BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BYTOVÉ DOMY. . . . .

 

 

 

 

 

. EFEKTY ZATEPLENIA PANELOVÝCH DOMOV

Vysoká energetická náročnosť a zanedbaný stav bytového fondu na Slovensku, spolu s ďalším rastom cien energií, posúvajú problematiku dodatočného zatepľovania do čoraz väčšej pozornosti nielen odborníkov v stavebnej praxi, ale aj širokej verejnosti. Primárnym efektom zateplenia objektu je výrazné zníženie spotreby energie na vykurovanie.

Tepelné straty budov sú dané tepelnoizolačnými parametrami jednotlivých stavebných konštrukcií a prvkov (obvodové steny, strecha, okná, podlahy a iné). Z výsledkov meraní je zrejmé, že úniky tepla obvodovým plášťom predstavujú 25 až 35 % celkových strát pri rodinných domoch a 30 až 40 % pri bytových domoch. Straty tepla nie je možné úplne vylúčiť, avšak dajú sa výrazne eliminovať. Zníženie tepelných strát obvodovým plášťom je pritom možné realizovať jedine cestou zvýšenia tepelného odporu obvodovej konštrukcie - teda zateplením obvodových konštrukcií.
Pri dodržaní zásad a pri optimálnej hrúbke tepelnej izolácie je možné takto ušetriť až 50 % energie na vykurovanie. Ekonomická návratnosť zatepľovacích systémov sa v prípade panelových domov pohybuje už od 6 rokov, pričom je daná najmä tepelným odporom existujúcej konštrukcie.
Ďalším dôležitým efektom zateplenia je zvýšenie povrchovej teploty stien v interiéri. Rozdiel medzi teplotou v miestnosti a povrchovou teplotou steny je podstatne nižší ako pri nezateplených obvodových stenách, čoho následkom je, že ani v blízkosti steny necítime nepríjemný chlad, resp. v letných mesiacoch teplo sálajúce zo steny. Zateplený dom zabezpečuje užívateľovi vyššiu tepelnú pohodu nielen v zimných mesiacoch ale aj v lete. Na studenom povrchu stien navyše často dochádza ku kondenzácii vodných pár, čím sa vytvárajú ideálne podmienky pre vznik a rast rôznych húb a plesní. Okrem nepekných fľakov na stenách je takáto miestnosť nevhodná na užívanie aj z hygienického hľadiska, známe sú nepriaznivé vplyvy na obyvateľov zaplesnených bytov (rôzne alergie, pľúcne ochorenia a pod.). Zateplenie obvodového plášťa vedie k zlepšeniu tak energetických, ako aj hygienických parametrov zateplených objektov, navyše sa často dajú touto cestou odstrániť také problémy ako sú zatekanie cez škáry medzi panelmi, korózia výstuže a pod.
Sekundárnym, avšak nie menej podstatným efektom zateplenia je zníženie emisií škodlivých látok pri výrobe energií, ktoré má pozitívny dopad na zlepšenie životného prostredia. Zateplenie rodinného domu či bytovky nie je len módnou záležitosťou. Pri ustavične rastúcich cenách energie je dodatočné zateplenie jednoznačne rozumnou investíciou - zateplený dom okrem zlepšenia jeho technických a úžitkových parametrov získava po zateplení taktiež nový vonkajší plášť, čím stúpa nielen jeho estetická úroveň, ale v neposlednom rade sa predlžuje aj samotná životnosť domu.

Jednou z firiem, ktoré sa od začiatku podieľali na vývoji a prvých realizáciách kontaktných zatepľovacích systémov, bola aj spoločnosť Baumit. Práve zatepľovacie systémy Baumit patria medzi najpredávanejšie na Slovensku a za desať rokov pôsobenia značky Baumit na slovenskom trhu sa týmito systémami zateplilo vyše 3,5 milióna m2 fasád rodinných a bytových domov.

O tom, aké konkrétne novinky a možnosti zateplenia panelových domov ponúka spoločnosť BAUMIT, dozviete sa v ďalšej časti príspevku alebo na infolinke programu Baumit Partner: 02/58 10 40 90.


Ing. Martin Hriňa
Baumit, spol. s r.o.
Infolinka Baumit: 02/593 033 33

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]