BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BYTOVÉ DOMY. . . . .

 

 

 

 

 

. KÚPEĽŇA A WC NIE SÚ POPOLUŠKOU

Dlho to tak naozaj bolo. Kúpeľňa a WC boli v domoch a bytoch na poslednom mieste. Toto konštatovanie už patrí minulosti. Požiadavky na kultúru bývania sa všeobecne výrazne zvýšili, čo prinieslo zmeny v náhľade aj na kúpeľne a WC. Už nie sú popoluškou...

Prirovnanie k popoluške dvojnásobne platilo o bytoch v panelových domoch. V povestných "králikárňach", ako sa o panelákoch vyjadril istý významný politik, sa dali sotva robiť nejaké zázraky. Kto však byt v panelovom dome vlastní a má prostriedky na jeho rekonštrukciu, aj pokiaľ ide o kúpeľňu a WC, má dnes naozaj širokú ponuku materiálov, technológií i firiem na modernizáciu sanitárnych priestorov.

Vtedy a dnes
V jednotlivých typoch panelových domov sa v minulosti aplikovali princípy sústreďovania inštalácií, ktoré minimalizovali náklady na distribučné siete. Pri modernizácii sanitárnych priestorov (kúpeľňa a WC), treba mať na zreteli skutočnosť, že v každom dome, resp. byte, existuje tzv. inštalačná šachta, ku ktorej musí byť aj po rekonštrukcii zachovaný prístup. Je to preto, lebo vo väčšine panelových domov sa musí uskutočniť výmena zvislých potrubí, ktorých životnosť je cca 30 - 35 rokov. A zároveň sem boli inštalované individuálne merače spotreby vody. Toto status quo má za následok, že priestor, ktorému venujeme pozornosť, je čiastočne obmedzovaný týmto technickým problémom. Preto je rekonštrukcia kúpeľní a WC v panelových bytoch náročná stavebno-technická činnosť. Patrí do rúk odborníkov, ktorí musia zvážiť na daný typ panelového bytu najvhodnejší spôsob renovácie.

V ďalšej časti sa dozvieme, aký má byť správny postup pri rekonštrukcii sanitárnych priestorov, aby sme sa vyhli zbytočným problémom. Dôležitou súčasťou tohoto procesu je výber obkladov a dlažby. O týchto výrobkoch platí nasledovné desatoro:
1. Charakter priestoru - ide o vhodnosť použitia zvoleného obkladu do daného priestoru z aspektu materiálu, farebnosti a najmä formátov.
2. Možnosť vidieť na vlastné oči - nedajte na obrázky z katalógov, najlepší je výber podľa vzorových realizácií v kúpeľňových štúdiách alebo podľa vzoriek.
3. Možnosť dokúpenia chýbajúceho materiálu - v zásade sa odporúča zakúpiť 10 - 15 percent materiálu navyše (prierezy, lom). Preverte, či je firma schopná dodať chýbajúci materiál za tie isté ceny!
4. Servis zákazníkovi - renomované firmy, resp. špecializované kúpeľňové štúdiá ponúkajú aj komplexné vypracovanie projektu kúpeľne vrátane trojrozmernej vizualizácie až po plán kladenia obkladov. Odporučia spôsob kladenia, škárovacie hmoty a tmely a na požiadanie zabezpečia dopravu.
5. Obchodné podmienky - je potrebné oboznámiť sa s termínom dodania, dĺžkou záruky, spôsobom reklamácie a v neposlednom rade s výškou zálohy - býva do 60 percent.
6. Farba črepu (farba lomu obkladačiek) - technické parametre (vzťah črep - glazúra, nasiakavosť obkladačiek) sú o niečo priaznivejšie pri "bielom črepe " ako pri "červenom". Všeobecne platí, že biely črep je znakom kvality a istoty. V poslednom čase sa technológie spracovania obkladačiek s červeným črepom najmä u značkových výrobcov týmto kritériám vyrovnali.
7. Nasiakavosť materiálu - tento parameter zásadne ovplyvňuje mrazuvzdornosť výrobkov. Nasiakavosť obkladov do interiéru býva do 10 percent. Oveľa dôležitejší je pri dlažbách do exteriérov, kde by nasiakavosť nemala presahovať hodnotu troch percent. Istotou sú gresy s nasiakavosťou pod 0,5 percenta.
8. Povrchová úprava - novinkou je takzvaná vodu odpudzujúca úprava (ceramic plus), ktorá podstatne uľahčuje čistenie obkladov. Oter a kĺzavosť je kritériom kvality dlažieb a je klasifikovaná na 5 stupňov (PE 1 až PE 5). Bežne stačí PE 3, na vstupné dlažby je potrebný vyšší stupeň.
9. Farebná škála a odtiene - každý kartón je označený číselným alebo iným kódom. Ten udáva rozmerový rad, farebnosť a odtieň (tzv. nuansu). Odporúča sa to pri preberaní tovaru skontrolovať, aby sa nepomiešali v rámci farby rôzne odtiene!
10. Trendy - Európa sa zjednocuje aj napriek tomu, že design a farebnosť podliehajú móde. Možno konštatovať, že delenie sortimentu je podľa rozdelenia sever - juh. Dá sa konštatovať, že najkvalitnejšie obklady, v súlade so svetovými trendmi a hlavne spĺňajúce požiadavky na jednoduchú údržbu, majú najmä nemeckí výrobcovia.

Finančná náročnosť rekonštrukcie sanitárnych priestorov
a) Pri kúpeľni a WC, ktoré majú "umakartové" bytové jadro, možno oceniť práce na renovácii v nasledovnom rozsahu: Demontáž umakartového jadra a zariaďovacích predmetov, odvoz odpadu, doprava materiálu na murovanie, vymurovanie, omietky, kladenie dlažby a obkladov, montáž a osadenie vane a batérií, rozvody elektrickej inštalácie, osadenie zárubní a montáž z druhej strany kuchynskej linky. Tento rozsah prác sa v danom priestore (kúpeľňa a WC ) oceňuje sumou cca 50 000,- Sk. Cenu môže ovplyvniť väčšie množstvo bordúr a atypickosť riešenia.
b) Byty, ktoré majú pevné panelové steny medzi kúpeľňou, WC a kuchyňou predstavujú menšiu náročnosť na práce, a tak predpokladané náklady predstavujú cca 34 000,- Sk.

Pri rekonštrukcii sanitárnych priestorov je veľmi dôležitá akustická pohoda v byte. Prevádzka zdravotníckych inštalácií je často zdrojom nadmerného hluku. Šíri sa do týchto miestností hlavne vzduchom alebo cez stavebné konštrukcie. V súčasnosti sa akustická pohoda v zahraničí veľmi sleduje a z uvedeného dôvodu sa nesmie do priečky medzi kúpeľňou alebo WC a obytnou miestnosťou vkladať žiadne vodovodné alebo kanalizačné potrubie. Dôležitým kritériom pre vodovodné batérie okrem úspornosti vody je aj tzv. prevádzková hlučnosť, ktorá by mala byť pod 20 decibelov. Tieto kritériá niektorí "odborníci" vôbec neovládajú, treba však vedieť, že majú podstatný vplyv na pohodu a úžitkové vlastnosti v rekonštruovaných miestach. V súčasnosti sú už aj náklady na vodné a stočné významnou čiastkou rodinného rozpočtu a moderné batérie s vodnou brzdou usporia až 50 % týchto nákladov.

Podľa podkladov firmy ARMATUREX

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]