aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Aby spotrebiče spotrebovali menej energie


Práčka, chladnička, mikrovlnná rúra, vysávač, televízor, rádio... Bežné spotrebiče v našich domácnostiach a všetky potrebujú na svoje fungovanie energiu. Ako sa orientovať pri ich výbere a ako s nimi manipulovať, aby ich spotreba energie bola čo najnižšia?

Výber energetickej triedy
Pri výbere a kúpe domácich elektrospotrebičov je treba prihliadať nielen na ich okamžitý príkon (uvedený napr. vo wattoch), ale hlavne na ich spotrebu (uvádza sa za určitý čas ako napr. kW.h), ktorá má pre nás z dlhodobého hľadiska oveľa väčší význam. Lacné výrobky s vysokou spotrebou energie sa často nepekne predražia, najmä vzhľadom na neustále rastúce ceny energií. Hlavne v prípade bielej techniky (chladničky, pračky), ktorá má dlhú životnosť, je potrebné sledovať spotrebu energie. Úsporné modely sú na energetickom štítku označené písmenom A a tie najúspornejšie A++. Vyššia cena úsporných spotrebičov sa nám pri stále sa zvyšujúcich cenách energií vráti už v krátkom čase a dlhodobo sa potom vypláca.

Stand by režim
je stav, v ktorom sú elektrospotrebiče (napr. televízor, hi-fi veža, videorekordér, počítač a pod.) síce spiace, ale prevádzkyschopné a pripravené na okamžité používanie. Aj keď spotreba energie je pri tomto režime na prvý pohľad zanedbateľná, tieto prístroje bývajú zapnuté spravidla každý deň, celý rok... Preto je lepšie vypínať ich podľa možnosti zo zástrčky alebo používať zástrčkovú lištu s vypínačom, vďaka ktorej vypneme zo siete jedným tlačidlom všetky zapojené prístroje. Priemerný farebný televízor totiž pri stand by móde spotrebuje ročne asi 73 kW.h, satelit až 263 kW.h a počítač približne 162 kW.h.

Biela technika
Chladničky a práčky je vhodné umiestniť na chladnejšie a suché miesta v byte, pretože každý stupeň tepla navyše znamená zvýšenie spotreby energie. Aj pravidelné rozmrazovanie chladničky zabráni priveľkej spotrebe energie, pretože ľad je výborný izolačný materiál, čo je v tomto prípade nepriaznivé. Námraza s hrúbkou 1 cm môže zvýšiť náklady na spotrebu energie až o 75%!
Plná práčka alebo umývačka má rovnakú spotrebu ako poloprázdna, a preto ich spúšťajme, až keď sú úplne plné. Ušetríme tak energiu, vodu aj naše peniaze. Čo sa týka energetických úspor, pred kúpou umývačky riadu si vopred premyslime, či ju naozaj potrebujeme. Ak do jej fungovania zarátame všetky výdaje na jej kúpu, údržbu, umývacie prostriedky a samotnú prevádzku, zistíme, že pre bežnú 4 - člennú domácnosť je vhodnejšie a lacnejšie racionálne a šetrné ručné umývanie riadu. Umývačky sa oplatia hlavne do väčších prevádzok.

Žehlenie
Žehlička je jedným z najväčších „hltačov“ energie v domácnosti. Tajomstvo úspornejšieho žehlenia spočíva v správne navlhčenej bielizni. Ak je bielizeň príliš vlhká alebo príliš suchá, spotreba energie rastie, pretože treba žehliť dlhšie. Netreba zabudnúť ani na zvyškové teplo po vypnutí žehličky zo siete, aj ním sa ešte dá určitú dobu žehliť.

Počítač
Už v takmer každej slovenskej domácnosti nájdeme osobný počítač. Prečítajte si niekoľko tipov pre šetrenie energie pri práci s vaším počítačom a znížite nielen svoje účty za elektrinu, ale pomôžete aj prírode.
Zopár praktických tipov:
- vypínajte počítač pri pracovných prestávkach dlhších ako 30 minút,
- na noc a počas víkendov počítač vypojte z elektrickej siete kvôli spotrebe energie v stand by móde – na vypnutie viacerých kancelárskych prístrojov sú ideálne zásuvkové lišty s vypínačom,
- zapnite počítač naozaj až vtedy, keď je to nevyhnutné k vašej práci – nerobte to rutinnne,
- skontrolujte, či je na počítači aktivovaný úsporný režim a nastavte si aj napájanie monitora so šetrením energie (obrazovka – vlastnosti / možnosti napájania - vlastnosti),
- aktivujte si na počítači tmavý šetrič obrazovky (blank) po 5 minútach nečinnosti - obrázkové a interaktívne šetriče nie sú také účinné ako tmavý šetrič,
- ak počítač doslúži a nie je možné ho opraviť, postarajte sa o jeho zneškodnenie v sieti odberných miest – zberných dvorov v obciach a mestách. V súčasnosti funguje aj spätný odber (odovzdanie starého elektrospotrebiča pri kúpe nového v predajni),
- životné prostredie a prírodné zdroje šetríte aj tým, že tlačíte naozaj len nevyhnutné veci a ostatné informácie využívate v elektronickej podobe,
- pri tlačení použite funkciu zmenšovania textu a tlač viacerých strán na jeden list papiera - uprednostnite tlač na recyklovaný papier a nezabudnite, že každý list papiera má 2 strany,
- pri ochrane pred účinkami elektrosmogu myslite na to, že pri práci s notebookom si treba robiť pravidelné prestávky a v pracovnej miestnosti vetrať, ak je to možné.

Osvetlenie
Aj výber takých drobností, akými je dekorácia a osvetlenie do bytu či domu, je dôležitý z hľadiska udržateľného rozvoja. Ako si vyberať citlivo a čo uprednostniť, aby sme zbytočne nezvyšovali energetickú spotrebu domácnosti?
Spotreba elektrickej energie na osvetlenie domácnosti môže byť zredukovaná až o ¾ a to bez straty komfortu vďaka efektívnejšiemu využitiu prirodzeného svetla a uprednostnením úsporných svietidiel.

Tradičné žiarovky
sú stále najznámejším a najrozšírenejším zdrojom svetla a v princípe sa nezmenili od čias svojho vynálezcu T. A. Edisona. Na svetlo však premenia iba 5 % spotrebovanej energie a zvyšok sa stráca vo forme tepla. Sú síce najlacnejšie, ale ich životnosť je len cca 1 000 hodín. Tradičné žiarovky by sa kvôli svojej neúspornosti mali z európskeho trhu začať sťahovať od septembra 2009 do septembra 2012 – navrhli to experti Rady EÚ pre energetiku.

Halogénové žiarovky
sú úspornejšie ako tradičné žiarovky a majú asi 3 x dlhšiu životnosť. Sú vhodné na zvýrazňujúce osvetlenie, keď má byť svetlo sústredené do jedného miesta (bodové svetlo) napr. do vitrín alebo na osvetlenie obrazov, ale použiť ich možno aj na osvetlenie pracovného stola alebo na čítanie. Na ich prevádzku treba však použiť vhodný transformátor.

Žiarivky
- Lineárne žiarivky (ľudovo nazývané aj neónky) fungujú na odlišnom princípe ako tradičné žiarovky a v domácnostiach je vhodné použiť ich napr. na osvetlenie pracovného stola v kuchyni, zrkadla v kúpeľni a pod. – všade tam, kde sa kladie dôraz na optimálne využitie elektrickej energie, jasné a kontrastné svetlo a dlhú životnosť. Pri ich výbere sme však limitovaní rozmerom svietidla, do ktorého je žiarivka určená. Životnosť žiariviek dosahuje 8 000 až 10 000 h svietenia.
- Kompaktné žiarivky (nazývané aj úsporné žiarovky) majú menšie, kompaktnejšie rozmery a až 80 - percentnú úsporu elektrickej energie pri porovnaní s bežnou žiarovkou, čo znamená, že znižujú náklady na energiu a následne aj úroveň emisií CO2 až o 80%, pričom vydržia 15 - krát dlhšie! Sú vhodné najmä v priestoroch, kde sa dlhšie svieti. Väčšinou však musíme počítať s pomalším nábehom na plný svetelný výkon a nevýhodou je aj dosť vysoká cena. Vzhľadom na úspory energie sa nám však výdavky za úspornú žiarovku rýchlo vrátia.
Žiarivky (lineárne aj kompaktné) obsahujú pary ortuti, a preto je nutné ich odovzdať na recykláciu na príslušné odberné miesta.

LED svietidlá
Veľmi blízko k zavŕšeniu vývoja sú aj vysoko efektívne a lacné LED svietidlá, ktoré môžu nahradiť tradičné, ale aj v súčasnosti predávané úsporné žiarivky. Prednosti LED („Light-emitting diode“ v preklade dióda vyžarujúca svetlo) technológie:
- dlhá životnosť
- vysoká účinnosť
- nízka spotreba energie
- možnosť výberu farby svetla
- dynamická zmena farby svetla
- dokonalá ovládateľnosť
- priateľskosť k životnému prostrediu
- nízka prevádzková teplota
- možnosť stmievania
- miniatúrne rozmery
LED svietidlá sú vhodné na využitie v bežnej prevádzke ako náhrada žiaroviek, úsporných žiariviek, či iných zdrojov. Vďaka vysokej životnosti a nízkej spotrebe sú ich prevádzkové náklady veľmi nízke.

Energetické triedy
Rozdelenie žiaroviek, žiariviek a lámp podľa energetickej tabuľky siaha od energetickej triedy A (veľmi úsporná) až po triedu G (málo úsporná). Do energetickej triedy A patria napr. kompaktné žiarivky, v triede B sa objavujú žiarivky, ktoré z estetických dôvodov majú ešte sklenenú banku, ktorá čiastočne pohlcuje svetlo. Vysokonapäťové halogénové lampy sú zase zaradené do tried D a E a tradičné žiarovky objavujeme v triede D až G.

Spracovala Ivana Poláčková, Ekoporadňa Živica v spolupráci s projektom Dolceta
(on-line vzdelávanie pre dospelých v oblasti udržateľnej spotreby).

 

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované