BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BYTOVÉ DOMY. . . . .

 

 

 

 

 

. OKNO V BYTOVOM DOME
Vymeniť? Nevymeniť?

Okno ako súčasť obvodovej konštrukcie je dôležitým architektonickým výrazovým prvkom a významne sa podieľa na celkovom charaktere budovy. Výber tvaru, typu, povrchovej úpravy profilov, ako aj zasklenia je z estetického a architektonického hľadiska veľmi dôležitý. Okno však plní aj ďalšie dôležité funkcie, ktoré si ani neuvedomujeme. Kým nenastanú problémy...

Z pohľadu potrieb užívateľa má okno niekoľko dôležitých úloh. Je to najmä:
- prirodzené osvetlenie vnútorného prostredia,
- zabezpečenie prirodzenej výmeny vzduchu,
- ochrana pred chladom, resp. teplom,
- ochrana pred dažďom,
- ochrana pred hlukom, požiarom a iné.

Okná montované do tzv. hromadnej bytovej výstavby - "panelákov", resp. bytových domov možno všeobecne charakterizovať nasledovne: ide o drevené zdvojené okná s dvojitým zasklením (vzduchová dutina cca 40 mm) s kovanim zastaralej konštrukcie. Tesnenie v styku okenného krídla a rámu sa v lepšom prípade rieši pomocou gumových dutinových tesniacich profilov prierezu D, resp. z kovových hliníkových pásikov - Kovotes.
Uvedené okná charakterizuje vysoká infiltrácia vzduchu, častá penetrácia vody a zlé akustické vlastnosti. Zdalo by sa, že automaticky všetky okná, ktoré sa nachádzajú v bytových domoch by bolo treba okamžite vymeniť. K takémuto kroku však odporúčame pristúpiť až po zrelej úvahe a komplexnej analýze problému.

Radový občan - užívateľ si vie svoje okná posúdiť na základe týchto kritérí:

1. Stav poškodenia vlysov okenného krídla a rámu
2. Funkčnosť kovania
3. Zasklenie
4. Kvalita a účinnosť tesniacich profilov
5. Prvky slúžiace na odvod vody (zabránenie prenikaniu vody do konštrukcie)
6. Odvodňovacie drážky a otvory
7. Deformácia okenného krídla
8. Povrchová úprava a celkový vzhľad
9. Osadenie okna

Tieto kritériá uľahčia užívateľom odpoveď na otázku, či možno ešte opraviť, resp. zrekonštruovať existujúce okná, alebo je nevyhnutná výmena za nové. V prípade, že sa rozhodne pre výmenu iba časť obyvateľov bytového domu, je dôležité zachovať tvar, členenie ako i farebný odtieň vymenených okien, aby sa nenarušil jednotný charakter fasády budovy.

Aké požiadavky a kritériá majú spĺňať okná?
Odpoveď na túto otázku sa dozvieme v ďalšej časti príspevku. Uveďme len, že kritériá sú štyri: kritérium tepelnotechnických vlastností, kritérium povrchovej teploty, kritérium výmeny vzduchu a energetické kritérium.

POZOR NA KLAMLIVÚ REKLAMU!
V súčasnosti možno na našom trhu prísť do kontaktu s oknami na báze dreva, plastov, kovov a ich kombinácií. Vývoj okien z týchto materiálových variantov dospel tak ďaleko, že ich možno považovať za rovnocenné konštrukcie, ktoré dlhodobo spĺňajú svoje funkcie.
Kupujúci sa nesmie dať zlákať reklamnými tvrdeniami jednotlivých predajcov. Mal by dať prednosť kvalitnému výrobcovi s certifikátom a referenciami o realizácii jeho výrobkov. Pri porovnávaní produktov od rôznych dodávateľov treba navzájom porovnávať porovnateľné parametre - napr. miesto, počet a tvar tesniacich profilov, fyzikálne parametre vlysov a zasklenia, typ kovania a pod. Dôležité je sledovať aj pomer ceny a kvalitatívnych parametrov okna - môže sa totiž stať, že bude platiť "za málo peňazí, málo muziky".

Zasklievanie okna
Z pohľadu celkovej energetickej náročnosti sú okná najslabším miestom v obalovej konštrukcii budovy. Zasklenie tvorí zhruba 70 % plochy týchto problémových miest, a to je hlavný dôvod, prečo práve tomuto prvku treba venovať zvýšenú pozornosť.( Podrobnosti v ďalšej kapitole.)

Osadenie okna
Pri montáži nových okien, resp. výmene za pôvodné si veľa investorov neuvedomuje, že i okná s veľmi dobrými vlastnosťami môžu po osadení spôsobovať vážne problémy. Treba si uvedomiť, že "osadenie" okna je záverečný, ale o to dôležitejší krok ku kompletnému cyklu - návrh , výroba a užívanie okna. (O tom, čo to všetko obnáša, sa dozvieme na str. 52 - 53.)

Vetranie
Je známe, že vnútorné prostredie bytových a občianskych stavieb ovplyvňujú mnohé nežiaduce faktory. Medzi rozhodujúce patria oxidy síry, dusíka, uhlíka, ďalej ozón, formaldehyd a iné organické látky, ktoré sa uvoľňujú z materiálov vybavenia interiérov. Úlohu zohrávajú aj červotoče, mikroorganizmy, ale i nadmerná vlhkosť a teplota.
Z uvedeného dôvodu je žiaduce zabezpečiť minimálne požiadavky na výmenu vzduchu. V súčasnosti platí požiadavka, že vplyvom prirodzeného vetrania sa musí vymeniť minimálne polovina objemu vzduchu za jednu hodinu (n = 0,5).

Najvážnejšie sa uvedený problém prejavuje pri rekonštrukciách rodinných a bytových domov výmenou starých - netesných okien za nové. Aj zahraničné zdroje uvádzajú, že najviac porúch (až 13 %) po rekonštrukciách bytových priestorov vzniká z poddimenzovanej výmeny vzduchu oknami.
Vplyvom osadenia tesných okien, keď intenzita výmeny vzduchu v utesnených bytoch klesá až na n = 0,1 h-1, je takáto intenzita výmeny vzduchu z hygienického hľadiska úplne nedostačujúca. Dochádza k zvýšeniu koncentrácie škodlivých látok, vzrastá množstvo vlhkosti vo vzduchu, sprevádzané nárastom výskytu plesní. V súčasnosti ich poznáme až neuveriteľných 64 000 druhov. Môžu rásť a rozširovať sa už od teploty 16°C a relatívnej vlhkosti vyššej ako 60 %.
Najlacnejším a najjednoduchším riešením uvedeného problému je zabezpečenie dostatočnej výmeny vzduchu oknami. Podľa požiadaviek hygienikov musí byť zabezpečená nezávisle od konania človeka. Prirodzenú výmenu vzduchu oknami možno dosiahnuť viacerými riešeniami:

- Nárazové vetranie oknom,
- Vetranie uvoľnením kovania okna
- Vetranie perforovaným tesniacim profilom
- Vetranie pomocou vetracích štrbín
- Vetranie pomocou vetracích mriežok
- Vetranie pomocou vetrákov
- Vetranie pomocou samoregulačných klapiek

Jedným z najväčších problémov pri zabezpečení dostatočného vetrania oknami je jeho regulácia pri vysokých tlakových rozdieloch vzduchu medzi interiérom a exteriérom.
Reguláciu množstva infiltrujúceho vzduchu v súčasnosti úspešne riešia viacerí výrobcovia okien. Napr. firma REHAU rieši uvedený problém tak, že na vetracie otvory umiestnila kryt s membránou, ktorá reguluje množstvo infiltrujúceho vzduchu. Ďalšia firma, ktorá sa riešením uvedeného problému úspešne zaoberala, je spoločnosť GEALAN. Vyvinula samuregulujúcu klapku, ktorá sa osadzuje v spodnom horizontálnom profile okenného krídla do drážky kovania. Klapka sa pri tlakovom rozdiele cca p = 50Pa uzatvára, a tak zabraňuje neregulovanému vetraniu pri nárazoch vetra.

Pri aplikácii nových okien s veľkou tesnosťou treba venovať zvýšenú pozornosť zabezpečeniu požadovanej výmeny vzduchu oknami. Nerešpektovanie uvedenej požiadavky môže mať za následok vznik plesní, resp. rôznych iných negatívnych vplyvov na užívateľov týchto priestorov.
Vetranie možno zabezpečiť nárazovým spôsobom (z energetického hľadiska je to nevhodné), vynechaním časti tesniacich profilov, resp. umiestnením vetracích štrbín a mriežok, čo má za následok taktiež problém s jeho reguláciou.
Ako najvhodnejšie sa v súčasnosti javí riešiť prirodzené vetranie oknami použitím samoregulujúcich líšt a štrbín.

Doc. Ing. Juraj Žilinský, PhD.
Stavebná fakulta STU

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]