BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

BYTOVÉ DOMY. . . . .

 

 

 

 

 

. STRECHY VYUŽITÉ NA ZELEŇ

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia bol vďaka unifikácii stavebných materiálov a uniformite slovenských miest a obcí módny trend plochých striech bytových a rodinných domov.

Prakticky pri všetkých bola dodržaná klasická skladba plochej strechy, pri ktorej bola ako finálna vrstva použitá hydroizolácia z asfaltových pásov. Dnes sa vo veľkej miere stretávame s problémami zatekania, respektíve požiadavkami na dodatočné tepelné izolovanie týchto striech. Bez veľkých technických zásahov a s prijateľnou cenovou reláciou je tento problém možný vyriešiť "obrátenou strechou".

"Klasická" alebo "obrátená" strecha?
Obrátená strecha je pomenovanie systému v praxi odskúšaného už viac ako 30 rokov. Na rozdiel od klasickej je pri obrátenej plochej streche poradie vrstiev opačné, to znamená že tepelná izolácia leží nad citlivou hydroizolačnou vrstvou a chráni ju pred porušením vplyvom častých zmien teplôt. Toto riešenie však vyžaduje nenasiakavú tepelnú izoláciu ROOFMATE s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Už 100 mm hrúbka tejto tepelnej izolácie z modrého extrudovaného polystyrénu spoločne s nosnou konštrukciou spĺňa pri rekonštrukciách normou požadovaný tepelný odpor. V konštrukcii obrátenej strechy obytných budov je riziko kondenzácie výrazne znížené udržovaním nosnej strešnej konštrukcie a hydroizolácie nad teplotou rosného bodu. Nakoľko je hydroizolácia umiestnená na teplej strane tepelno-izolačnej vrstvy, plní tiež funkciu parozábrany. Na priťaženie sa používa najčastejšie štrkový zásyp frakcie 16 - 32 mm, resp. umelecky a prakticky založený stavebník môže takto zaizolovanú plochú strechu využiť aj ako zelenú strechu.

Zelená strecha - jedna z kľúčových priorít modernej architektúry
Strešné záhrady - hlavne v mestských oblastiach poskytujú ďalšiu zelenú plochu a prispievajú do značnej miery k zadržiavaniu vody, čím zjednodušujú systém odvodnenia. Zelené strechy predlžujú životnosť hydroizolácie strechy, minimalizujú špičky pri odtoku dažďovej vody, zlepšujú tepelno-izolačné parametre strešnej konštrukcie, tvoria ekologickú - "vyrovnávaciu" plochu zastavaných pozemkov.
Okrem týchto technických predností majú nezanedbateľný vplyv:
- na zlepšenie mikroklímy,
- na zachytávanie prachu a nečistôt z ovzdušia,
- na zaistenie ochrany proti saniu vetra na strechách,
- na dostatočnú požiarnu odolnosť,
- vďaka vyššej oscilačnej zotrvačnosti celkovej plochy a dobrej pohltivosti hluku vo vegetácii znižujú hladinu hluku v komplexoch bytových domov.
Zelené strechy svojou skladbou vrstiev vo veľkej miere zadržiavajú dažďovú vodu, a tým odbremeňujú dažďovú kanalizáciu pri dlhotrvajúcich a návalových dažďoch.

(Podrobnosti o jednotlivých typoch strešných konštrukcií s využitím ako zelené strechy sa dozviete v ďalšej časti príspevku.)

Ravago Bratislava, Ing. Igor Belička

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]