aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Vykurovacie teleso
Estetická súčasť interiéru


V koncepcii návrhu zariadenia moderných interiérov nie je jedno, ako vyzerá koncový článok vykurovacej sústavy – t.j. vykurovacie teleso. Na klasické radiátory sme štandardne zvyknutí a takmer ich nevnímame, ale aj tie môžu byť estetické a ladiť so zariadením. I keď to z pohľadu spotreby energie nie je veľmi efektívne, rôzne originálne kryty vedia urobiť svoje. Existuje však aj skutočne estetické kúrenie, ktoré buď vôbec nevidno, alebo práve naopak. Čo takto zavesiť na stenu „obraz“, ktorý hreje?

V princípe sa pre výber vykurovacieho telesa rozhodujeme z pohľadu jeho ekonomickej efektívnosti. A to je správne. Veľkosť vykurovacieho telesa je ovplyvnená výškou potreby tepla na vykurovanie v danej miestnosti a tá zase závisí od účelu priestoru, ktorý musíme vykúriť. Rozhoduje však aj to, či ide o miestnosť v štandardnom dome či byte alebo v nízkoenergetickom či dokonca pasívnom objekte. Okrem toho nás pri návrhu vykurovacieho prvku zaujíma aj užívateľský komfort, t.j. minimálne nároky na jeho obsluhu a údržbu.

Tepelná pohoda
Aby sme v interiéri dosiahli vhodnú tepelnú pohodu, musíme dodržať určité pravidlá. Napríklad rozdiel povrchovej teploty pevných častí (stien, podláh, okien, dverí, nábytku a ďalšieho vybavenia miestnosti) a teploty vzduchu by nemal byť väčší než 4 °C a súčet týchto teplôt by sa mal pohybovať okolo 38 °C. Ak je teplota povrchu steny 18 °C, stačí nám vykurovať miestnosť na 20 °C a budeme sa cítiť príjemne. Ak však povrch steny dosahuje len 14 °C, musíme miestnosť vykúriť až na 24 °C, pretože inak budeme mať pocit chladu. Návrh vykurovacích telies teda závisí aj od výšky potrebnej povrchovej teploty v miestnosti.

Rôznorodosť pri výbere
Existuje nepreberné množstvo vykurovacích telies, pričom ich vzhľad ovplyvňuje predovšetkým materiál, z ktorého sú vyrobené. Môže to byť oceľ, liatina, medený plech, keramika, prírodný kameň, atď.  Taktiež druh teplonosnej látky má vplyv na riešenie koncového článku vykurovacej sústavy. Teplonosným médiom môže byť voda, para, olej, elektrina alebo teplý vzduch. Z toho všetkého vyplýva, že najrozsiahlejšia rozmanitosť vykurovacích telies je daná ich tvarom.
Rúrové hady sa zhotovujú z hladkých rúr a vyrábajú sa v rôznych rozmeroch, tvaroch i výkonoch. Svoje použitie nachádzajú hlavne tam, kde je potrebné vytvoriť tepelnú clonu. Rúrové registre vznikajú spojením viacerých horizontálnych rúr vertikálnymi rozdeľovacími komorami na koncoch a používajú sa pri nedostatku miesta. Rebrové rúry môžu byť liatinové, oceľové alebo medené. Teplo do okolia odovzdávajú prostredníctvom rebier a práve kvôli problematickému odstraňovaniu prachu z nich nie sú veľmi hygienické.
Radiátory predstavujú najbežnejšie a najpoužívanejšie vykurovacie telesá. Môžu byť liatinové, oceľové, keramické a tiež článkové, ďalej ako sálavé panely alebo plochy. Kvôli zlepšeniu ich estetickosti sa na ne dajú inštalovať rôzne tvarované kryty. Pod pojmom konvektory chápeme vykurovacie telesá, v ktorých sú vykurovacie články zakryté bez redukovania ich účinnosti.
Vykurovacie skrine sa používajú najčastejšie pri teplovzdušnom vykurovaní. Skriňa sa skladá z vonkajšieho plášťa, tenkých rebrových rúr a ventilátora s elektromotorom. Okrem toho existujú rôzne dekoratívne vykurovacie telesá. Dôležité je, aby sme sa pre ne nerozhodovali len z hľadiska ich dizajnu, ale všímajme si aj ich úžitkovú hodnotu, funkčnosť a technické parametre.

Panelové radiátory
V panelových radiátoroch je teplonosným médiom voda. Svojím tvarom „zapadnú“ do každej miestnosti. Kolekcie vykurovacích panelov dnes mávajú design s neobvyklým rúrkovým napojením a ozdobnou lištou, ktorá môže byť okrem chrómu aj bielej farby alebo z pravého javoru, višne či orecha.
Okrem radiátorov s predným profilovaným panelom si možno vybrať aj radiátor s hladkým panelom. Panel musí byť napojený na zdroj tepla. Môže ním byť plynový alebo elektrický kotol, ktorý zohrieva vodu ako teplonosné médium. Pri panelových radiátoroch nie je problémom navrhnúť a potom inštalovať vhodnú veľkosť vykurovacích telies, a tým zaručiť požadovaný výkon v každej miestnosti.
Sálavé teplo vykurovacích panelov priamo ohrieva osoby, predmety a plochy, ktoré sa nachádzajú v zóne sálania, a až potom sa sprostredkovane ohrieva vzduch. Vykurovacie panely sa používajú buď ako hlavné vykurovanie, alebo len na prikurovanie – doplnkové teplo. Kúpeľňové radiátory môžu byť napojené na rozvod ústredného vykurovania alebo sa zapájajú do elektrickej siete

Konvektory
Konvektorové vykurovacie telesá pracujú na princípe konvekcie podobne ako radiátory, ale oveľa pružnejšie. Reagujú aj na teplo zo slnečnej energie, od osôb prítomných v miestnosti a podobne. Konvektory sú cenovo náročnejšie ako klasické radiátory, ale v porovnaní s nimi je teplota v miestnosti rozdelená medzi stropom a podlahou rovnomernejšie, čo je pre človeka príjemnejšie. Tento typ vykurovacích telies je vhodný najmä pri prerušovanom spôsobe vykurovania.
Čo sa týka vzhľadu – konvektory môžu byť riešené ako nástenné, dokonca vo farebnom vyhotovení ladiacom s farbou steny alebo obkladom tak, že teleso „nevidíme“, alebo samostatne stojace na nožičkách v rôznych tvaroch a veľkostiach podľa potreby.
Veľmi príjemným riešením je tzv. podlahový konvektor, ktorý sa najčastejšie umiestňuje v blízkosti presklených stien alebo francúzskych okien siahajúcich až k podlahe. Prúdením teplého vzduchu nedochádza k roseniu skla. Polohu konvektora prezrádza iba  mriežka na úrovni podlahy. Podlahový konvektor s ventilátorom sa hodí aj do kúpeľne, ktorá má veľké presklenné steny. Konvektorové teleso môže mať kryt z dreva, čo predstavuje veľmi estetický doplnok zariadenia interiéru a navyše zahŕňa aj ekologickosť riešenia.
V tejto kategórii nájdeme aj telesá s inteligentným mikroprocesorom pre reguláciu vykurovania a high-tech aktivátory na zvýšenie výkonu telesa. Ďalšie zaujímavé riešenie umožňujú konvektorové lavice, ktoré majú dosku najčastejšie z umelého kameňa. Tiež si môžeme vybrať lavice bez dosky, či už ako stojaté alebo nástenné.

Rebríkové tvary
Rebríkové vykurovacie telesá sú vlastne plastom izolované vykurovacie tyče, ktorých teplotu ovláda termostat. Môžeme ich umiestniť prakticky kdekoľvek, ale predovšetkým sa hodia do kúpeľní, kde môžu slúžiť napríklad na sušenie uterákov či pohotovostne prepranej bielizne.  Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, tvaroch i farbách, ktoré môžu dokonale ladiť s interiérom. Ich cena je pomerne nízka, no zvyšuje sa pri netypických riešeniach, napríklad požiadavkou špeciálneho farebného vyhotovenia a značne si priplatíme pri rebríkoch z antikoru, chrómu alebo v kombinácii kovu a skla..

Akumulačné telesá
Akumulačné dosky sa vyrábajú napr. zo šamotu či iných prírodných surovín, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre elektrické akumulačné vykurovanie. Požiadavkou je, aby mal materiál vysokú akumulačnú schopnosťou.
Akumulačné jadro vykurovacieho telesa tvoria napr. akumulačné dosky, ktoré sú zapojené paralelne. V každej z nich je zaliaty vykurovací vodič, ktorý sa zahrieva prechodom elektrického prúdu. Materiál na výrobu dosák sa lisuje pod vysokým tlakom, čím sa dosiahne značná hustota hmoty, a teda aj možnosť vysokej akumulačnej schopnosti. Jednoducho povedané, radiátor je schopný prijať veľké množstvo tepla. Akumulačné vykurovacie telesá môžu mať na povrchu nanesený film, vďaka ktorému nie sú nasiakavé a vhodné aj na použitie  v miestnostiach s vlhkou prevádzkou, napr. v kúpeľniach.
Akumulačné jadro, napríklad z výliskov koalitu, môže byť umiestnené v alumíniovom puzdre, ktoré je v bielom nenápadnom vyhotovení, alebo s farebným oživením ladiacim s farebnosťou interiéru. Náterová farba je zvyčajne odolná voči mechanickému namáhaniu, napr. poškrabaním.

Infračervené panely

Infračervené vykurovanie je dnes dosť žiadané, pretože ide v princípe o obdobu slnečného žiarenia bez škodlivých UV lúčov a bez viditeľného svetla. Mnohé stavebné konštrukcie (steny, stropy, podlahy) si dokážu teplo nahromadiť – naakumulovať a sekundárne ho vracať do vykurovaného priestoru (emisivita materiálov). Svojou teplotou tak prispievajú k tepelnej pohode. Práve v schopnosti stavebných materiálov akumulovať „infrateplo" spočíva princíp nízkoteplotného infračerveného vykurovania.

Novodobé nekovové materiály, z ktorých sú vykurovacie telesá na infračervené vykurovanie zhotovené, sú schopné odovzdávať teplo takmer okamžite. Navyše, vykurovacie panely sú veľmi vzhľadné. Sú riešené tak, aby odovzdávali teplo do priestoru z prednej strany a zo spodnej sú zaizolované, aby tepelná energia zbytočne neunikala. Panely môžu byť v rôznom farebnom vyhotovení tak, aby ladili nielen s pozadím, ale aj s celkovým zariadením interiéru.

Dekorácie, ktoré vykurujú

Plošné vykurovacie telesá napríklad z mramoru sa inštalujú na stenu alebo aj do priestoru. Zapájajú sa do elektrickej siete s menovitým napätím 220 V a ich montáž je veľmi jednoduchá.  Vyžarujú príjemné sálavé teplo, pričom teplota povrchu nedosahuje hodnotu, ktorá by mohla spôsobiť popálenie. Umiestňujú sa zvyčajne na steny, ktoré sú vo vnútri objektu (nie obvodové), a to kvôli lepšiemu využitiu akumulačných schopností muriva.

Dekoračné vykurovacie panely sa vyrábajú z prírodných materiálov, napríklad dekoračných žúl alebo mramorov. Majú hladký povrch, ktorý zaručuje ich vysokú hygienickosť, zaberajú veľmi malý priestor (ich hrúbka je cca 8 cm) a sú vhodné aj pre alergikov (sálavý spôsob vykurovania nespôsobuje vírenie prachu). Naakumulované teplo sála ešte približne 120 min. po vypnutí kúrenia.

Kozuby a kachle
Nikto nepoprie, že kozuby a kachle patria do špecifického druhu vykurovacích telies, ktoré sú schopné aj po estetickej stránke dotvoriť interiér – obývací priestor alebo spoločenskú odpočinkovú miestnosť.  Ten, kto vie oceniť upokojujúci pohľad do ohňa, si nenechá ujsť vytvoriť si takúto možnosť v rodinnom dome alebo na chalupe.
Po technickej stránke môžu byť kozuby otvorené alebo s kozubovými vložkami,  pri ktorých je skutočný oheň oddelený od priestoru z jednej alebo až z troch strán špeciálnym sklom. Pri takomto riešení sa síce stráca priamy kontakt s ohňom, ale účinnosť môže dosiahnuť 70 až 80 %. Ak si vyberieme otvorený typ, poskytne nám príjemný kontakt s horiacim ohňom, ale zvyčajne sa vyskytne problém z hľadiska spaľovania a potom účinnosti využitia paliva (pohybuje sa v rozmedzí 15 – 21 %). Otvorené kozuby preto využívame iba na dokurovanie priestoru., najmä v prechodnej dobe vykurovacích sezón.
Kozubové pece majú ohnisko i plášť postavený z keramického materiálu. Prostredníctvom neho sa teplo odovzdáva do priestoru. Bývajú veľmi vhodnou funkčnou dekoráciou najmä štýlovo zariadených kuchynských či  obývacích priestorov.
Kozubové teplovzdušné kachle z oceľových plechov majú spaľovaciu komoru v strede a v prednej časti je osadené sklo, aby sme mohli sledovať a regulovať horenie. Vnútorný priestor i ohnisko sú zhotovené zo šamotu. Teplovodné kozuby ako vykurovacie telesá využívajú nútenú cirkuláciu vzduchu, aby sa odstránilo nerovnomerné rozvrstvenie teploty v miestnosti. Existujú aj plynové a elektrické kozuby.
Kachle patria medzi najtradičnejšie vykurovacie telesá a ich použitie má svoje opodstatnenie aj v dnešnej dobe. V rustikálne zariadených priestoroch obývacích miestností či v spálňach na chalupách dodávajú dobovú atmosféru, ale aj potrebné príjemné teplo v prechodnom či zimnom období. Pracujú na princípe sálavého šírenia tepla, teda pri ich prevádzke nedochádza  k zvýšenému víreniu vzduchu. Ako palivo sa najčastejšie používa drevná hmota, ale stretávame sa aj s inými druhmi paliva.
Na trhu sú aj kachle elektrické alebo plynové, ktoré sú  obložené keramickými obkladmi a pôvodné kachle pripomínajú len svojím vonkajším obalom.

Veľké množstvo druhov vykurovacích telies je na jednej strane veľkou  výhodou, na druhej strane spôsobuje problém, aby sme sa rozhodli naozaj správne.
V prvom rade sa musíme riadiť podľa zvoleného a dostupného zdroja tepla, efektívneho spôsobu vykurovania a správneho návrhu vykurovacej sústavy. No hneď na ďalšom mieste bude estetickosť koncových článkov vykurovacieho systému, t.j. vykurovacích telies. Pri rozhodovaní teda vychádzame aj z účelu miestnosti či spôsobu jej využitia, ako aj farebnosti a materiálu jej zariadenia.

(mez)
Snímky: archív redakcie

 

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované