BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BYTOVÉ DOMY. . . . .

 

 

 

 

 

. AKO OVPLYVNIŤ NÁKLADY NA TEPELNÚ ENERGIU

Vykurovacia sezóna v panelákových bytoch je od 15. októbra do 30. apríla. Hoci je to väčšia časť roka, pohľad na výšku ročného vyúčtovania za vykurovanie v panelákovom byte zarazí každého vlastníka alebo nájomníka takého bytu. Prečo?

Dôvodom sú použité materiály a technológia pri výstavbe panelákových bytov. Je všeobecne známe, že v minulosti sa nebral ohľad na technológie a materiály vo vzťahu na tepelnú izoláciu, nakoľko ceny energií boli podstatne nižšie ako v súčasnosti.
Úniky tepelnej energie v panelákových bytoch sú hlavne cez strešný plášť, obvodový plášť, okná a dvere.
Teoreticky sú percentuálne úniky tepelnej energie nasledovné:

- okná a iné oknové konštrukcie - 52 %
- obvodový plášť - 33 %
- strešný plášť - 8 %

Ing. Cyril Kramár, súdny znalec a autorizovaný inžinier, spracoval pre potreby našej spoločnosti EKOLMONT Expertízu parametrov obvodových plášťov panelových stavieb z obdobia šesťdesiatych až deväťdesiatych rokov minulého storočia a efektívnosť ich zateplenia. Z výsledkov expertízy je zrejme, že dodatočným zateplením je teoreticky možná úspora v rozmedzí od 57 % do 79 %. Pre vyhodnotenie úspor bol posudzovaný zatepľovací systém v súčasnosti bežne dostupný na trhu a jeho výrobcom je slovenská spoločnosť.
Z našej praxe vieme, že realizácia zatepľovania je relatívne rýchla a neobťažuje obyvateľov bytov.
Problémy s netesnosťou okien a dverí ako aj ich celkovou kvalitou pozná každý ich užívateľ. Plastové okná sa stali populárnymi za ich nižšiu cenu a prijateľný vzhľad, ale v súčasnosti sú cenovo dostupné aj EURO okná. Ich cena už nie je diametrálne odlišná v porovnaní s plastovými oknami. Pri realizácií uprednostňujeme drevené EURO okná minimálne preto, že je to prírodný materiál - negatíva plastov poznáme z informačných médií.
Problémovým miestom únikov tepelnej energie sú aj lodžie a balkóny. Riešenie pre tento problém ponúka uzatvorenie ich priestoru konštrukciou s výplňou. Pri realizácií používame švédsky zasklievací systém EXPODUL. Ako výplň možno použiť tepelnoizolačné sklo, alebo polykarbonátové platne, ktoré majú okrem výbornej tepelnej izolácie aj vynikajúce mechanické vlastnosti (použitý materiál hlavne odoláva nárazom, čo je výhoda oproti sklenej výplni). Obyvatelia panelákových bytov riešia uzatvorenie priestorov balkónov a lodžií svojpomocne rôznymi materiálmi. Väčšinou sú však použité nevhodné materiály, čím nie je dosiahnutý očakávaný termoizolačný efekt, za krátky čas je systém nefunkčný a v neposlednom rade pri individuálnom riešení spomínaného uzatvorenia dochádza aj k narušeniu vonkajšieho vzhľadu paneláku.
Strešné plášte boli realizované z nekvalitných materiálov, a tým, že strechy sú rovné, stretávame sa s problémom zatekania striech, čo poznajú hlavne obyvatelia vrchných bytov. Jednoduchým "riešením" bolo a, žiaľ, aj je "fľakovanie" striech. Väčšinou sa tým odstráni zatekanie. Životnosť tohto postupu je však nízka. Nerieši tepelnú izoláciu striech a v neposlednom rade môže pri neustálom nanášaní vrstiev na seba dôjsť aj k preťaženiu konštrukcie strechy. Je podstatne výhodnejšie odstrániť pôvodné vrstvy strešného plášťa, použiť kvalitné tepelnoizolačné a hydroizolačné materiály s vyššou životnosťou, a tým zvýšiť návratnosť použitých finančných prostriedkov.
Na našom trhu je dostupné veľké množstvo kvalitných materiálov na zabránenie únikov tepelnej energie. Dôležitá je odborná práca s nimi, a preto je nevyhnutné nešetriť čas na výber vhodného realizátora, ktorý zabezpečí kvalitu a potrebné záruky.
Naša spoločnosť pristupuje k vyššie uvedenej problematike zodpovedne. Spolupracuje s akademickou obcou pri získavaní informácií o súčasných trendoch, spôsoboch vyhodnocovania efektívnosti a energetických auditoch, a vlastní licencie na vykonávanie prác dodatočného zatepľovania.
Odporúčame komplexné riešenia na zabránenie únikov tepelnej energie od výmeny okien, zateplenia fasád a strechy až po uzatvorenie priestoru lodžií a balkónov. Vieme, že celkové riešenie je finančne náročné, preto oceňujeme možnosť získania finančných zdrojov na zlepšenie bývania v panelákových bytoch z rôznych fondov ako aj ponuky výhodného získania zdrojov od bankových inštitúcií.

Ing. Július Veverka,
obchodný riaditeľ EKOLMONT, s. r. o.

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]