aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Bungalov so sedlovou strechou
Drevostavba v pasívnom štandarde


Jednoduchý rodinný dom s drevenou konštrukciou a sedlovou strechou svojím vzhľadom výborne korešponduje s vidieckym alebo prírodným prostredím. Hutný tvar znižuje tepelné straty a pomáha ušetriť na energii za vykurovanie.

Stručná charakteristika stavby
Rodinný prízemný dom je navrhnutý v pasívnom štandarde tak, aby vyhovoval kritériám dotačného programu v ČR – Zelená úsporám. V súlade so zásadami pre orientáciu nízkoenergetických domov vzhľadom na svetové strany je hlavná fasáda orientovaná na južnú stranu, kde je terasa s pergolou. V severnej časti je kryté státie pre auto a sklad.
Sedlová strecha je navrhnutá s miernym spádom, ktorý umožňuje použitie väčšiny druhov krytín. Drevená nenáročná konštrukcia je z úsporných nosníkov a z fošní.

Dispozičné riešenie
Dom poskytuje pohodlné bývanie štvorčlennej rodine. K dispozícii sú štyri obytné miestnosti: okrem dvoch detských izieb je tu spálňa rodičov a veľký obytný priestor s jedálenskou časťou i kuchynskou linkou. Priestorovo veľká kúpeľňa umožňuje aj umiestnenie technického vybavenia domu. WC je riešené samostatne.

 

Stručná charakteristika stavby

Rodinný přízemní dům je navržen v pasivním standardu dle dotačního programu Zelená úsporám. Hlavní fasáda je orientována na jižní stranu, kde je terasa s pergolou. V severní části je kryté stání auta se skladem. Dispozice domu je o velikosti 4+1. Sedlová střecha je navržena s mírným spádem, který ale umožňuje použití většiny krytin. Stínění je zajištěno pergolou. Dřevěná nenáročná konstrukce je z úsporných nosníků a z fošen.

Konštrukcie a materiály
Nepodpivničená stavba je založená na základových pásoch z prostého betónu, so základovou škárou v nezámrznej hĺbke. Pod podlahou je betónová doska. Nosná konštrukcia drevostavby je zhotovená z úsporných nosníkov tvaru I a fošní. Na stropnú konštrukciu sú tiež použité úsporné nosníky tvaru I. Nosná konštrukcia strechy je z fošní. Rámy okien sú tiež z dreva a zasklenie je navrhnuté izolačnými trojsklami. Tepelné izolácie sú realizované z dvoch materiálov: z minerálnej vlny a fúkanej celulózy.

Technické zariadenia
Hlavným zdrojom tepelnej energie sú solárne panely napojené na integrovaný zásobník tepla, alternatívne môže byť použité malé tepelné čerpadlo (3,1 kW). Doplnkový zdroj tvoria kozubové kachle na drevo, ktoré zabezpečujú tepelnú pohodu najmä v zime, pri nedostatku slnečného svitu a v prechodných obdobiach. Samotný vykurovací systém je navrhnutý ako teplovzdušný s využitím rekuperácie. Výmena vzduchu a vetranie je zabezpečované mechanicky. Na obmedzenie letného prehrievania budovy slúži tienenie pergolou a akumulačné priečky z plných tehál.

Mojmír Hudec ing.arch. (1951)
V roce 1991 spoluzakládá česko-francouzskou společnost Bioklimat sdružující řadu odborníků na nízkoenergetické a solární stavby, pro kterou. projektuje přelomovou nízkoenergetickou stavbu –Sluneční penzion ve Svitavách (1993). Po roce 2000 projektuje první domy podle pasivního standardu. Dlouhodobě se specializuje se na projektování nízkoenergetických a pasivních domů, dává přednost používání přírodních materiálů a ekologických technologií. Zabývá se popularizací nízkoenergetického a ekologického bydlení - přednáškovou činností, množstvím článků v tisku, vystupováním v televizi a na odborných konferencích. Je zakládajícím členem Centra pasivního domu.

Stavba je riešená na kľúč – v dodávke je iba čistý rodinný dom bez vnútorného vybavenia vstavaným nábytkom a svietidlami. Náklady na dom pri cenovej úrovni stavebných materiálov v roku 2010 dosiahli sumu 3,3 mil. Kč.

Autor projektu: Ing. arch. Mojmír Hudec
Kresby a vizualizácia: autor

 

 

© 2011 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované