BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BEZPEČNOSTNÉ SYSTÉMY . . . . .

 

 

 

 

 

. NAJLEPŠOU OCHRANOU JE PREVENCIA

Kriminálna činnosť ohrozujúca majetok i zdravie obyvateľov bez rozdielov regiónu, veku a povolania patrí k nepríjemným stránkam každodennej reality. Médiá sú presýtené znepokojujúcimi správami o vykrádaní verejných i súkromných objektov a o poškodzovaní ich zariadenia, menej sa hovorí o dôsledkoch takýchto poľutovaniahodných činov na psychiku zainteresovaných osôb. V duchu hesla "najlepším spôsobom liečby je prevencia" sa však dá pred možnou hrozbou brániť využitím modernej techniky sprostredkúvajúcej rozmanité spôsoby zabezpečenia a ochrany privátnych priestorov rodinných domov a bytov.

Význam bezpečnostných systémov (BS) spočíva v garancii ochrany súkromných priestorov predovšetkým v čase, keď sa ich obyvatelia nachádzajú na inom mieste, v zamestnaní, na dovolenke a podobne. Ak dôjde k narušeniu objektu, BS vysielajú a prenášajú signál (poplachovú správu) buď samotnému majiteľovi, alebo na takzvaný pult centrálnej ochrany (do strediska registrácie poplachov). Pri voľbe typu BS a spôsobu ohlasovania nežiaducej udalosti možno využiť viacero variantov v rôznych kombináciách.
BS sa dajú rozdeliť podľa média sprostredkúvajúceho prenos v zásade na dva druhy. V súčasnosti azda najpoužívanejší predstavujú elektronické systémy využívajúce pevnú telefónnu linku alebo cez bránu GSM služby mobilných operátorov. Inú alternatívu tvoria rádiostanice, vďaka ktorým sa signál prenáša vzduchom, čo odbúrava problémy s dodatočnou inštaláciou vedení neesteticky pôsobiacich káblov a líšt v interiéri. Rádiové BS sú oproti elektronickým oveľa rýchlejšie a presnejšie.
O vniknutí páchateľa do objektu môže bezprostredné okolie upovedomovať zvukový alarm. Táto forma zabezpečenia je však veľmi neefektívna a nespoľahlivá. Väčšina ľudí, ktorí ho zaregistrujú, sa pri takomto signále z pochopiteľných dôvodov obáva najmä vlastného ohrozenia, takže ich iniciatíva zasahovať do cudzích problémov je minimálna. Obmedzené možnosti má aj osoba, ktorú BS informuje o narušení prostredníctvom telefónu. V podstate sa sústreďujú na zainteresovanie policajných orgánov, čo však v prípade falošných poplachov, ktoré nie sú zriedkavosťou, nemusí prebehnúť bez istých komplikácií. Rozhodnutie eliminovať páchateľa vlastným pričinením vyznieva absurdne už len preto, že majiteľovi sa azda podarí vyrušiť ho pri poškodzovaní majetku - riskuje tým však, že utrpí ujmu na zdraví, či dokonca na živote. Veľmi komfortné a zároveň komplexné riešenie predstavuje napojenie domácej centrály na pult centrálnej ochrany PCO, ktorého pracovníci sa vo veľmi krátkom čase po ohlásení postarajú o všetky príslušné kroky zásahu. Operátor prostredníctvom počítača lokalizuje, v ktorej zóne priestoru sa páchateľ nachádza, vyšle na miesto hliadku súkromnej bezpečnostnej služby a za opodstatnených okolností kontaktuje majiteľa bytu (domu) a políciu. V tomto kontexte treba uviesť dôležitý fakt, že príslušníci SBS nikdy nevstupujú do objektu, odomyká ho sám majiteľ alebo ním poverená osoba. Napojenie na PCO je službou platenou paušálne v mesačných čiastkach, dá sa však využiť aj ekonomickejšou formou spájajúcou sa s konkrétnym, časovo presne limitovaným obdobím (počas dovolenky, služobnej cesty a pod.). Bytový dom je ideálnou príležitosťou dosiahnutia ďalších úspor. Ak sa štyria alebo piati majitelia dohodnú na spoločnom pripojení na PCO, v plnej hodnote zaplatia len za snímače v miestnostiach, náklady na centrálu a paušálny poplatok hradia len svojím podielom.
Okrem bezpečnostných systémov na ochranu majetku a zdravia slúžia aj systémy kamerové, ktoré môžu snímať tak obraz exteriéru, ako aj interiéru bytu (domu). Obrazové dáta sa pritom prenášajú a ukladajú napríklad na hard disk počítača, odkiaľ sa dajú bez problémov získať pripojením na sieť internetu. Iný spôsob spočíva v nahrávaní snímaného záznamu na videokazety. Priamy obraz prinášajúci informácie o aktuálnom dianí v priestore môže cez kamery sledovať aj operátor bezpečnostnej služby.
K narušeniu objektu však môže dôjsť aj za prítomnosti jeho obyvateľov, keď je systém odkódovaný a nevyšle varovný signál. Ochranu osôb v týchto výnimočných prípadoch sprostredkúva zabudovaný alebo prenosný pager, ktorý po stlačení ovládania zablokuje všetky telefónne linky a kontaktuje centrálu pred-
nostnou správou cez núdzové volanie.

Ako z uvedeného vyplýva, možností zabezpečenia privátnych priestorov je mnoho, pričom nech sú akokoľvek dokonalé, svoju službu splnia len vtedy, keď sa ich typy a kombinácie vyberajú podľa presne formulovaných požiadaviek, a keď sa správne nainštalujú. Viacej sa o tom dozviete na str. 83.

- elka -
Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou REJA Slovakia, s. r. o., súkromná bezpečnostná služba

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]