BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BYTOVÉ DOMY . . . . .

 

 

 

 

 

. OD ANGLICKÝCH INŽINIEROV K MODERNÝM DOMOVÝM ČISTIARŇAM

Legendy tvrdia, že koncom 19. storočia šiel z londýnskej Temže taký zápach, že ani necitliví lordi nedokázali zasadať vo svojej snemovni. Až to ich prinútilo zaoberať sa takým - dovtedy nepodstatným - problémom, ako je nejaká rieka, ktorá ku všetkému ešte zapácha. To bolo naše šťastie, pretože výsledkom práce najatých inžinierov bol prvý koncept biologického čistenia znečistených vôd. Ako každé geniálne riešenie, aj toto je jednoduché a s niektorými vylepšeniami pretrvalo vo svojej podstate až dodnes.

Väčšina ľudí si pod čistiarňou odpadových vôd vybaví veľké betónové nádrže rôznych tvarov, ktoré často vidno z vlaku alebo z auta. Nie všetci však vedia, že čistiarne odpadových vôd sa vyrábajú aj v oveľa menších rozmeroch a iných materiáloch tak, aby boli použiteľné aj na menšie zástavby, dokonca aj na rodinné domy. Takéto malé domové čistiarne sú vhodnou alternatívou dnes prevažujúcich žúmp či septikov. Žumpy a septiky sú pomerne nepraktické - treba ich pravidelne vyčerpávať, zapáchajú a predstavujú potenciálnu ekologickú záťaž pre najbližšie okolie. Náklady na ich vývoz v čase rastúcich cien ropy sa každoročne zvyšujú, dosahujú v niektorých prípadoch až 20 000 Sk ročne. Ani legislatíva EÚ už s týmito, dnes zastaralými, spôsobmi riešenia domových splaškov neráta. Pri rozhodovaní napojiť sa na verejnú kanalizáciu, alebo vypúšťať vyčistenú vodu do blízkeho recipientu, treba zvážiť výšku stočného, ktoré po odštátnení Vodární a kanalizácií určite narastie tak, ako to môžeme registrovať v susedných krajinách.
Domové čistiarne sa vyrábajú z rôznych materiálov, najčastejšie z betónu alebo plastov. Pri betónových nádržiach sú nevyhnutné relatívne rozsiahle stavebné práce a aj výsledná čistiareň zaberá viac miesta. Moderné čistiarne sa vyrábajú z plastov, najčastejšie z polypropylénu alebo polyetylénu. Sú menšie, skladnejšie a ich montáž je jednoduchá - stačí ich osadiť do terénu a pripojiť domovú kanalizáciu.
Polyetylénové čistiarne firmy Ekoprogres, v. d., predstavujú v súčasnosti špičku na trhu s domovými čističkami, a to nielen z hľadiska kvality, ale aj ceny. Najmenší typ, vhodný na dom so šiestimi obyvateľmi, sa skladá z troch dielov, má dĺžku 1,3 m a priemer 1,6 m. Pridaním väčšieho počtu stredných dielov je možné zväčšiť kapacitu až na 36 obyvateľov a násobkom sa zvyšuje kapacita až na 150 obyvateľov. Čistička pracuje na tom istom biologickom princípe, ku ktorému sa dopracovali už spomínaní anglickí inžinieri. Po usadení väčších pevných častíc v prvej časti prejde odpadová voda do aktivačnej časti, kde sa prevzdušňuje dúchadlom. Dúchadlo dodáva kyslík, ktorý mikroorganizmy potrebujú na oxidáciu organického znečistenia na CO2, ktorý prejde do vzduchu a voda sa tým vyčistí. Biologický kal sa usadí v dosadzovacej časti a vyčistená voda odtečie cez terciálny stupeň dočistenia - pieskovú filtráciu - do odtoku. Takýto spôsob čistenia zaručuje prevádzku bez zápachu a hluku. Vzhľadom na použitú technológiu je produkcia kalu veľmi nízka, a tak odkaľovanie čističky nie je potrebné viac ako raz - dvakrát do roka, a to len malé množstvo.
Referencie na celom Slovensku len dokazujú úspešnosť skĺbenia nového materiálu a overenej technológie. Firma Ekoprogres, v. d., vyrába aj polyetylénové šachty a nástavce, ktoré sa svojimi vlastnosťami presadili v silnej konkurencii trhu.

DaB

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]