BYTOVÉ DOMY
obnova stavebných konštrukcií

. . . . .

 

 

 

 

 

. Neuveriteľných 75 % úspor!

Významným faktorom komplexnej obnovy budov je zlepšenie tepelnotechnických vlastností obalovej (obvodovej) konštrukcie objektu. Zvyšujúce sa ceny energií a tepla teda vyvolávajú potrebu znižovať tepelné straty. Zatepľovanie budov sa tak uskutočňuje ako logický dôsledok tohto stavu...

Pri argumentáciách "prečo" sa používajú rôzne percentá úspor. Členovia spoločenstiev vlastníkov bytov im veľmi neveria alebo tvrdia, že tam a tam "jedna pani...". Všeobecne prevláda nedôvera a obavy, či dokážu úspory vykryť potrebný finančný obnos na obnovu.

Príklad z Hliníka nad Hronom
Bytový dom bol postavený v roku 1971 v stavebnej sústave T06 B. Aj na jeho konštrukcii sa prejavili systémové poruchy (balkóny a praskliny v plášti) a vo všeobecnosti nevyhovujúca tepelnoizolačná vlastnosť "spínaného" pórobetónového plášťa obalu budovy. Odpadávajúca dikoplastová fasáda ohrozovala bezpečnosť, a tak bolo potrebné uskutočniť komplexnú obnovu. Predseda spoločenstva vlastníkov bytov Ing. Miloš Machálik dva roky pripravoval 24 majiteľov na nutnosť požičať si peniaze a obnovu uskutočniť komplexne.

Do fondu opráv mesačne platili 10 Sk/m2, čo stačilo na zaplatenie za inštalácie termostatických ventilov, ktorú v roku 2000 aj realizovali. Tento moment priniesol prvé úspory (graf) a pomohol pri presviedčaní. Pomohla aj inžiniersko-konzultačná firma Rovex zo Žiaru nad Hronom, ktorá pomohla pri zostavení finančného plánu na získanie úveru. V roku 2001 a 2002 zvýšili platbu do fondu opráv na 15 Sk, čo zásadne neovplyvnilo zvýšenie "nájomného", lebo termostatické ventily (aj miernejšie zimy) priniesli úsporu v spotrebe.

Pôžička sa oplatila
Dve systémové poruchy pomohli k dotácii 800 000 Sk zo štátneho fondu rozvoja bývania a úver od komerčnej banky 4 700 000 Sk zasa s 3,3 % úrokom na 20 rokov zabezpečili prefinancovanie komplexnej obnovy (výmena okien, zateplenie strechy 10 cm, fasády 8 cm aj stropov pivníc 10 cm, zateplil sa aj sokel pivníc 2 cm, vyregulovanie kúrenia bolo samozrejmosťou).
Komplexná obnova sa realizovala v druhej polovici roku 2003. Úspora spotreby bola 42 % (v prvej polovici vykurovacieho roku bola budova nezateplená).
Plný úspech komplexnej obnovy sa prejavil až v roku 2004. Vtedy boli úspory oproti roku 2002 - 72 %.
Oplatilo sa požičať si peniaze? Asi áno. Suma odvodu do fondu opráv sa nezvýšila, iba sa presmerovalo jej využitie - miesto platby za dodávku tepla sa spláca úver. Zaujímavo zareagoval CTZ - nakoľko komplexnú obnovu zrealizovalo viac bytových domov, majiteľ kotolne rozhodol vypovedať zmluvu o dodávke tepla. V roku 2005 teda museli majitelia bytov realizovať výstavbu vlastnej kotolne, a tak chaos v dodávkach tepla preniesol aj malé zvýšenie spotreby.
Nič to nemení na veci, že urobiť komplexnú obnovu sa oplatí. Budete platiť menej za teplo, ale kvalita aj tržná hodnota domu stúpne. A zaplatíte si ju len presmerovaním toku peňazí...

Redakčne spracované

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia
DOM a BYT

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]