aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Domček s úspornou prevádzkou
Bez špeciálnych technológií


Výstavba rodinných domov šetriacich energiu sa stáva nevyhnutnosťou. Väčšinu stavebníkov však odrádza predstava, že nízkoenergetický dom znamená nielen oveľa vyššie počiatočné investície, ale aj nezdravé bývanie, pretože nemožno prirodzene vetrať. Pre tých, ktorí nechcú investovať do kolektorov a tepelných čerpadiel, či nie sú zástancami šetrného vetrania prostredníctvom rekuperácie, je tu reálny príklad, že nízkoenergetický dom sa dá postaviť aj bez  špeciálnych  zariadení na získavanie energie

Firma Bien Zenker Hausbau má bohaté skúsenosti v projektovaní i výstavbe nízkoenergetických rodinných domov. A práve táto firma stavala domček, pre ktorý sa mladí ľudia zo Slovenska rozhodli. Katalógový projekt bol mierne upravený podľa ich požiadaviek. Dvojpodlažný nepodpivničený rodinný dom so šikmou sedlovou strechou stojí na rovinatom pozemku v dedinke Prellenkirche neďaleko Bratislavy.

Dispozícia
Objekt je na tvarovo netypickom pozemku osadený v súlade s pravidlami pre nízkoenergetické domy, t. j. aby sa cez presklené plochy dostalo čo najviac slnečnej energie do interiérov. Obývacia časť je oknami orientovaná na juh a západ.
Dom je dispozične rozdelený na dennú časť na prízemí a nočnú na poschodí. Dostupnosť horného podlažia je riešená cez samostatné schodisko. Na prízemí je okrem vstupu a hygienickej miestnosti veľký obytný priestor zónovaný na kuchynskú časť, jedáleň a oddychovú časť. Obývací priestor má priame prepojenie s terasou v záhrade.
V podkroví so zvýšenými pomúrnicami po obvode (na zlepšenie využitia priestoru) sa nachádzajú tri samostatné miestnosti – spálňa, detská izba a tretia miestnosť môže slúžiť ako pracovňa či izba pre ďalšie dieťa.
V priestorovo veľkoryso navrhnutej hygienickej miestnosti sa nachádza  WC,  vaňa, dve umývadlá a sprchový kút. Priestor pod štítom strechy je prístupný prostredníctvom zasúvacieho schodiska a môže slúžiť na skladovanie.

Materiálové a technické riešenie
Obvodové panely majú drevenú nosnú konštrukciu a výplň je riešená ako sendvičová stena „Holz Massivwand“ s vysokým tepelným odporom a nízkym koeficientom prechodu tepla U = 0,138 W/m2K.
Skladba steny s celkovou hrúbkou 338 mm:
- sadrokartón 18 mm
- parozábrana
- tepelná izolácia z minerálnej vlny uložená medzi prvkami drevenej rámovej konštrukcie 200 mm
- sadrokartónová doska 15 mm
- tepelnoizolačná doska z polystyrénu 100 mm
- armovaná fasádna omietka 5 mm.
Rovnako výplňové konštrukcie – okná a dvere dosahujú vynikajúce tepelnoizolačné parametre. Okná v plastových rámoch sú zasklené izolačným trojsklom s fóliou a celkový súčiniteľ prechodu je Uokna = 0,5 W/m2.K.
Tepelná izolácia železobetónovej základovej dosky je zhotovená z platne styrodur hrúbky 80 mm. Okrem toho je v skladbe podlahy nad základovou doskou inštalovaná okrem klasickej izolácie proti vode a vlhkosti aj parozábrana.
Skladba základovej dosky:
Podlaha
Dlažba
Suchý poter
Extrudovaný polystyrén
PE fólia
Vyrovnávací cementový poter
Základová doska
Hydroizolácia
Extrudovaný polystyrén Styrodur 80 mm
Zhutnené štrkové lôžko
Hoci najvyššia časť podkrovného priestoru je určená len na skladovanie, aby celá obálka domu vykazovala požadované tepelnoizolačné parametre, je aj celá strecha zateplená.
Skladba šikmej časti strechy:
- krytina
- rošt a kontralaty
- strešná fólia 2 mm
- drevovláknitá doska 20 mm
- krokvy a medzikrokvový priestor vyplnený izoláciou Isover 240 mm
- zaizolované latovanie
- PE fólia
- Sadrokartón 12,5 mm

Technológie
Rodinný dom nemá žiadne špeciálne technologické zariadenia na získavanie energie, ako je zemný kolektor, tepelné čerpadlo či solárne alebo fotovoltaické panely. Vykurovanie je riešené ako ústredné – radiátormi a zdrojom tepla je kondenzačný plynový kotol, umiestnený v hygienickej miestnosti na prízemí. Plynový kotol, ktorý má vysokú účinnosť, slúži aj na prípravu teplej úžitkovej vody. Napriek tomu, že v objekte je len prirodzené vetranie (vo výpočte bola zahrnutá hygienicky nevyhnutná výmena 0,4) a nie nútené s rekuperáciou vzduchu, je dom zaradený do nízkoenergetickej triedy. Dosahuje totiž v projekte výpočtom preukázanú nízku hodnotu spotreby elektrickej energie na m2 úžitkovej plochy, a to 40,14 (KWh/m2 a). Za jeden rok reálnej prevádzky rodinného domu dosiahla spotreba plynu objem cca 700 m3.

Realizácia
Rýchlosť výstavby je jednou z najväčších výhod všetkých montovaných domov. Hrubá stavba tohto objektu bola zrealizovaná za jeden deň. Stavebné panely boli totiž dovezené z výroby už skompletované, t. j. aj s oknami a dvermi, fasádnou omietkou a predprípravou pre inštalácie. Po expresnom zhotovení hrubej stavby, vrátane stropov a nosnej drevenej konštrukcie strechy, sa uložila škridla, nainštalovali rozvody a dokončili vnútorné povrchové úpravy. Výhodou tohto druhu výstavby nie je len rýchlosť, ale aj možnosť kvalitného zhotovenia detailov pri osadzovaní výplňových konštrukcií do obvodového plášťa, čo je zárukou ich dostatočnej vzduchovej tesnosti.

Pozitívne stimuly
Aby sa stavebník rozhodol pre ekologickú a energiu šetriacu výstavbu, existuje v miestnom regióne 100-bodový systém hodnotenia nielen stavby, ale aj správania sa užívateľov domu a pozemku, na ktorom stavba stojí. Body sa udeľujú za vypočítanú výšku spotreby energie podľa energetického certifikátu (musí byť menej ako 50 KWh/m2.a, čo je podmienka pre zaradenie stavby do nízkoenergetickej triedy), ďalej za spôsob získavania energie a druh paliva (pelety, kusové palivo, plyn, solárna energia, biomasa, tepelné čerpadlo, zemný kolektor, kozub, vetranie s rekuperáciou, atď.). Hodnotí sa ekologickosť a recyklovateľnosť materiálov, z ktorých je objekt postavený, spôsob prípravy teplej vody, ale aj zabezpečenie domu, výsadba na pozemku, využívanie dažďovej vody, či používanie pesticídov.
Čím vyššie bodové hodnotenie objekt dosiahne, tým vyššiu nenávratnú dotáciu majiteľ dostane, a to podľa jednoduchého vzorca: počet bodov x 300 eur. Prezentovaný domček dosiahol celkovú klasifikáciu 60 bodov.
Pri takomto komplexnom hodnotení stavby sa dá zabezpečiť nielen výstavba energiu šetriaceho objektu, ale aj vysoká ekologickosť rodinného domu a ochrana životného prostredia aj pri jeho užívaní.. Navyše, keď v hre sú ekonomické stimuly.

Základné údaje:
Vykurovaná úžitková plocha 153m3
Vykurovaný priestor 466 m3
Plocha vonkajšej obálky stavby: 356 m2
Merná potreba tepla za rok: 40,14 kWh/m2a

Hodnoty súčiniteľov prechodu tepla jednotlivých konštrukcií:
Základová konštrukcia U = 0,182 W/Km2
Obvodová stena a strop nad podkrovím U = 0,138 W/Km2 
Sedlová strecha s hambálkovou konštrukciou U = 0,147 W/Km2
Okná U = 0,5 W/Km2
Vchodové dvere U = 0,979 W/Km2
Priemerná hodnota súčiniteľa prechodu tepla cez obálku domu 0,22 W/Km2

 

 

(mez)
Kresby: Bien Zenker Hausbau
Snímky: Vanda Bodnárová, Ing. Pavel Kleskeň

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované