aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Steny, ktoré harmonizujú


Povrchová úprava stien je najjednoduchší spôsob ako „vynoviť“ interiér. Ich vzhľad totiž dotvára celkovú atmosféru miestnosti. Niekto má rád hladké a jednofarebné steny, ktoré dajú vyniknúť nábytku a doplnkom, no dnes sú skôr v trende dekoratívne motívy pomocou rôznych techník maľby. A aj tapety, v minulosti používané a neskôr zatracované, sú opäť módne.

Farebnosť jednotlivých miestností zvyčajne závisí od predstáv obyvateľov bytu či domu. No nie všetky nápady môžu byť dobré a treba si uvedomiť, že farba vplýva aj na duševnú pohodu človeka. V obchodoch dostať kúpiť širokú škálu jednofarebných náterových látok, ale aj malieb, ktoré vytvárajú mramorový, travertínový či rustikálny vzhľad. Ozvláštnenie interiéru môžeme docieliť rôznymi druhmi dekórov či originálnych vzorov.

Zásady návrhu
O farebnosti stien miestnosti rozhoduje predovšetkým účel jej využitia, činnosť, ktorú v nej budeme vykonávať a farebnosť a štýl zariadenia interiéru. Pri návrhu by sme mali vychádzať aj z tvaru, veľkosti a polohy daného priestoru, ďalšími kritériami sú intenzita osvetlenia, teplotné pomery a vek i pohlavie jeho užívateľov. Ak máme priestor príliš presvetlený, napríklad s oknami orientovanými na juh, na vyváženie preteplenia môžeme použiť studené odtiene farieb. Naopak, pri severných miestnostiach s nižšou intenzitou osvetlenia dosiahneme teplejší vzhľad použitím teplých odtieňov, napr. vo farbách žltej či oranžovej.
Svetlosť a sýtosť farebného odtieňa tiež vplýva na optické vnímanie priestoru. Svetlé tóny ho rozširujú a zvyšujú, tmavé znižujú a zmenšujú. Aj pri nerovnakom osvetlení miestnosti denným svetlom môžu pomôcť farby. Steny môžu byť tónované s rôznou intenzitou farby. Ďalšie hry so svetlom môžu byť v podobe svetlejších odtieňov stien, na ktorých sú okná (sú vo vlastnom tieni) a tmavších stien, ktoré sú prirodzeným svetlom najviac osvetlené. Ostatné steny v miestnosti by mali dosahovať stredné intenzitu farby. Miestnosť môžeme riešiť aj kontrastným spôsobom, napr. jedna stena, či jej časť je vymaľovaná iným farebným tónom.
Ďalším prvkom na ozvláštnenie stien je ich plastická povrchová úprava, ktorá môže byť celoplošná alebo v súvislosti s architektonickým návrhom člení stenu vertikálne či horizontálne. Vertikálnym členením miestnosť opticky zvýšime a naopak, vysoké priestory „znížime“ použitím horizontálnych pásov, pričom maľbu ukončíme cca v dvoch tretinách ich výšky.

Vnímanie farieb
Je známe, že farby pôsobia na psychiku človeka. Všeobecne platí, že biela farba vyvoláva pocit čistoty a hygienickosti, no zároveň zväčšuje priestor a pôsobí triezvo a elegantne. Ak chceme docieliť snehobiely odtieň, stačí do bielej pridať troška modrej, pridaním čiernej dosiahneme strieborno-sivý odtieň. Samotná čierna farba sa celoplošne v obytných interiéroch neodporúča, pretože vyvoláva pocit temnosti, tiesne... Naopak modré odtiene vyvolávajú vnútorný pokoj, pohodu a zmäkčujú priestor. Zelená farba s evokáciou prírody tiež upokojuje, je nevtieravá a pôsobí vyrovnane. Miestnosť sa ňou dá opticky zväčšiť, pričom získame energiu. Hnedá je tiež na pohľad úplne prirodzená, pretože je súčasťou prírody. Žltá, oranžová a červená pôsobia veľmi teplo. Žltá vyvoláva optimizmus (slnečné lúče) a povzbudzuje nervový systém. Červená je dráždivá, provokatívna a temperamentná. Oranžovú charakterizuje  životná radosť. Fialová pôsobí veľmi dôstojne, odmerane, bohato... Modrofialová a tyrkysová sú veľmi studené farby a ich použitie na steny a strop priestor opticky prehĺbi. Ak chceme dosiahnuť solídnosť a pokojnú atmosféru, vyberme si prírodné pieskové odtiene.
Pri návrhu musíme dbať na zladenie farieb nielen v jednotlivých miestnostiach, ale aj v rámci celého bytu. Harmónia farieb vytvára dobrý pocit, ktorý je tiež veľmi dôležitý. Farby v obchodoch sú zvyčajne označené číselným kódom, ktorý zaraďuje farebný odtieň do stupnice zostavenej podľa spektrálneho rozkladu bieleho svetla (dúha). Pri výbere si treba uvedomiť, že odtieň na vzorkovnici alebo na nádobe nebude presne taký istý ako na stene. Odporúčame preto vopred farbu vyskúšať. Nanesieme ju na malú plochu (podľa možnosti na miesto, ktoré bude prekryté nábytkom) a necháme zaschnúť.

Materiály
Kvalitné maliarske farby, ktoré sú dnes na trhu, sú hygienické, zdraviu neškodné a ekologické. Kvalita ďalej znamená aj dobrú kryciu schopnosť, dostatočnú rýchlosť schnutia a nízku spotrebu... Okrem toho majú byť maľby paropriepustné, odolné voči oderu a trvanlivé. Medzi tradičné materiály zaraďujeme vápenné, kremičité, kazeínové, vápennokazeínové, glejové, voskové a olejové maľby.
Vápenné maľby sú hygienické, ale majú kratšiu životnosť. Používajú sa v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou vzduchu (v kuchyniach, suterénoch). Kremičité materiály odolávajú zmenám teplôt a mechanickým vplyvom, sú vhodné na drsné a nasiakavé omietky. Kazeínové a vápennokazeínové maľby sú veľmi trvanlivé. Silikónové sú univerzálne a vhodné aj na minerálne podklady. Majú dobrú priľnavosť a môžu sa použiť tiež na prekrytie starých náterov, prepúšťajú paru a dajú sa vodou umývať. Akrylátové nátery s vysokou krycou schopnosťou a pružnosťou i pri teplotných rozdieloch sú vhodné na betón a šľachtené omietky. Pretože sú menej priepustné nie sú vhodné tam, kde sa vyžaduje prestup vodných pár. Minerálne nátery obsahujú minerálne spojivá – vápenné, cementové, silikátové alebo silikónové. Sú priedušné, viac či menej nasiakavé a vhodné aj na problematické povrchy.

Veľmi obľúbené sú dnes disperzné farby, ktoré sa vyrábajú s rôznou krycou schopnosťou a v rôznych farebných tónoch. Spojivo tvoria vodné alebo rozpúšťadlové disperzie polymérov, pričom na stene sa vytvorí film, ktorý drží adhéziou. Používajú sa na suché aj staré omietky, nepriedušné podklady a na podklady, ktoré z hľadiska vlhkosti a solí nie sú problematické. Nátery nie sú nasiakavé, no celkom alebo čiastočne nepriedušné. Pridávajú sa do nich aj spoľahlivo pôsobiace vodou riediteľné prísady s algicídnymi, baktericídnymi a fungicídnymi účinkami, ktoré zabraňujú rastu húb, machov, rias a baktérií. Na trhu dostať kúpiť aj farby na problematické steny, ako sú antinikotínové, farby na vlhké steny, antimikróbne a podobne.

Dekoratívne maľby
Používajú sa na dotvorenie priestoru, no nesmú pôsobiť samoúčelne, pretože by rušili. Plochy môžeme oživiť vzornicovou technikou (šablónovaním), pri ktorej sa vzor zo vzornice reprodukuje či linkovaním, ktoré je vhodné na vytváranie rôznych dekorácií na ploche, a to v pravidelne sa opakujúcich linkách zvislých i vodorovných, ako aj v pásoch či pruhoch, alebo po celej ploche.
Wallpainting predstavuje kreatívne maľovanie na stenu. Ručne maľované vzory sú atraktívnym doplnkom interiéru. Musíme si však vopred premyslieť, kde bude stáť nábytok a ako budú rozmiestnené jednotlivé doplnky zariadenia (obrazy, kvety, závesy atď. ..) Maľbu si môžeme vytvoriť svojpomocne, ale radšej ju zadajme odborníkovi. Návrh by tiež mal urobiť bytový architekt či dizajnér. Najčastejšie sa na steny kreslia ornamenty, abstraktné i geometrické vzory. Do detských izieb sa používajú rozprávkové motívy a postavičky. Vzor nemusí byť iba na jednej stene, môže sa prelínať zo steny na stenu, z izby do izby, zasahovať na strop... Maľba sa kreslí na suchý, čistý a rovný podklad. Na podklad sa nanesie penetračný náter, aby sa vyrovnala vlhkosť steny a zabránilo vzniku fľakov. Na maľovanie sa používajú akrylové farby alebo špeciálne farby na omietku, ktoré sú vodeodolné a zdravotne neškodné.
Batikovanie znamená zdobenie plôch pomocou zvitku hrubšej tkaniny (juty, vrecoviny), namočenom v riedkej farbe. Technika tupovania patrí medzi odtlačkové metódy, pričom sa najčastejšie odtláča morská huba alebo štetka. Šumrovanie patrí k výtvarným maliarskym technikám. Robí sa ľahkým otieraní končekov štetín v jemných vlasových ťahoch polosuchým štetcom. Technika žilkovania vytvorí na stene dojem látky. Valčekovaním reprodukujeme vzor, vyrezaný do gumového valca alebo lisovaného plastu. Valčekovanie napodobňuje vzhľad tapety.
Existujú aj priemyselne vyrábané nálepky, ktoré sa jednoducho prilepia na stenu po odstránení fólie. Výhodou tejto dekorácie je možnosť kedykoľvek nálepku odstrániť a nalepiť inú. Nálepky nepoškodzujú steny a niektoré druhy sa dokonca dajú odlepiť a znova nalepiť.

Dekoratívne nátery
Používajú sa najmä na vytváranie viac namáhaných soklových častí, ale aj na celé steny. Dekoratívne systémy si vyberáme napríklad podľa vzorkovníka. Farebne sa dajú kombinovať, a aj aplikovať rôznym spôsobom - štetcom, valčekom, špachtľou, hubou, škrabkou, drátenkou, striekaním a pod. Kvalita materiálu sa posudzuje napr. podľa rýchlosti schnutia, zvyčajne sú bez zápachu a vhodné na nové i staré murivo (po úprave podkladu) a to nielen do interiéru ale aj exteriéru.
Medzi dekoratívne systémy zaraďujeme napríklad stierkovú hmotu na báze akrylátových živíc a vápna na vodnej fáze. Efektnosť povrchu môže byť umocnená rôznym spôsobom nanášania - dá sa vytvoriť vzhľad klasického či benátskeho mramoru. Stierkový systém sa často používa na tvarované plochy, oblé rohy, klenby, stĺpy... Náterová hmota na báze akrylátových živíc a kremičitého piesku na vodnej fáze má matný vzhľad s jemnou pieskovou štruktúrou. Saténový look sa docieli prevoskovaním spodnej základnej vrstvy. Takáto úprava je odolná voči oderu a umývateľná roztokom vody so saponátmi v nízkej koncentrácii. Perleťový vzhľad dosiahneme pretretím základu perleťovou lazúrou. Náter je tiež odolný voči oderu a ľahko sa udržiava. Náterové hmoty na báze haseného vápna nevytvárajú film a sú paropriepustné. Vhodné sú na minerálne podklady zhotovené na báze hydraulických spojív. Vzhľadovo sa nimi dá docieliť efekt patiny. Okrem spomínaných náterov existujú ďalšie materiály a technológie, ktoré dosahujú zaujímavé efekty, napr. kremičitý živicový systém v rôznych farebných odtieňoch po aplikácii striekaním vytvára vzhľad kameňa.

Tapety
Tapetovanie patrí k veľmi starým dekoratívnym úpravám stien. Tapety dnes síce slávia návrat, ale v úplne inej kvalite. Majú schopnosť oživiť interiér a dokonca úplne zmeniť jeho štýl. Široký výber, čo sa týka kvality, hrúbky, rozmerov a predovšetkým vzorov umožňuje zvoliť si naozaj to najvhodnejšie riešenie.
Tapety môžu byť jednovrstvové i viacvrstvové. Jednotlivé vrstvy sú z papiera, fólie, plastov alebo textílií (tkaných i netkaných), z kovu či iného materiálu. Povrchová úprava tapiet umožňuje údržbu utieraním, ale aj umývaním. Dezény (vzory) môžu byť plošné i plastické. Osobitnú skupinu tvoria samolepiace tapety a linkrusty (hrubá a ťažká plastická tapeta, ktorá napodobňuje kožu ozdobenú ornamentami).
Vždy predtým, ako sa vyberieme do obchodu, premyslime si, čo očakávame od povrchovej úpravy tapetami. Treba si uvedomiť účel izby, farebnosť a štýl zariadenia, ako aj požiadavky na údržbu. Pri kúpe by sme si mali poriadne preštudovať symboly na balení, z ktorých sa dozvieme všetky potrebné informácie o konkrétnom druhu tapety.

Obklady
Estetickým ale aj praktickým riešením sa javí obklad stien. Zvyčajne sa ľahko udržiava, je hygienický a chráni steny pred poškodením. Výber materiálu ovplyvňuje predovšetkým účel miestnosti. Najčastejšie sa používajú obklady z keramiky (kúpeľne, kuchyne) z kameňa a tehál (haly, pivnice), ale aj z dreva, sadrokartónu či plastov.
Keramické obkladové materiály sa vyrábajú v rôznych vzoroch, farebných odtieňoch i formátoch či povrchových úpravách (matné, lesklé aj plastické). Obklady z tehál alebo kameňa môžu vytvoriť zaujímavé obrazce rôznym spôsobom ukladania či previazania, väčšinou sa používajú len na určitú časť steny či miestnosti. Pôsobivou úpravou je mozaikový obklad. Z malých štvorčekov možno vytvoriť netradičné vzory i obrazce a obložiť aj zaoblené rohy stien. Sadrokartónový obklad sa používa na prekrytie určitých nedokonalostí povrchu, či porúch podkladu. Vyrábajú sa tiež rôzne profily a rámiky, ktorými môžeme vytvoriť plastické ozdoby či niky. Na obklad stien drevom sa používajú mäkké i tvrdé dreviny. Drevené obklady interiér otepľujú a dnes vyrábané kvalitné obkladové panely sa dajú použiť aj do miestností s vyššou vlhkosťou ako sú kuchyne či kúpeľne. Okrem dreva sa používajú aj drevotrieskové a drevovláknité dosky. Dodávajú sa v profile na pero a drážku, čo uľahčuje ich montáž. Dosky môžu mať rôzne farebné povrchové úpravy. Dnes sa používa aj plastový obklad, ktorý je veľmi trvanlivý a dokonale odolný voči vode a vlhkosti. Vyrábajú sa rôzne obkladové panely, ktoré sa dajú inštalovať aj v obytných miestnostiach.

(mez)
Snímky: archív redakcie

 

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované