aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Malé úpravy s veľkým výsledkom
Dokončenie rozostavaného domu


Dnešná doba sa vyznačuje opatrnosťou pri väčších investíciách (čo nám, žiaľ, niekedy nevychádza) a snahou o jednoduché a praktické riešenia. Vzhľadom na to sa v praxi stále častejšie stretávame s požiadavkou na rekonštrukciu starších bytov, prestavbu jestvujúcich rodinných domov a menšie interiérové úpravy v novostavbách. Jednou z podobných realizácií je aj dokončenie rozostavaného rodinného domu v novo vznikajúcom satelite hlavného mesta.

Rodinný dom typu bungalov odovzdal pôvodný vlastník novému stavebníkovi vo fáze dokončenej hrubej stavby a v kompletnej pripravenosti na interiérové riešenie (niečo ako „holobyt“). Napriek drobným nedokonalostiam stavby, dispozícia v princípe vyhovovala aj novému majiteľovi, takže návrhová časť projektovej dokumentácie nebola príliš komplikovaná. Navyše predstava o konečnom vzhľade interiéru bola dosť jednoznačná, takže realizácia mohla byť vcelku jednoduchá a bezproblémová.

Pôvodný stav (pôdorys A)
Hlavný vstup do domu je čiastočne krytý presahujúcou strechou s nízkym sklonom. Vstupný priestor bol príliš malý a úzky, navyše jeho súčasťou bol plynový kotol, ktorý zaberal jediné miesto, kam by sa dal inštalovať zabudovaný šatník. Pri vstupe bolo vhodne umiestnené malé pohotovostné WC s malým umývadlom.
Zo zádveria sa vstupuje priamo do otvoreného obytného priestoru, kde je obývacia izba s prípravou na inštaláciu kozuba s kozubovou vložkou , jedálenský priestor s oknom a v menšej, priečkou čiastočne stavebne oddelenej časti, je umiestnená kuchyňa (obr. 06) s vlastným oknom a priestorom pre potravinovú komoru . Z obývačky je východ na terasu a do záhrady.
Súkromná časť prízemného rodinného domu je prístupná cez dostatočne priestrannú chodbu – halu s otvoreným vstupom vedľa kozubového komína. Prísne pravouhlé línie objektu sú tu narušené dvoma skosenými stenami (nie úplne pravidelnými a nie celkom v uhle 45 o) s dvernými otvormi do dvoch izieb, ktoré boli pôvodne určené pre rodičovskú spálňu a priestor pre mladšie dieťa. Z chodby sa vchádza aj do tretej izby (pre staršie dieťa) a do kúpeľne (obr. 08, 09). Žiaľ, dverný otvor do kúpeľne (a tiež otvor do pohotovostného WC vo vstupe) je iba 700 mm široký, takže budúce dvere budú mať priechodnú šírku len 600 mm. Umiestnenie dverných otvorov nedovoľuje v dosť priestranných izbách pohodlne umiestniť dostatočne veľké šatníkové skrine či iný nábytok.

Navrhované riešenie (pôdorys B)
Dispozícia rodinného domu ostala pôvodná, t. j. bez podstatných zmien. Návrh stavebných úprav pozostával z búracích prác, stavby nových konštrukcií a úprav vnútorných rozvodov inžinierskych sietí (elektroinštalácie, vodovodu, kanalizácie a plynu). Búracie práce sa čo do rozsahu minimalizovali iba na to najnutnejšie. Vzhľadom na nedostatočný priestor vo vstupe bolo najúčelnejšie zrušiť potravinovú komoru v kuchyni a priestor pričleniť ako šatňovú niku k zádveriu. V podstate nekomplikovaný zásah bol trocha obmedzený konštrukčným systémom, takže nika je oddelená zníženým prekladom. Pôvodný dverný otvor z kuchyne bol zamurovaný (obr. 05a) a rozvod elektroinštalácií pre osvetlenie sa prispôsobil budúcemu barovému pultu.
Vo vstupe sa novou čiastočnou priečkou vytvorili dva priestory – technický (s posuvnými zrkadlovými dverami) na umiestnenie kotla, zásobníka vody a pračky a odkladací (vedľa vstupných dverí), vhodný pre malú skrinkovú zostavu na odkladanie topánok a drobností. Skrinky slúžia aj na estetické prekrytie technológií, umiestnených práve v tejto exponovanej časti vstupu. Toaleta ostala bez zmien.

Kuchyňa
Pôvodne bola plánovaná do tvaru písmena „L“. Podľa nového návrhu sa využila možnosť vstavať kuchynskú linku do celého kuchynského priestoru, a to v tvare písmena „U“ (obr. 06a, 06b), a ukončiť ju barovým pultom. To si vyžadovalo opäť úpravy rozvodov elektroinštalácií a zdravotechniky. Výška kuchynskej linky je limitovaná výškou parapetu okna. Našťastie, po odstránení pôvodnej parapetnej dosky a domurovaní muriva, bolo možné s menšou úpravou hrúbky časti kuchynskej pracovnej dosky vytvoriť jednoliatu plochu, zasahujúcu až po hranu okna. Výška pracovnej plochy je 910 mm. Barový – raňajkový pult s dvoma barovými stoličkami (obr. 07a) je vysoký 1 100 mm, opticky uzatvára kuchyňu a oddeľuje ju od skleneného jedálenského stola s kovovou konštrukciou.

Hygienické priestory
Realizácia kúpeľne (rovnako pohotovostného WC) bola pre trocha komplikovaného dodávateľa najkomplikovanejšia. Napriek tomu, že sa umiestnenie jednotlivých zariaďovacích predmetov v podstate nezmenilo, bolo potrebné prispôsobiť priestor novému umývadlu, vani, sprchovému boxu, dlažbe a obkladu, ktoré mali iné rozmery i kvalitu, ako bolo pôvodne zamýšľané. Išlo o centimetrové posuny rozvodov a inštalovanie obkladových materiálov, ktoré si vyžadovali veľkú presnosť.
Dominantou obytného priestoru je kozubové teleso, ktoré slúži aj ako alternatívny zdroj tepla. Spracovalo sa viac návrhov, vrátane rozličných materiálových a farebných variantov. Nakoniec sa realizoval kozub s kozubovou vložkou, ktorý má tvar jednoduchého hranolu z dvoch strán (na nároží oproti vstupu do obytného priestoru) odľahčeného otvormi na police. Na obrázkoch môžeme vidieť tvarovú štúdiu budúceho kozuba , jeho vzhľad tesne pred dokončením a na ďalšom je výsledné kozubové teleso v interiéri pred poslednými úpravami .
V ostatných priestoroch domu sa iba dokončovali omietky, opravovali poškodené sadrokartónové podhľady a upravovali rozmery stavebných otvorov pre interiérové dvere.

Návrh zariadenia a farebné riešenie
Stavebné úpravy sa realizovali už pre konkrétne navrhnuté riešenie interiéru. Funkčné využitie troch izieb (okrem otvoreného obytného priestoru s kuchyňou) sa počas spracovávania dokumentácie trocha zmodifikovalo. Rodinný dom sa nakoniec riešil ako dvojgeneračné bývanie so snahou o vytvorenie aspoň čiastočnej intimity v priestoroch, ktoré na to neboli celkom primerané. Z toho dôvodu je v objekte teraz citeľný nedostatok odkladacích priestorov a absentuje aj samostatná hosťovská izba s pracovňou, ktorá je nahradená tradičným využitím obývačky s alternatívnym príležitostným spaním a vytvorením pracovného kúta v spálni. Čo tiež nie je nič mimoriadne.
Zabudované zariadenie je realizované v teplých odtieňoch stredne hnedého orechového dreva „tón v tóne“ v kombinácii s antracitovou exteriérovou dlažbou, čiernou pracovnou plochou kuchynskej linky , kamenným obkladom kozuba a farebne neutrálnou sivobielou kuchynskou linkou . Väčšina interiérových maľoviek je biela, okrem časti obytného priestoru, kde bol použitý jemný pastelový odtieň zelenej ako pandant k vínovočervenému poťahu sedacej zostavy.
Návrh obkladov a dlažby v kúpeľni, ako aj dlažba a obklad vo vstupe a pohotovostnom WC , rešpektuje základnú tmavohnedú farebnosť zjemnenú béžovo bielou kombináciou. Čelo vane a dve odkladacie niky v kúpeľni sú obložené jemnejšou mozaikou v oboch odtieňoch dlažby a obkladu .

 

Novodobé postuláty zariaďovania
Smerovanie zariadenia interiéru tretieho tisícročia je charakterizované jednoduchosťou a účelnosťou. Tieto dva postuláty modernej architektúry sú neodškriepiteľné. Svet je menší, ako pred sto rokmi. Dnes už pre nás nie je problém udržať krok s ostatnými krajinami. Ľudstvo hľadá novú kvalitu života. Návrat k prírode je jedinou cestou – o tom sme sa v priebehu historického diania presvedčili už veľakrát. Najrýchlejšie sa prispôsobuje móda a následne za módou nastupuje nábytok. Dnešné vtipné kombinácie boli pred polstoročím nemysliteľné, extravagantné tvary s využitím nutnej miery plastov sú „in“ a zariadenie sa stáva ľahké, vzdušné a pohodlné.
Moderný odľahčený nábytok je jeden z výsledkov nového vzťahu k životu, ktorého začiatok sa datuje zhodne so začiatkom priemyselnej revolúcie. Interiéry sú bez zbytočností, ľahko udržiavateľné a prehľadné. Priestor na oddych a regeneráciu síl, vrátane vtiahnutia komponentov prírody až ku sedacej zostave, znamená veľa zelene, svetla a vzduchu. Zvyšok je technická a technologická kvalita, ktorej úroveň v našich končinách, jemne povedané, kríva. Ergonomicky správne a odôvodnené tvary musia občas vyústiť do atypických rozmerov a individuálne vyrábaných nábytkov na mieru človeka a priestoru.
Druhou možnosťou sú pokusy o návrat do minulosti, hľadanie toho najlepšieho v dejinách interiéru. Najčastejšie sa s týmto trendom stretávame tam, kde si človek nie je celkom istý svojím pôvodom alebo miestom svojej existencie. Jednoduchšie povedané, vidiecky cítiaci jedinec so vzťahom k pôde, ktorý je násilne presadený do mestskej aglomerácie, sa snaží o zhmotnenie svojho prapôvodného života pomocou interiéru s rustikálnymi prvkami. Alebo inak – odmigrovaný jedinec v ďalekom zahraničí sa obklopuje vecami, typickými pre jeho „rodnú hrudu“, aj keď ide o tretiu či štvrtú generáciu vysťahovalcov, dávno zžitú s novým prostredím.
Interiér okrem nábytku tvoria najmä doplnky. To sú tie drobnosti, ktoré robia priestor príjemným, obývateľným a dodávajú mu jeho typický charakter. Nijaký architekt nedokáže vdýchnuť miestnosti atmosféru tak presvedčivo, ako jej stály obyvateľ. Takže tretím postulátom modernej interiérovej tvorby naďalej ostáva osobnosť konkrétneho človeka, pre ktorého sa konkrétny interiér vytvára.

Ing. arch. Dagmar Števčeková
Snímky a kresby: autorka

 

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované