BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BYTOVÉ DOMY. . . . .

 

 

 

 

 

. INTELIGENTNÉ ELEKTROINŠTALÁCIE EIB

Dnes už takmer každé zariadenie, ktoré chceme použiť vo svojom byte či dome, je ovládané elektronicky. Elektronika sa nachádza v kúrení, chladiacej technike, osvetlení, žalúziách, kuchynských spotrebičoch, strešných oknách či audio-video technike. Pri tzv. klasickej elektroinštalácii používame rozdielne elektronické ovládače, spravidla dodané s príslušnou technológiou alebo zariadeniami. Výsledkom je to, že v objektoch máme niekoľko jednoúčelových elektronických ovládačov s rôznou formou ovládania, s odlišným dizajnom a farebným vyhotovením. Namiesto želaného komfortu tak získame len zložité ovládanie. Takémuto riešeniu však dokážeme predísť. Ako?

Riešením sú inteligentné elektroinštalácie EIB, čo je skratka odvodená od European Installation Bus, alebo v preklade Európska inštalačná zbernica. Inteligentné systémy ABB i-bus EIB sú decentralizované systémy založené na zbernicovej technológii a určené na riadenie osvetlenia, žalúzií, kúrenia, chladenia, vetrania, ochranu objektu a prepojiteľné s kamerovými a multimediálnymi zariadeniami.
Systém tvoria ovládacie prvky - senzory (tlačidlá, snímače teploty, intenzity osvetlenia, vlhkosti, rýchlosti vetra atď.) a spínacie prvky - aktory (spínacie a regulačné prvky na osvetlenie, žalúzie, kúrenie, chladenie atď.). Senzory a aktory sú pripojené na dvojvodičovú komunikačnú zbernicu, po ktorej si vymieňajú informácie digitálnou formou cez tzv. telegramy. Každý senzor a aktor je vybavený mikroprocesorom s pamäťami, takže prvky inteligentného systému sú vlastne malými počítačmi s vlastnou inteligenciou. Jednoduchým naprogramovaním senzorov a aktorov získate kontrolu nad objektom, jeho jednoduché ovládanie a komfort.

Kedy a ako inštalovať systém
Je príjemné vedieť, že inteligentná elektroinštalácia sa dá kedykoľvek rýchlo a pohodlne zmeniť alebo rozšíriť. Rozhodnúť sa pre ňu treba v nasledujúcich prípadoch:
Pri neznalosti podrobnej koncepcie ovládania objektu; v objektoch, kde je nutné kvôli častej zmene dispozícií meniť ovládanie priestorov; pri požiadavke na vysoký užívateľský komfort a technické vypracovanie objektu, na výraznú redukciu prevádzkových nákladov, na diaľkovú správu objektu alebo skupiny objektov, elimináciu ľudského činiteľa v súvislosti s prevádzkou objektu.

Systém ABB i-bus EIB sa realizuje v dvoch etapách
Prvou je kladenie kabeláže a druhou samotná inštalácia prístrojov a rozvádzačov. Každé zariadenie ako napríklad svetelný okruh, žalúzia, spínaná zásuvka a podobne si vyžaduje samostatný silový kábel od rozvádzača. Prierezy žíl silových káblov sú dané podľa výkonovej spotreby jednotlivých zariadení. Po ukončení týchto rozvodov začíname s kladením zbernicového kábla EIB. Ide o tienený krútený dvojpár s názvom J-Y(st)Y 2 x 2 x 0,8, ktorého plášť podľa medzinárodnej normy by mal byť zelenej farby. Kábel je uložený v chráničke s priemerom 16 mm. Napoja sa naň všetky tlačidlové senzory (jednoducho povedané vypínače), pohybové a prítomnostné snímače, záplavové a dymové snímače a podobne. K niektorým spotrebičom, ako je napríklad dotykový panel, treba priviesť tak silový kábel, kábel EIB, ako aj kábel FTP domácej počítačovej siete.
V druhej etape inštalujeme senzory na zbernicové vedenie v priestore a aktory namontujeme do rozvádzačov, ktorých rozmery závisia od rozsiahlosti objektu a množstva funkcií.

Aké spotrebiče riadi ABB i-bus EIB?
Systémom EIB možno riadiť a sledovať zásuvky. Často na ne pripájame spotrebiče, ktoré môžu byť zdrojom požiaru. Ak sa rozhodneme mať takéto zásuvky vrátane sporáka ovládateľné, tak potom ich systém EIB vie automaticky v prípade zistenia dymu v kuchyni alebo pri vašom odchode z domu vypínať a navyše vám zašle na váš mobilný telefón správu o tejto udalosti. Mnohí výrobcovia takzvanej "bielej" techniky už vyrábajú spotrebiče pripojiteľné na systém EIB.
Systém vieme jednoducho riadiť tlačidlovými senzormi, "vypínačmi", alebo pomocou dotykových zobrazovacích panelov, počítača, mobilného telefónu či internetu. V jednotlivých častiach objektu (miestnostiach) jedným multifunkčným tlačidlovým senzorom ovládame miestne osvetlenie, žalúzie, kúrenie, chladenie, vzduchotechniku alebo svetelné scény.
Uvedený systém ABB i-bus EIB sa odlišuje od bežných elektroinštalácií aj vyhotovením montáže. Preto nie je možná jeho aplikovateľnosť na existujúcu "klasickú" elektroinštaláciu. Je vhodný na kompletné elektroinštalácie v novostavbách, ale aj pri rekonštrukcii a modernizácii objektov.

Ing. Slavomír Seman
(Článok spracovaný s firmou ABB Komponenty, s. r. o.)

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]