aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Dvere v interiéri


Hoci dnes zažívame boom tzv. otvorených priestorov a prepojenia jednotlivých miestností bez dverových konštrukcií, predsa sú interiérové dvere nevyhnutnou súčasťou každého domu či bytu. Dokonca po estetickej stránke môžu v konkrétnej miestnosti dominovať.

Najdôležitejšou vlastnosťou každých dverí je však predovšetkým ich funkčnosť, t.j. schopnosť vizuálne a akusticky oddeliť a zároveň funkčne prepojiť jednotlivé miestnosti.
V minulosti, vzhľadom na malý výber na trhu, sme boli zvyknutí na určitú uniformitu vzhľadu dverí. Našťastie, tejto skutočnosti už dávno odzvonilo.
Bohatosť tvarov, konštrukcií i materiálov umožňuje architektom či projektantom navrhovať skutočne originálne riešenia. Dokonca, hoci nemusí ísť o vyslovene atypické prvky – presklené steny či posuvné systémy alebo stolárske konštrukcie zhotovené na mieru, ktoré sú finančne náročnejšie, dá sa vybrať zaujímavé riešenie aj z bohatej ponuky týchto výrobkov na trhu. Odlišujú sa tvarmi, materiálmi i konštrukčnými riešeniami.
Správny návrh a výber závisí predovšetkým od druhu a účelu využitia miestností, ktoré dvere oddeľujú.

Rozmery a umiestnenie
Možno sa to bude zdať prehnané tvrdenie, ale interiérové dvere sú doslovne našimi dennými spoločníkmi – či už doma alebo v práci, takže ich návrhu treba venovať náležitú pozornosť. Veľmi dôležité je ich umiestnenie v rámci pôdorysu miestnosti v závislosti od typológie bytu ako aj smer ich otvárania.
V zásade platí, že dvere sa majú otvárať tak, aby vstupujúcemu neprekrývali hlavný výhľad do miestnosti. Kvôli rozmiestneniu nábytku nemajú zbytočne zaberať priestor alebo nevhodne deliť steny. Napríklad na umiestnenie skriňovej zostavy potrebujeme hĺbku cca 650 mm, ak chceme ku stene postaviť posteľ, ktorej šírka je min 900 mm, dvere treba umiestniť aspoň jeden meter od príslušnej steny. Ďalej platia presné požiadavky na ich veľkosť (t.j. svetlú šírku a výšku zárubne), a to podľa účelu miestností, ktoré oddeľujú a veľkosti predmetov, ktoré sa budú cez ne prenášať. Pre WC či kúpeľne postačuje šírka 600 až 700 mm v závislosti od navrhovaného nábytku a vybavenia. Pre obytné miestnosti sú odporúčané šírky 800 až 900 mm. Všetky tieto parametre určuje projektant. Štandardná svetlá výška zárubne je 1 970 mm, no dnes sa už navrhujú aj väčšie otvory z estetických, ale aj praktických dôvodov.

Otváranie
Spôsob otvárania dverí tiež nemožno ponechať na náhodu. Tak ako predchádzajúce parametre aj tento navrhuje projektant. V prvom rade musí dodržať požiarno-bezpečnostné predpisy, ktoré hovoria, že dvere na únikových cestách sa musia otvárať smerom von, t.j. v smere úniku. Spôsob otvárania môže byť rôzny a podľa toho rozlišujeme aj rôzne druhy dverných konštrukcií.
Najčastejšie sa používajú dvere s otváravými krídlami smerom von či dnu, ktoré sú zavesené na troch pántoch. Hoci sa stále tešia veľkej obľube, majú aj svoje nevýhody. Predovšetkým, krídlo zaberá určitý priestor, s ktorým treba pri zariaďovaní i prevádzke počítať a taktiež sa komplikovanejšie navrhujú, ak je ich v jednej miestnosti viac. Krídla sa pri otváraní nemajú prekrývať. Okrem toho je ich nepriateľom prievan a ak sú väčšie časti krídla presklené, vie spôsobiť aj nepríjemné škody.
Veľmi obľúbené sa v súčasnosti stávajú posuvné dvere. Krídla týchto dverí sa pohybujú v koľajniciach, ktoré sú ukotvené do podlahy a do stropu alebo na stenu. Ich výhodou je, že neprekážajú v priestore, a nevýhodou, že na otvorenie potrebujú voľnú plochu steny.
Spomínaný nedostatok v plnej miere odstraňujú zasúvacie dvere, ktorých krídla sa ukryjú v stene alebo priečke. Nepotrebujú žiaden priestor navyše, no s ich konštrukciou treba počítať už pri hrubej stavbe, t.j. puzdro musí byť zabudované do steny alebo priečky. Všetky typy posuvných dverí môžu byť otvorené podľa potreby a žiaden prievan ich neohrozuje. Podobný typ otvárania majú ešte skladacie, zalamovacie alebo zhrňovacie dvere, ktoré sa používajú tam, kde nepotrebujeme dosiahnuť vyšší stupeň zvukotesnosti či vzduchotesnosti, no chceme priestory opticky predeliť.
Dvere s kyvnými krídlami sa používajú zvyčajne vo verejných budovách a najmä v reštauračných zariadeniach, keď treba väčšiu kapacitu pri prechode a otváranie s plnými rukami.

Výber materiálu
Pri návrhu tvaru a materiálu krídla i zárubne by sme mali vychádzať z plánovaného zariadenia miestnosti nábytkom. Interiérové dvere by s ním mali ladiť nielen farebne, ale aj materiálovo. Môžeme sa však rozhodnúť aj pre extrémne riešenia, t.j. ak dvere „nemáme vidieť“, budú hladké a farebne splývať so stenou, alebo opačne, ak chceme, aby vynikli, budú originálne, atypické a môžu sa stať dominantou zariadenia priestoru.
Sortiment na trhu zahŕňa širokú škálu výrobkov v mnohých variáciách krídel, vrátane príslušenstva a zárubní. V zásade sa krídla vyrábajú z dreva, plastu, kovu či zo skla. V ponuke sú tiež výrobky s lakovou alebo laminátovou úpravou v širokej palete farieb, so syntetickým alebo prírodným povrchom a tiež krídla s rámovou konštrukciou s prírodným povrchom. Kvalita interiérových dverí závisí od kvality materiálu, z ktorého sú vyrobené a kvality povrchovej úpravy.

Fóliovaný povrch
Ide o najlacnejší spôsob povrchovej úpravy a zrejme aj preto sú najpredávanejším druhom dverí. Fólia na povrchu mechanicky namáhaných dverí je však náchylná na poškodenie. Výhodou fóliovaných dverí je teda predovšetkým ich cena a ďalšou nenáročná údržba – stačí ich jemne pretrieť vlhkou handrou, a tak zbaviť prachu či nečistôt. V súčasnosti sa dajú vybrať veľmi pekné dvere s fóliami, ktoré verne imitujú kresbu dreva, napr. buku, dubu, čerešne, javoru, atď. Fóliované dvere odolávajú slnečnému žiareniu a svoj vzhľad počas rokov nemenia.

Pri týchto dverách však dvojnásobne platí, že nie je fólia ako fólia. Čím vyššia kvalita fólie, tým vyššia je odolnosť voči mechanickému poškodeniu, a tým je aj životnosť dverí dlhšia.

Lakovaná fólia predstavuje najlacnejšiu alternatívu fóliovaných dverí. Dvere s týmto povrchom sú vhodné iba ako dočasné riešenie. Základná fólia so štandardným povrchom je už vhodná do bytov i rodinných domov. Pri tomto povrchu je aj väčší výber dekórov ako pri lakovanej fólii. Laminofólie predstavujú materiál, ktorý sa svojimi vlastnosťami najviac približuje laminátovým dverám. Výrobcovia odporúčajú použitie takých dverí aj do kancelárskych priestorov. Tieto kvalitné fólie úplne postačujú do obytných priestorov.

Ako základný konštrukčný materiál sa na krídla používa voština alebo odľahčená lisovaná drevotriesková doska, ktorá je drahšia. Pri výbere fóliovaných dverí do miestností, ako sú napr. garáž alebo pivnica, treba radšej použiť výplň z drevotriesky, ktorá je odolnejšia a má tiež lepšie zvukovo- a tepelnoizolačné vlastnosti. Krídla sa konštrukčne riešia aj ako zalamovacie alebo posuvné.

Laminát

Prednostne sú tieto dvere určené do verejných priestorov a kancelárií. Na výrobu sa používa laminát CPL (Continuous Pressure Laminate) s hrúbkou 0,2 alebo 0,7 mm, ktorý je výnimočne odolný voči oderu a mechanickému poškodeniu. CPL laminát sa vyrába v rôznych vyhotoveniach – buk, dub, orech, čerešňa, javor, wenge... Výplň dverí môže byť voština, ale vyrábajú sa aj plné.
CPL laminát je síce drahší ako fólia, ale lacnejší ako dyha. Laminát je odolný proti oderu a poškrabaniu, je zároveň stálofarebný a veľmi jednoducho sa udržiava. Vďaka vernej imitácii prírodných drevín pôsobia dvere z tohto materiálu veľmi prirodzene. Hodia sa do každého moderného, ale pri vhodnej farebnosti aj klasicky zariadeného priestoru. Vhodné sú pre interiéry s predpokladom vyššieho namáhania. V trhovej ponuke sú aj laminátové dvere v bezfalcovom vyhotovení. Dvere je možné osadiť aj do kovových zárubní.

Dyha

Drevená dyha znamená vysoký stupeň kvality. Ide o plné dvere, ktoré sa vyznačujú vyššou pevnosťou, odolnosťou a zvukovou nepriezvučnosťou oproti najčastejšie používaným voštinovým interiérovým dverám. Dyha je síce drahšia, ale kvalitná a má veľmi pekný povrch. Dyhované dvere sú vyrobené z prírodného materiálu, ktorý zaručuje jedinečnosť kresby dreva. Takáto povrchová úprava dosahuje dlhú životnosť, ale nie je až natoľko odolná voči mechanickému poškodeniu v porovnaní s laminátovými dverami. Vzhľadom na širokú ponuku prírodných dýh si naozaj môžeme vybrať tie najvhodnejšie dvere pre náš interiér. Skvele sa hodia ku klasickému, ale aj modernému zariadeniu.
Dyhu charakterizujú aj možné odchýlky v kresbe a farebnosti dreva, ktoré však majú svoje kúzlo a podčiarkujú krásu prírodného materiálu. Kresba a odtieň dyhy pri nákupe je iba orientačná, u jednotlivých dverí je možná farebná odlišnosť. V štandardnom vyhotovení sú dyhované dvere voštinové, ďalším riešením je odľahčená drevotrieska. Hrana dverí je ostrá alebo oblá, či v tvare karniers. Tieto dvere sa vyznačujú veľkými možnosťami rôzneho presklenia a kombinácie materiálov. Povrch dverí je možné upravovať morením, a to dokonca podľa návrhu zákazníka. Na požiadanie sa dajú vyrobiť akékoľvek interiérové dvere – moderné, rustikálne, atypické...

 

Drevený masív

Dvere z prírodného dreva patria do vyššej kvalitatívnej, ale aj cenovej kategórie, zvlášť, keď sú vyrobené na mieru. Dosahujú značnú pevnosť a dlhú životnosť. Nie sú úplne odolné, napríklad voči poškrabaniu, ale na rozdiel od iných druhov dverných krídel, chyba sa dá veľmi jednoducho opraviť. Stačí poškodené miesto jemne prebrúsiť a opäť povrchovo upraviť.
Na výrobu krídel sa používa buk, dub, borovica, smrek, jelša, čerešňa. Čím je drevo tvrdšie, tým sú dvere kvalitnejšie. Veľmi dôležitá je jeho relatívna vlhkosť. Drevo musí byť dobre vysušené (dosky sa sušia v špecifických skladových podmienkach aj niekoľko rokov), aby neskôr nedochádzalo k deformáciám výrobku. Použitie krídel z masívu vo veľmi vlhkom prostredí sa neodporúča.
Pod pojmom eurodvere, podobne ako pri okenných rámoch, poznáme dvere, ktoré sú vyrobené z lepeného masívu. Obyčajne sú obojstranne dýhované. Zárubňa sa vyrába z laťovky, na ktorej je tiež nalepená dyha (borovicová, smreková, dubová, buková...).

Sklo a kov

V súlade s tendenciou high-tech zariaďovania interiérov sa používa na výrobu dverí aj sklo alebo kov. Celosklenené dverové krídla (nemyslíme teraz na sklenené výplne v rôznych druhoch rámov) sa vyrábajú z tvrdeného hrubého skla. Môžu byť číre, matované alebo s rôznym druhom kresby. Sú veľmi elegantné, efektné, pričom nezanedbateľná je ich schopnosť neopakovateľne presvetliť interiér. Hoci technológia výroby dosahuje potrebnú bezpečnosť krídel, aby pri náraze do skla nedošlo k poraneniu, inštalovanie sklenených dverí do obytných miestností, kde žijú malé i väčšie deti, treba zvážiť.
Kovové dvere sa najčastejšie používali ako vstupné – do verejných budov, no v súčasnosti nachádzajú svoje uplatnenie aj v reprezentačných interiérových priestoroch. Okrem nespornej elegancie majú aj ďalšie výhody – vysokú pevnosť, trvanlivosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Dajú sa vyhotoviť v rôznych variáciách a atypických tvaroch a vyhotoveniach. Veľmi zaujímavá môže byť kombinácia kovu a skla, a to napríklad aj farebného.

Kritériá pri výbere
Aj keď sme náchylní rozhodovať sa podľa ceny výrobku, nemalo by to byť to hlavné kritérium. Lacnejšie varianty prinášajú so sebou nebezpečie rýchleho opotrebovania alebo poškodenia, čo v konečnom dôsledku znamená ďalšiu investíciu. Kvalitné interiérové dvere by mali byť estetické, ladiť so zariadením miestnosti, mali by sa pohodlne otvárať a čo je tiež veľmi dôležité, majú mať dostatočnú požiarnu odolnosť a nepriezvučnosť.
Ďalším dôležitým kritériom výberu je ich jednoduchá údržba. Typ, materiál a veľkosť, to všetko závisí od druhu a prevádzky miestnosti, ktorú budú oddeľovať. Kvalitné dvere dokážu skrášliť interiér a budú nám veľmi dlho a dobre slúžiť.

(mez)
Snímky: archív redakcie

 

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované