aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Výtvarne zaujímavé riešenie


Základným zadaním investora bolo priblížiť sa čo najviac parametrom pasívneho domu. Na projekte resp. štúdii sa začalo pracovať na prelome rokov 2004/2005 a návrh bol dokončený v decembri 2005. V projekte boli teda použité iba znalosti o pasívnych domoch spred šiestich rokov, ktoré pochádzali hlavne z návštev autora na stavbách v Rakúsku a Švajčiarsku, ako aj zo štúdia zahraničnej literatúry. Napriek obmedzeniam sa podarilo zrealizovať objekt s výbornými energetickými parametrami.

Pre investora i architekta bolo dôležité, aby bol objekt zaujímavý aj z výtvarného hľadiska, t.j. jedinečný, ale zároveň aby spĺňal parametre pasívneho alebo nízkoenergetického domu, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Najväčšou prekážkou bolo negatívne zmýšľanie pracovníkov odboru životného prostredia a stavebného úradu.

Áno, šlo o tvar objektu. Pre pasívny dom je totiž dôležitá proporcia a tvar, ktorý musí byť kompaktný, jednoduchý, no z hľadiska krajinného rázu bola požadovaná sedlová alebo valbová strecha. Presadiť kompaktný tvar stálo investora i autora polroka vysvetľovania a konzultovania. Zaujímavosťou je, že termín pasívny dom v tejto dobe na príslušných úradoch ani nepoznali.

Urbanizmus a architektúra
Severný svah Chlumu sa zvažuje k Bukovcu s množstvom zelene a výhľadom do okolia. Okolo sú lúky, lesy – miesto na hry detí. Priestor ponúka pokoj, prírodu, čistý vzduch. Periférna poloha poskytuje veľkú výhodu – ste v meste, ale pritom aj v prírode. Pozemok je podľa územného plánu predurčený pre záhrady, kde sa dalo k dominantnej funkcii okrasnej a úžitkovej záhradnej kultúry povoliť aj doplnkovú funkciu – stavbu rekreačného objektu. Zastavaná plocha je v tomto prípade100 m2. Dvojpodlažný objekt nie je podpivničený a má obytné podkrovie. Pultová strecha je vyspádovaná smerom na západ.

Dispozícia
Vstup do domu je riešený cez zádverie do chodby, z ktorej je prístupné hygienické zariadenie a technická miestnosť. Na prízemí je okrem pracovne veľký obytný priestor s kuchyňou a jedálňou, ktorý je orientovaný smerom na juh. Do ťažiska priestoru je umiestnený kozub (srdce domu). Na poschodí je navrhnutá pokojová zóna domu s troma miestnosťami: spálňou rodičov a dvoma detskými izbami.

Materiály
Objekt je založený na monolitickej základovej doske. Stavba je murovaná z betónových tepelne izolačných tvárnic (liapor, IZO plus). Obvodové steny majú zosilenú vrstvu tepelnej izolácie z minerálnej vlny hrúbky 200 mm. Dom je starostlivo zaizolovaný vrátane tepelných mostov, pričom na zníženie energetickej náročnosti bol použitý naozaj masívny zatepľovací systém celej obálky: celkovo 300 mm izolácie na obvodových stenách, 200 mm v podlahe na teréne a 500 mm na zateplenie strechy.

Vykurovanie s rekuperáciou
V dome bolo navrhnuté riadené vetranie s rekuperáciou. Bol použitý systém Atrea s jednotkou Duplex RC 1400/370. Jednotka je určená na dvojzónové cirkulačné teplovzdušné vykurovanie a súčasne na komfortne riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Na zlepšenie kvality nasávaného vzduchu bol použitý zdvojený zemný register.
Alternatívne je čerstvý vzduch po prepnutí klapky na prívodnom potrubí privádzaný zemnými registrami, vytvorenými z PVC rúrok v dĺžke 25 m 2 m pod zemou, ktoré sú zakončené nasávacou šachtou na hranici pozemku. Technické miestnosti sú zemnými registrami prepojené a servopohon prepína jeden alebo druhý kolektor podľa potreby. V zimných mesiacoch je vzduch ohrievaný, v letných zase prirodzene ochladzovaný. Tým sa zlepšuje klíma v objekte a dochádza k úspore energie. Dom je dokurovaný teplovzdušným vykurovaním, ktoré rozvádza čerstvý vzduch do miestností podlahovými kanálmi.
Jednotka je prepojená so zásobníkom IZT s prípravou na kombináciu s tepelným čerpadlom. Z finančných dôvodov čerpadlo nebolo realizované a počíta sa s ním v budúcnosti. IZT umožňuje ohrev pitnej vody.
Na chladenie v letných mesiacoch sa využíva dvojitý zemný kolektor, presahujúci hmotu domu na južnej fasáde. Ako alternatívny zdroj v prechodných obdobiach a v zime sa využíva kozubová vložka na drevo, ktorá je napojená na vzduchotechnické rozvody na dokurovanie objektu.
V dobe svojho vzniku bol tento dom na plzeňsku svojou koncepciou ojedinelý. Dnes sa, samozrejme, situácia zmenila a domov s obdobnými systémami sa stavia viac. Objekt mal byť postavený jednoducho a s malými realizačnými nákladmi, čo sa podarilo. Cena stavby bola 3,4 mil. Kč, čo je v tomto štandarde výborný výsledok.

Základné energetické parametre:
Celková spotreba energie (vykurovanie, chladenie, ohrev vody, osvetlenie, vetranie, elektrospotrebiče a príslušenstvo) 27 kWh/m2 a
Spotreba energie na vykurovanie a chladenie 23 kWh/m2 a

Súčinitele prechodu tepla U W/(m2.K):
U okna (vrátane rámov): 1
U obvodových stien: 0,12
U podlahy (na teréne): 0,17
U strechy: 0,07
Vzduchotesnosť: 0,6 (výpočtová hodnota, blowerdoor test sa nerobil)

Ing. arch. Martin Spěváček
Plzeň, Pod Všemi Svatými 15
Tel.: + 420728317732, spevacek@hr-architekti.cz
Snímky, kresby, vizualizácie: autor

 

 

© 2011 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované