aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Bývanie "na mieru"


Typologické zásady riešenia bytu v bytovom a rodinnom dome sa na začiatku tretieho tisícročia aj v našom stredoeurópskom ponímaní ustálili na niekoľkých najdôležitejších kritériách: praktickej dispozícii, funkčnosti a prehľadnosti interiéru. Množstvo tlačových periodík a iných druhov médií nás takmer denne vzdelávajú o stavaní a zariaďovaní bývania. Napriek tomu...

Napriek tejto ofenzíve typologických kritérií sa doteraz (našťastie čoraz zriedkavejšie) stretávame s novými bytmi, kde sa musíme opýtať, kam vlastne chodil projektant do školy...

Feng šuej
Príliš často spomínaná filozofia, ktorej však veľa ľudí nerozumie. Ide o čínske umenie žiť v súlade s okolím a najmä v harmónii s prírodou. Doslovný preklad tohto výrazu je „vietor a voda“. Taoistická filozofia, vyjadrená symbolom jin a jang (pozor, vôbec nie jing a jang!), hovorí o protichodných princípoch, ktoré sa navzájom dopĺňajú a jeden bez druhého nemôžu existovať. Veľmi zjednodušene: Aplikácia umenia feng šuej v našich podmienkach súvisí práve s takzvaným zdravým sedliackym rozumom, na ktorý už občas zabúdame. A, žiaľ, nielen pri navrhovaní stavieb a zariaďovaní interiérov...

Funkčné zóny
Princíp tvorby štandardného bývania vychádza z rozdelenia bytu na základné funkčné zóny. Toto rozdelenie ostáva rovnaké, či sa týka malometrážneho bytu pre „singlov“ (jednoizbové byty a garsónky), bežného dvoj-, troj- či štvorizbového bytu v komplexnej bytovej výstavbe, alebo priestorovo nadštandardného, prípadne aj viacgeneračného bývania pre viacčlennú rodinu v rodinnom alebo bytovom dome.
Funkčné zóny sú rozdelené do nasledovných kategórií:
- vstupné priestory,
- spoločenské priestory,
- odpočinkové miestnosti,
- priestory pre hygienu a zázemie.
Vzhľadom na pôdorysné danosti a celkovú plochu bytu je možné niektoré priestory zlučovať,  viacúčelovo využívať alebo dokonca vynechať. Základné funkčné zóny sa môžu vzájomne prelínať, nemala by však nastať situácia „kríženia prevádzky“ – t. j. napríklad spálňa detí by nemala byť prístupná z obývacej izby alebo kuchyňa by nemala mať vstup cez kúpeľňu (problematická dispozícia bytov zo sedemdesiatych až osemdesiatych rokov minulého storočia, v súčasnej dobe najčastejšie upravovaná a prerábaná).
V novostavbách by dispozičné problémy už vznikať nemali. Najmä v prípade, ak môžete zasahovať do pôvodného projektu s vlastným návrhom dodatočných úprav a vytvoriť si bývanie naozaj „na mieru“.

Vstupné priestory
Do tejto zóny patria: závetrie, vstup so zádverím, chodba, hala, interiérové schodisko, šatník na vrchné ošatenie, WC pre hostí s malým umývadlom, prípadne  sprcha.
Vstupné priestory majú funkciu nutného filtra medzi exteriérom (patria sem aj spoločné priestory bytového domu) a vlastným súkromím bytu. Zariadenie má byť najmä praktické a ľahko udržiavateľné. Zvlášť zimné obdobie sa u nás vyznačuje zvýšenou záťažou, napr. z obuvi z presolených chodníkov, čo nerobí dobre najmä podlahám.

Typológia komunikačných miestností
Optimálna je svetlá výška 2,6 m (výnimočne menej), ktorá  môže byť v časti pôdorysu znížená do výšky zárubne dverí, napríklad zabudovaným nábytkom alebo policami na uskladnenie. Šírka musí byť minimálne 0,9 – 1,2 m, pretože minimálna priechodná šírka pre jedného človeka je 600 mm a odporúčaná 900 mm. V takýchto stiesnených podmienkach je vhodné riešenie iba so zrkadlom a bez nábytku, aby ste ho napríklad neničili nákupnou alebo školskou taškou.
Optimálna šírka pre vstupné priestory ma byť 1,5 – 1,8 m, čo umožňuje umiestnenie nábytku aspoň na jednu stranu komunikácie. Pri tom je potrebné zachovať odporúčanú priechodnú šírku 900 mm, pretože treba rátať s možnosťou premiestňovania väčších kusov nábytku (napr. pri sťahovaní).
Zariaďovanie nábytkom závisí od toho, aký veľký priestor máme k dispozícii.
Môže tu byť umiestnená skrinka na topánky („botník“), taburet na sedenie pri obúvaní (oceníme vo vyššom veku), vešiak na vrchné oblečenie pre návštevy, ako aj na mokré kabáty a bundy pre domácich, ďalej tu býva skriňa na sezónne ošatenie a obutie (skladovacích priestorov v byte je vždy nedostatok…), odkladací stolík alebo pult na nákupnú tašku, kľúče, telefóny…
Zrkadlo je vždy praktické, pretože môžeme skontrolovať svoj vzhľad prv než opustíme byt a navyše rozšíri priestor. Zrkadlo je veľmi vhodnou výplňou dverí na vstavanom šatníku. Nebýva to bežným zvykom, ale praktický je aj stojan na dáždniky, aby neskončili vo vani. Ak sa vojde, treba mať v komunikačnom priestore aj zásuvkovú skrinku na drobnosti, ako sú šatky, šáliky či čistiace potreby na topánky. Najvhodnejšia je skrinkovo-policová zostava, do ktorej sa dá umiestniť všetko.

Spoločenské priestory
Do tejto zóny zahŕňame obývaciu izbu, jedáleň, barový  (raňajkový) pult, kuchyňu, pracovňu , knižnicu, hosťovskú izbu i obytnú terasu a balkón. Ich úlohou je slúžiť spoločenskému životu rodiny a priateľským a v dnešnej dobe i pracovným návštevám. Spoločenské priestory sa tak stávajú  „vizitkou“ vkusu a poriadkumilovnosti majiteľa bytu.
Kuchyňa sa stala súčasťou spoločenských priestorov vlastne iba nedávno – súvisí to so zmenou postavenia ženy v spoločnosti a s novou deľbou zodpovedností v rodine. Obývacia izba tiež už nie je iba miestnosť s televízorom a obývačkovou stenou, ale spoločenský priestor, kde sa skutočne žije. V súčasnosti sa vyznačuje skôr menším množstvom kvalitného nábytku, ak sú inde v byte dostatočne veľké odkladacie priestory...

Zariadenie obývacej izby
Minimálna plocha miestnosti má byť 18 m2, obmedzenie maximálneho rozmeru nejestvuje. Základom zariadenia je spoločenské sedenie, a to také veľké, aby v sedacom nábytku našla pohodlné miesto celá rodina. Klasickým riešením je zostava 3+2+1, ktorá umožní aj núdzové „hosťovské spanie“. Spoločenský (tzv. konferenčný) stolík ma byť pohodlný a jeho výška sa pohybuje od 25 do 65 cm. Rozmer a tvar môže byť ľubovoľný alebo taký, aby ladil s iným nábytkom v miestnosti.
V súčasnosti sa stávame obeťami techniky, takže ďalším vybavením miestnosti je zvyčajne hi-fi zostava s televízorom.  Doplňujúca policová zostava slúži na knihy, nosiče (platne, CD, DVD, kazety, atď.), prípadne sklo a porcelán. Mala by mať určitú skladovaciu rezervu a v princípe stačí ako jediný skrinkový nábytok
Ak to dispozícia bytu nedovoľuje vyriešiť inak, súčasťou obývacej izby môže byť aj pracovný kút (počítačový stôl), avšak esteticky oddelený od ostatného priestoru napr. policami.
V tejto miestnosti sa dá navrhnúť aj odpočinkový relaxačný kút, samozrejme, ak to veľkosť priestoru umožní.
V súčasnosti, najmä pri trendových otvorených dispozíciách, sa do priestoru medzi obývačkou a kuchyňou ešte umiestňuje jedálenská časť.

Typológia kuchyne
Čo sa týka pôdorysných rozmerov, plocha kuchyne by mala byť minimálne 6 až 8 m2, no optimálne je 12 až 18 m2 (vtedy sa dá do nej umiestniť aj jedálenské sedenie). Hĺbka kuchynskej linky býva zvyčajne 600 mm, modernejšie a pohodlnejšie riešenia sú však väčšie a to 650 až 800 mm. Výška pracovnej plochy sa má nastaviť individuálne, t. j. podľa výšky jej používateľov. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 870 do 950 mm.
Zabudované spotrebiče majú zvyčajne typový rozmer jednotlivých skriniek: umývačka riadu so šírkou 450 alebo 600 mm a pračka so šírkou 600 mm. Existuje však aj atypické riešenie.
Kuchynský drez býva zabudovaný do skrinky s pracovnou doskou, čo určuje aj jeho veľkosť. Pri rohovom riešení môže mať rozmery od 900 x 900 až po1 050 x 1 050 mm.
Dnes sa na drezy okrem antikora používajú aj iné atraktívne materiály - inox, umelý kameň, keramika...
Plynová alebo elektrická varná doska je zabudovateľná do skrinky širokej min. 600 mm.
Elektrická teplovzdušná rúra alebo najmodernejší konvektomat (príprava jedla v pare) máva šírku 600 až 800 mm a umiestňuje sa v takej výške, aby sme si pri vyberaní jedla neničili chrbticu. Ergonomicky riešená kuchyňa vždy rešpektuje individuálne požiadavky užívateľa.

Navrhovanie kuchynskej linky
Kuchyňa je zvyčajne stále ešte doménou domácej panej. Práve ona si musí zvážiť, ako a koľko bude variť, aké spotrebiče bude potrebovať a či má na to v priestore kuchyne dostatok miesta. Na zváženie je aj dôležité rozhodnutie, či začleniť do kuchynskej linky pračku – má to svoje výhody, ale aj nevýhody. Kuchynská linka má byť teda ergonomicky prispôsobená predovšetkým na to, kto bude variť najčastejšie.
Napriek priestorovým možnostiam vyhýbajme sa príliš veľkolepým kuchyniam. Malá, ale funkčná kuchynská linka je pre skutočne variaceho človeka oveľa vhodnejšia. Rozmyslime si alebo sa poraďme s odborníkom, ako budú navzájom súvisieť pracovné zóny kuchyne.
Farebné riešenie a materiály si vyberme tak, aby sa ľahko čistili a aby sa nám po čase nezunovali. Rátajme s tým, že sa mení nielen vkus a móda, ale aj naše požiadavky. Nešetrime na spotrebičoch, mali by skrinky kuchynskej linky „prežiť“. Podľa možnosti sa vyhýbajme väčšiemu množstvu textílií, pretože absorbujú kuchynské pachy.

Hosťovská izba
Zvyčajne plní viacero funkcií, hostia totiž u nás nespia každý deň. Je to viacúčelový priestor, ktorý môže slúžiť aj ako pracovňa, knižnica (v súčasnosti, žiaľ, prestali byť knihy a knižnice súčasťou obývacej izby), herňa pre deti. Vhodným nábytkom na sedenie je rozkladacia pohovka, z ktorej sa dá príležitostne vytvoriť dvojlôžko. Hosťovská izba býva teda vybavená nábytkom podľa najčastejšieho spôsobu jej využitia.

Odpočinkové priestory
Do tejto zóny zaraďujeme spálňu rodičov s vlastnou kúpelňou, WC a šatníkom, detské izby podľa počtu detí (tiež s vlastným hygienickým zariadením), šatníky, prípadne súkromnú terasu a balkóny.
Odpočinkové priestory majú byť striktne oddelené od spoločenskej časti bytu, čo sa však dá málokedy dosiahnuť. Výhodnejšie dispozičné riešenie vytvára rodinný dom a podkrovná nadstavba, kde je možnosť riešiť byt v dvoch úrovniach.
Spoločenská časť bytu je na vstupnom podlaží a interiérovým schodiskom prístupná podkrovná časť so súkromnými priestormi je dostatočne oddelená a chránená. Ideálne riešenie s vlastnými hygienickými miestnosťami pre každú spálňu je finančne náročné, ale ak sa dá, rozhodnite sa  aspoň pre minimálnu alternatívu, t. j. samostatnú kúpeľňu s WC pri rodičovskej spálni.

Spálňa
Najdôležitejším kritériom pre dobré spanie je prísun čerstvého vzduchu. Pri výbere priestoru spálne teda nesmieme zabudnúť na primerané prirodzené vetranie a dostatočné osvetlenie, t. j. predovšetkým dostatočne veľkým oknom! Malý priestor, tma a nedostatočná výmena vzduchu spôsobujú depresie. V panelákových bytoch musíte často pristupovať ku kompromisom.
Aby náš spánok nebol rušený, miestnosť by mala byť v pokojovej zóne bytu, neďaleko hygienických priestorov. Minimálnu zvukovú izoláciu od blízko umiestnených spoločenských priestorov bytu môžeme zabezpečiť napr. deliacou šatníkovou zostavou alebo knižnicovou priečkou.
Psychická pohoda spálne je tiež dôležitá, preto by farebné riešenie interiéru malo byť ladené v tónoch, ktoré navodzujú pokojnú atmosféru. Prikláňame sa skôr k studeným neagresívnym farbám a odtieňom. S tým súvisí aj orientácia vzhľadom na svetové strany, či nám vyhovuje, aby nás budilo ranné slnko.
Pri výbere vhodného lôžka nešetrime  na vlastnom zdraví. Tretinu života strávime v posteli (ak spíme 8 hodín denne) a ak sa ráno budíme „dolámaní“, čosi nie je v poriadku. A v prvom rade treba riešiť posteľ...

Detská izba
Najvhodnejší je variabilný nábytok, pretože dieťa rastie a jeho priestorové nároky sa menia. Rovnako sa menia činnosti, ktorými sa zaoberá vo voľnom čase. Predškolský vek si vyžaduje iné riešenie, ako izba pre školáka alebo študenta strednej školy... Nezabúdajme na fakt, že detská izba v sebe musí spájať viacero funkcií – priestor na spanie, pracovanie i spoločenský život.
Pri výbere zariadenia treba myslieť na bezpečnosť nášho dieťaťa. Rozhoduje nielen kvalita materiálov, ale pri malých deťoch by nábytok nemal mať žiadne ostré hrany a sklené, rozbitné časti. V obľube sú (a to nielen u rodičov kvôli ušetreniu miesta, ale aj u detí) poschodové postele. Vyberme takú, kde je možnosť pádu z výšky minimalizovaná.
Farebnosť je pre detskú izbu charakteristická. Väčším deťom však nevnucujte náš vkus, ale nechajme im možnosť voľby a tvorivých zásahov. Spolupráca dieťaťa pri zariaďovaní vlastnej izby zvyčajne vyústi do pozitívneho vzťahu k priestoru, nábytku i doplnkom.

Miestnosti pre hygienu a zázemie
Kompletné riešenie obsahuje  WC s bidetom a umývadlom, kúpeľňu s vaňou, sprchou a jedným až dvoma umývadlami, práčovňu s miestnosťou na sušenie, kotolňu a ďalšie potrebné miestnosti na technické vybavenie ako aj skladovacie priestory.
Tieto priestory by mali byť v rámci dispozície bytu umiestnené tak, aby predovšetkým nekomplikovali spoločenský život rodiny. V minulosti bola úplne bežná „prehliadka sušiacej sa bielizne panej domu“ v jedinej minikúpeľni s umakartovým jadrom, ktorá bola rovnako riešená pre garsónku i štvorizbový byt. Dnes sa v dispozíciách novopostavených bytov  s takouto anomáliou už nestretneme.
Vďaka mnohým výhodám samostatného vykurovania sa aj v novostavbách bytových domov čoraz častejšie navrhuje vlastná „kotolňa“, či zdroj tepla. Majiteľ bytu si tak môže zvoliť individuálny teplotný režim a konečne presne vie, za čo platí. Pri rekonštrukciách bytov je to trocha komplikovanejšie (nie všade je možné zmeniť systém vykurovania). Na takúto úpravu  sú zvyčajne vhodné staršie byty, ktoré ešte majú funkčné komíny.
Panelákové kúpeľne a WC sú povestné miniatúrnosťou, a to až pod hranicu funkčnosti. Nebyť vážnosti tejto záležitosti, mohli by nám závidieť predovšetkým Japonci, a to za schopnosť tvoriť „bonzajhygienu“.
Jednou z možností, ako zväčšiť hygienické priestory, je spojiť kúpeľňu a WC do jednej miestnosti. Musíme však počítať s tým, že pri viacčlennej domácnosti môže dôjsť k problémom a strate intimity.
Druhá možnosť, ako stavebne rozšíriť akýkoľvek priestor v pevne ohraničenej dispozícii bytu, je ubrať niečo z iného priestoru. Niekedy je to vcelku jednoduché a nápadité riešenie, ktoré dokonca prispieva k zvýšeniu komfortu bývania.

Typologické riešenie hygienických priestorov
Miestnosť WC  má mať minimálnu šírku 800 mm, optimálne však 950 mm. Býva vybavené kombi-WC misou so spodnou nádržkou (380 – 400  x 680 - 700 mm) alebo závesným WC so vstavanou nádržkou. V samostatnom WC je vhodné umiestniť aj malé umývadielko, prípadne bidet so spŕškou.
Hĺbka WC s umývadlom má byť minimálne 1 100 mm, optimálne však je 1 350 mm, s bidetom potrebujeme väčšiu šírku t. j. min. 1 350 mm a hĺbku tiež 1 350 mm. Umývadlo má mať min. 500 x 400 mm až po 1 200 x 500 mm i viac (podľa možností priestoru).
Kúpeľňa býva vybavená sprchovacím kútom s minimálnymi rozmermi 800 x 800 mm alebo  až 900 x 1 800 mm  (väčší rozmer  si vyberieme iba v prípade značnej veľkosti priestoru). Obdĺžniková vaňa máva rozmery 700 – 900 x 1 200 – 2 000 mm, rohová: 1 000 x 1 500 mm až 1 800 x 1 800 mm. Vaňa môže byť aj kruhová a tiež vybavená rôznymi tryskami na hydromasáž.

Pračka máva rozmery 400 x 600,  450 x 600, 600 x 400 alebo 600 x 600 mm. Štandardná výška býva 820 až 850 mm, v súčasnosti sú však k dispozícii aj nižšie výrobky.

 

Nábytok a doplnky v kúpeľni
Nad umývadlom alebo v jeho blízkosti sa umiestňuje skrinka s hygienickými potrebami a so zrkadlom a svietidlom či viacerými svietidlami. Ďalšie police potrebujeme na toaletný papier, pracie prášky, aviváže, škrob či čistiacu chémiu. Okrem toho sa v kúpeľni zvyčajne umiestňuje kôš alebo skrinka na špinavú bielizeň.
Vešiaky na zavesenie uterákov sú v blízkosti umývadla i vane, okrem toho potrebujeme sušiak na ich sušenie (môže poslúžiť napr. rebríkový radiátor). Na dverách alebo v miestnosti (ak to veľkosť priestoru dovolí) je vešiak na župany či odložené šatstvo. Skriňa na náhradné uteráky so zásuvkami na drobnosti je tiež praktická, ako aj odkladacia stolička – taburet.

Skladovacie priestory
Nebojte sa využiť každý voľný priestor v byte na skladovanie, ale tak, aby výsledný efekt bol v medziach zdravého rozumu. Netradičné riešenia nie sú na škodu, naopak, skôr sú prínosom. Asi hlavnou zásadou pri získavaní dodatočných priestorov na skladovanie je snažiť sa spojiť príjemné s užitočným.
Pri malých priestoroch pomôžu zrkadlá. Ak zúžime priechodnosť komunikácie vstavanou skriňou, použime zrkadlové dvere na jej optické rozšírenie. Kredenc po starej mame mal taktiež taký malý trik – zrkadlo na vnútornej zadnej stene vytváralo ilúziu dvojnásobného množstva krištáľu. Odkladacie skrinky so zrkadlom v panelákovej minikúpeľni spôsobia dojem väčšieho priestoru, napriek tomu, že opak je pravdou…
Hoci všetci máme potrebu skladovať, t. j. zodpovedne pristupovať k veciam, ktoré si skladovanie zaslúžia, nehromaďme zbytočné zásoby, a to čohokoľvek. Nepôsobí to pozitívne na naše duševné rozpoloženie a ani na obmedzenú veľkosť voľného priestoru, ktorý máme k dispozícii.

Byt v pohode
Riešenie bytu v komplexnej bytovej výstavbe alebo návrh rodinného domu… Jedno i druhé si vyžaduje kvalitnú profesionálnu prácu projektantov a aj dodávateľov. Už v štádiu prvých skíc na papieri musíme rátať s budúcim využitím jednotlivých priestorov, ich vzájomnou nadväznosťou a najmä „zariaditeľnosťou“ nábytkom.
Ak sa však projektuje byt pre anonymného užívateľa, mal by byť navrhnutý tak, aby sa dal dodatočne prispôsobiť špecifickým požiadavkám diametrálne odlišných budúcich obyvateľov. Interiér je vec výsostne individuálna a ako k takej sa k nej musí pristupovať. Ale tiež rovnako kvalitne a profesionálne ako k celkovej koncepcii stavby.

Ing. arch. Dagmar Števčeková
Snímky: archív redakcie

 

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované