimi ich požiarnu odolnosť, alebo polypropylénové fólie s možnosťou omietania. Tieto materiály majú chrániť škáru a tepelný izolant vo vnútri škáry pred vlhkosťou, prachom a prievanom. Ako tepelnoizolačná časť škáry je používaná jednokomponentná polyuretánová pena s nízkou expanziou. Z vnútornej strany sú parozábrany - butylové alebo hliníkové vystužené fólie, prípadne akrylový tmel v kombinácii s tesniacim vymedzujúcim povrazcom. Všetka tieto materiály možno povrchovo ďalej upravovať lištovaním, omietnutím alebo náterom.
Na takto vykonanú montáž okna poskytujeme 10 ročnú záruku na nezmenené tepelnotechnické parametre a tesnosť. V prípade vykonania montáže iba PUR penou, s jej murárskym zapravením, dochádza k infiltrácii vlhkého vzduchu do škáry, vzniká postupné vlhnutie izolantu a degradácia celého princípu a zmyslu zatesnenia montážnej škáry.

Nový systém vetrania bytov v panelových domoch vyvinutý a patentovaný firmou REHAU využíva stratové teplo, ktoré uniká rámom okna, na ohriatie vzduchu, ktorý prúdi smerom zvonku do vnútra. Tento nový spôsob vetrania eliminuje ochladzovanie vnútorného prostredia a možnosť kondenzácie vody na špalete.
Zaistenie vetrania s využitím čiastočnej straty tepla vedením v profile, na princípe odovzdávania tepla unikajúceho konštrukciami obvodového plášťa rámovými profilmi. Toto teplo sa čiastočne využíva na predrievanie vzduchu, ktorý vstupuje do interiéru a má zabezpečovať hygienickú výmenu vzduchu vnútorného prostredia a zaisťuje jeho priaznivú teplotu i pri extrémne nízkych vonkajších teplotách. Špeciálny profil rámu konštrukčnej hĺbky 115 mm s čiastočne izolovanou predkomorou potom zaisťuje takmer nulový úbytok parametru RW, a to i pri vysokých nárokoch na útlm hluku oknami. Vnútorné povrchové teploty ti rámu u okna tejto konštrukcie potom spĺňajú požiadavky nového znenia tepelnotechnickej normy STN 730540. Počet a veľkosť otvorov pre vstupujúci vzduch umožňuje nastavenie objemu vzduchu vo vzťahu k veľkosti miestnosti a umiestnenia okna na fasáde a zaisťuje stálu výmenu vzduchu s minimálnym vplyvom ľudského faktoru. Regulačná klapka dovoľuje užívateľovi meniť intenzitu výmeny vzduchu v rozsahu 40 - 100 percent.

DaB v spolupráci s firmou SULKO

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia
DOM a BYT

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]