BYTOVÉ DOMY
Žije v nich väčšina

PORUCHY BYTOVÝCH DOMOV . . . . .

 

 

 

 

 

. OBNOVA BYTOVÝCH DOMOV

Byty sa nachádzajú najmä v bytových a rodinných domoch. Fond budov na bývanie má na Slovensku 1,76 milióna bytov. Na jeden byt pripadá v súčasnosti 3,19 obyvateľa. V roku 1945 v jednom byte bývalo priemerne 6 ľudí. Približne 863 bytov (49,8 %) sa nachádza v bytových domoch. Až 96 % zo všetkých bytov bolo postavených po roku 1945. Aj keď je tento fond na Slovensku pomerne nový, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť jeho obnove.

Radový dom v konštrukčnom systéme T06B BA
Doskový dom ZTB
Bodový dom T06 B - NA
Vežový dom T 06B - KE

Viac ako 85 % z celkového počtu bytov bolo postavených v bytových domoch hromadnými formami najmä s uplatnením panelových technológií v období rokov 1960 až 1992. Viac ako 95 % bytov v bytových domoch bolo postavených s ústredným vykurovaním, centrálnym zásobovaním teplou úžitkovou vodou, kúpeľňou a WC. Priemerná úžitková plocha bytov postavených hromadnými formami je 62,29 m2. Týmito parametrami pôvodného technického riešenia sa bytový fond Slovenska radil medzi krajiny s vysokou kvalitou bývania. Na zachovanie bytového fondu, udržanie jeho kvality je potrebné postupne vykonať obnovu bytových domov. Obnovou sa odstránia dôsledky zanedbanej údržby, ale súčasne sa zlepšia funkčné vlastnosti s dosiahnutím úrovne zodpovedajúcej požiadavkám súčasnosti z hľadiska statickej, požiarnej a užívateľskej bezpečnosti, hygieny, ochrany zdravia a životného prostredia, akustickej a tepelnej ochrany ako aj zníženia energetickej náročnosti. Pri obnove sa môžu budovy rozžiariť novými farbami, ale zlepší sa aj ich technická kvalita.

Vývoj a rozdielnosť bytových domov
Hromadná bytová výstavba sa začala uskutočňovať výstavbou od roku 1948 v tzv. typoch, murovaných budovách z plných pálených tehál s uplatnením prvkovej prefabrikácie (stropné dosky, preklady a pod.). Bytové domy sa začali stavať podľa technicko-ekonomických ukazovateľov, ktoré sa v jednotlivých obdobiach menili. Rešpektovať sa mali platné technické predpisy a technické normy, ktoré odzrkadľovali úroveň poznania v príslušnom období. Postavením prvého panelového domu sa vytvorili podmienky na rozvoj panelovej bytovej výstavby s uplatnením typizácie konštrukčných systémov, stavebných sústav a objemových riešení (celých domov). Hromadná bytová výstavba sa uskutočňovala z materiálov a stavebných konštrukcií s cieľom maximálne "zracionalizovať" proces výstavby a "optimalizovať" náklady na jej realizáciu.
Aj keď mnohí pod pojmom "sídlisko a panelové domy" majú predstavu o úplne rovnakom spôsobe bytovej výstavby, je možné poukázať na veľké množstvo rozdielov. Tieto ovplyvňujú nielen technické a funkčné vlastnosti, ale aj kvalitu bývania. Hromadná bytová výstavba bytových domov sa na Slovensku uskutočnila vo viac ako 20 typoch, konštrukčných systémoch a stavebných sústavách. Odlišovali sa podlažnosťou a tvarom. Zásadne možno rozlišovať radové a doskové domy (s prevládajúcou dĺžkou budovy), ako aj bodové a vežové (s prevládajúcou výškou budovy).
V ďalšej časti sa podrobne dozvieme, čím a na základe čoho sa odlišovali byty postavené hromadnou formou a aké sú ich hlavné nedostatky.

Na výstavbu bytov v bytových domoch sa uplatnilo viac ako 20 typov, konštrukčných systémov a stavebných sústav. Bytové domy sa odlišovali v podlažnosti, konštrukčnej výške, v materiále obvodového plášťa, v uplatnení balkónov alebo lodžií a pod. Zásadné rozlíšenie bytových domov postavených v jednotlivých konštrukčných systémoch alebo stavebných sústavách je možné aj podľa obdobia výstavby, nosného systému (pozdĺžny alebo priečny) a konštrukčnej výšky podlažia.

Nedostatky bytových domov
Charakteristickými znakmi hromadnej bytovej výstavby sú dôsledky zanedbanej alebo nedostatočnej údržby, nedostatočná tepelnoizolačná schopnosť, končiaca životnosť niektorých stavebných konštrukcií a technického zariadenia budov, uniformita vzhľadu a celková zanedbanosť nielen budov, ale aj celého okolia.
Kvalitu bytových domov postavených s využitím panelovej technológie ovplyvnili najmä detaily stavebných konštrukcií. Stav bytového fondu v súčasnosti nie je negatívne poznačený tým, že sa uplatňovali typové riešenia a panelová technológia. Výstavba bola poznačená úsilím zjednodušovania, zlacňovania, racionalizácie riešenia a nedostatočnou kvalitou realizácie stavebných konštrukcií a budov. Celkovú kvalitu budov negatívne ovplyvnila najmä zanedbaná údržba a nedostatočne vykonávané opravy tohto fondu. Nedostatky bytových domov je možné podľa závažnosti a najmä možných dôsledkov rozdeliť do troch kategórií:
a) Nedostatky, ktoré ohrozujú bezpečnosť užívania.
b) Nedostatky, ktoré znižujú úžitkovú hodnotu, zvyšujú prevádzkové náklady a časom môžu viesť k vzniku porúch ohrozujúcich zdravie.
c) Nedostatky, ktoré sú spôsobené vyčerpanou životnosťou stavebných konštrukcií a technického zariadenia budov.


Obnova bytových domov
Napriek nízkemu priemernému veku bytového fondu je potrebné najmä v bytovom fonde postavenom do roku 1970 vykonať obnovu a modernizáciu vzhľadom na to, že mnohé zabudované doplnkové stavebné konštrukcie a zariadenia sa blížia, alebo sú po čase svojej životnosti.

Tabuľka 1:
Životnosť niektorých materiálov, stavebných konštrukcií a technického zariadenia budovy (za predpokladu vykonávania údržby)
Materiál, konštrukcia, technické zariadenie Životnosť (roky)
hydroizolačná krytina 20
okná 40
rozvody vody 30-40
rozvody kúrenia 40
podlahy keramické a drevené 30-40
výťahy 25-40
elektoinštalácie 30-50

Pri obnove bytového fondu sa dosiahnu nasledujúce efekty:
- zabránenie haváriám
- predĺženie životnosti
- úspory energie
- zvýšenie štandardu

Poznatky z vyspelých krajín (Francúzsko, SRN, ale aj iných) ukazujú, že z hľadiska udržiavania optimálnej sociálnej štruktúry obyvateľstva vo veľkých, prevažne tiež panelových sídliskách, je veľmi dôležité udržiavať štandard bytového fondu na porovnateľnej úrovni s novou výstavbou. Obnovou budov sa tiež znižuje chorobnosť obyvateľov v dôsledku odstránenia hygienických nedostatkov, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia dýchacích ciest a kožné alergie.

Vzhľadom na vzájomnú súvislosť jednotlivých úprav zohľadňujúcich zlepšenie podmienok bývania, možno odporúčať takýto postup uskutočnenia obnovy:
1. Výmena bytového jadra, ale najmä vnútorných rozvodov plynu, studenej a teplej úžitkovej vody so zabezpečením merania spotreby vody, kanalizácie a vetrania v inštalačnom jadre (inštalačnej priečke).
2. Zateplenie strešného plášťa s opravou zo strechy vystupujúcich konštrukcií (napr. strojovne výťahov), resp. realizácia nadstavby s výstavbou nových bytov.
3. Výmena otvorových výplní.
4. Zateplenie obvodového plášťa nadväzujúce na výmenu otvorových výplní alebo ich úpravu s tým, že sa súčasne zateplí aj ostenie otvorových otvorov; Súčasná realizácia opravy betónových vystupujúcich konštrukcií.
5. Výmena vykurovacieho zariadenia so zabezpečením merania a regulácie.
6. Výmena elektroinštalácií (prípadne súčasne s výmenou bytového jadra).
7. Výmena výťahov, resp. ich obnova.
8. Úprava vnútorných povrchov a podláh vnútorných komunikácií.
9. Výmena a obnova stavebných konštrukcií a technického zariadenia z hľadiska požiarnej bezpečnosti.
10. Výmena nášľapných vrstiev podláh v komunikačných priestoroch.

Prioritu nadobúda odstránenie systémových porúch, ktoré sú najmä poruchami vystupujúcich konštrukcií a niektorých častí obvodového plášťa. Postupnosť vykonania jednotlivých úprav závisí od rozsahu vykonania prác, ale aj od použitia druhu montážnych pomôcok, t. j. vykonávania prác zo závesnej lávky alebo lešenia. Ak sa napr. vykonávajú práce zo závesnej lávky, obnova strechy sa vykoná až po ich odstránení.

Systémové poruchy
Mnohé nedostatky sú dôsledkom ukončenia životnosti, alebo nedostatočného vykonávania údržby. Osobitnú skupinu tvoria systémové poruchy. Sú to poruchy, ktoré nezapríčinili užívatelia bytov zanedbaním údržby a opráv, ale majú pôvod v nesprávne navrhnutých materiáloch a detailoch, nesprávne použitej technológii výstavby alebo v nedodržaní navrhnutého postupu realizácie stavby. Prejavujú sa najmä na bytových domoch postavených panelovou technológiou hromadným spôsobom výstavby. Odstránenie príčiny vzniku poruchy môže byť prevenciou pred jej vznikom a rozšírením na bytových domoch, prípadne môže zabrániť opakovateľnosti vzniku poruchy.

Tepelná ochrana zatepľovaním
Významným faktorom obnovy bytových domov je dodatočná tepelná ochrana stavebných konštrukcií zateplením a vykonaním súvisiacich úprav. Zatepľovanie bytových domov sa uskutočňuje ako logický dôsledok potreby zabezpečenia zlepšenia fyzického stavu budov, modernizácie a odstránenia dôsledkov zanedbanej údržby. Pre väčšinu budov sa má zatepľovanie realizovať na základe stavebného povolenia.
(Podrobnosti o zatepľovaní ako aj o nákladoch na obnovu bytového domu sa dozviete v záverečnej časti článku.)

Prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.
Ing. Roman Horečný
Ing. Slavomír Slivoň

VVÚPS-NOVA, výskumno-vývojový ústav pozemných stavieb, s.r.o.

 

[ >> ] Ďalší článok
Edícia

objednávka  l  kontakt  l  e-mail ]