aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Úloha dverí - dominanta alebo zjednotenie interiéru?


Dvere v interiéri sa svojím vzhľadom podieľajú na tvorbe útulnej atmosféry nášho domova. Ich základnou funkciou je vizuálne oddelenie a zároveň komunikačné spojenie dvoch priestorov. Voľba druhu tejto konštrukcie závisí od charakteru obytných miestností, ktoré oddeľujú, a podľa toho sú aj na ne kladené rôzne požiadavky. Od estetických a mechanických cez akustické, protipožiarne, tepelnoizolačné až po možnosť presvetlenia priestorov.

Dvere teda plnia základnú komunikačnú funkciu, pričom spájajú a súčasne aj oddeľujú priestory s rôznou prevádzkou a využitím. Kvalita dverí vplýva na kvalitu vnútorného prostredia. Plnenie základnej funkcie však nesmie znamenať iba funkčné stvárnenie tejto konštrukcie, ako to bolo v minulosti.
Dizajn dverí má veľký vplyv na vzhľad celého interiéru. Dnešné materiálové aj technologické možnosti prinášajú tomuto maximálne funkčnému prvku estetické stvárnenie a priestor pre harmonizáciu interiéru podľa návrhov architektov. Vo všeobecnosti platí, že k výraznej podlahe patria jednoduché dvere. Ak je v miestnosti viacero dverí, mali by byť v jednotnom štýle.
Všetky dnes používané materiály na výrobu vnútorných dverí zabezpečujú ich statickú pevnosť (konštrukcia má byť pevná a stabilná tak, aby sa dvere vlastnou váhou neskrivili). Ďalej majú dvere pôsobiť ako spoľahlivá zvuková bariéra a majú mať aj dobré tepelnoizolačné vlastnosti, najmä vtedy, ak oddeľujú priestory s inými požiadavkami na výšku teploty. Tepelná izolácia sa zvyšuje použitím špeciálnych dverných prahov a tesnení. Kvalita vnútorných dverí závisí hlavne od ich konštrukcie, tvarového riešenia, remeselného spracovania, použitých materiálov a kvality detailov.


Veľkosť a tvar
Pri návrhu tvaru a veľkosti vnútorných dverí treba brať do úvahy význam miestnosti, polohu nábytku, ale aj počet osôb, ktoré sa v priestore zvyčajne zdržujú (napríklad, ak sa v miestnosti zhromažďuje viac ako 10 osôb, podľa požiarnych predpisov sa dvere musia otvárať smerom von).
Čo sa týka komunikačnej funkcie, musí byť pri dverách dostatočne veľká voľná plocha, aby sa dalo vyhnúť druhej osobe. Pri návrhu polohy dverí v rámci miestnosti treba rešpektovať ďalšie zásady. Dvere by sa mali otvárať z menšej miestnosti do väčšej tak, aby sme videli na čo najväčšiu jej časť. Medzi dverným krídlom a stenou, prípadne nábytkom má byť vzdialenosť minimálne 15 cm. Na umiestnenie nábytku za dverami musíme počítať s minimálnou hĺbkou 60 cm.
Minimálna šírka interiérových dverí je 600 mm (veľkosť tzv. priechodzieho prúdu), pri dvojkrídlových je to 1 200 mm a svetlá výška má byť 1 970 mm. Najdôležitejšou požiadavkou však je bezpečný a pohodlný pohyb osôb, na základe čoho sa odvodzujú rozmery dverí. Bežný rozmerový rad predstavuje veľkosti 60, 70, 80 a 90 cm a štandardnú svetlú výšku 197 cm. Do obytných miestností sa používajú dvere so šírkou 80 cm, pre handicapované osoby je pohodlnejšia šírka 90 cm. Minimálna šírka dverí 60 cm sa používa pri vstupe do hygienických priestorov. Dvere do kúpeľní by mali dobre odolávať zvýšenej vlhkosti. Môžu byť doplnené o rôzne vetracie výrezy, ventilačné otvory alebo mriežku.

Konštrukcia
Dvere sa umiestňujú a kotvia do steny, a preto ich konštrukčná tvorba musí zohľadniť túto skutočnosť. Pozostávajú z dvoch základných častí – zárubne a dverného krídla a doplnkov.
Zárubňa je časť dverí, ktorá je pripevnená do steny a plní nosnú i vodiacu funkciu. Závesy (pánty), ktoré sú jej súčasťou, nesú a vedú dverné krídlo. Dôležitá je teda jej statická úloha. Materiál, z ktorého je zárubňa vyhotovená, musí byť dostatočne pevný, aby uniesol váhu dverného krídla. Okrem toho je tu požiadavka zvukotesnosti a to v styku so stenou i dverným krídlom.

Interiérové dvere môžu byť jednokrídlové, dvojkrídlové i viackrídlové. Podľa umiestnenia závesov určujeme, či sú dvere pravé alebo ľavé. Podľa spôsobu otvárania existujú tiež rôzne typy – klasické otočné,  kyvné, skladacie, posuvné či zásuvné. Vhodnosť ich použitia závisí od priestorových možností a charakteru miestností, ktoré oddeľujú.

Dnes sú v trende posuvné i zásuvné dvere, pretože výrazne šetria priestor. Posuvné dvere sa posúvajú pred dverným otvorom a ďalej tesne pred stenou. Na ich osadenie je potrebný oceľový profil s koľajničkami, ktoré zabezpečia plynulý pohyb krídla. Otváranie zásuvných dverí sa realizuje tak, že do otvoru v stene sa inštaluje puzdro z kovovej konštrukcie, do ktorého sa dvere zasunú. Stavebné puzdro v novostavbe treba osadiť pri výstavbe priečky, ale takéto dvere sa dajú použiť aj pri rekonštrukcii, a to do novej murovanej alebo sadrokartónovej priečky.
Lamelové a skladacie dvere sú ďalším vhodným riešením, ak potrebujete šetriť priestor. Spôsob ovládania dverí môže byť mechanický alebo automatický.

Krídlo dverí
Predstavuje pohyblivú časť dverí. Pri výbere formy, dizajnového stvárnenia, ale aj povrchovej úpravy sa dá dosiahnuť vysoký estetický dojem, no nesmie to byť na úkor ich funkčnosti, t. j. pohodlného zatvárania a dostatočnej tesnosti. Pri výbere krídla nesmieme zabudnúť na index jeho zvukovej nepriezvučnosti, ktorý sa udáva v dB. Odporúčaný útlm je 30 dB (spálne, detské izby). Tejto požiadavke je podriadená aj konštrukčná skladba dverného krídla, napríklad striedanie tvrdých a mäkkých materiálov zabezpečuje zvýšenie útlmu zvuku.
Dverné krídlo môže byť hladké, so sklenenou výplňou, s vitrážou, s vloženými aplikáciami či s kazetovým členením. Dnes je veľmi moderné bezprahové a bezdrážkové riešenie, ale jeho použitie je limitované požiadavkami na funkciu dverí. Prah sa inštaluje tam, kde treba dvere utesniť alebo kde sú rôzne konštrukčné výšky podláh. Konštrukcia bez prahu sa navrhuje pri potrebe bezbariérovej komunikácie alebo tam, kde chceme priestor opticky zjednotiť.

Materiálová skladba dverného krídla
Pri výrobe interiérových dverí sa používa najmä drevo. Dverné krídlo musí byť pevné, stabilné a má mať dobré akustické vlastnosti (nepriezvučnosť 30 – 35 dB). Môže byť doskové alebo rámovej konštrukcie. Najkvalitnejšie sú celodrevené dvere, čomu zodpovedá aj ich cena a vyššia váha. Najlacnejšie sú voštinové krídla, ktoré však majú horšie akustické vlastnosti. Rám krídla sa zhotovuje z borovicových profilov a výplň je z voštiny alebo dutinkovej drevotriesky spevnenej vnútornou výstužou z preglejky. Rám s výplňou je obojstranne opláštený doskou, ktorú možno rôzne tvarovať – profilovaním alebo frézovaním. Povrchová úprava dverí sa realizuje pomocou farebných náterov, drevenej dyhy, laminátu alebo fólie. Ponuka dezénov je veľmi pestrá – od tradičných domácich drevín (čerešňa, jelša, dub, buk, javor, orech, hruška) sú na trhu aj exotické dyhy (wenge, mahagón, zebrano).
Klasická prírodná lakovaná dyha je pastvou pre oči, zvlášť keď sa vyskladá do pekných vzorov. Vhodná je do menej namáhaných interiérov. Väčšiemu namáhaniu odolávajú povrchové úpravy laminátom CPL alebo termofóliou. Laminát hrubý 0,2 alebo 0,7 mm sa používa na hladké dvere, termofólie sú vhodné na frézované povrchy. Laminátové a termofóliové povrchy sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu, preto sú vhodné aj do interiérov kancelárií, hotelov alebo škôl.
Dverné krídla majú zvyčajne 2 – 3 závesy a v ráme majú vyfrézovaný otvor pre zámok (klasický alebo dózický). Môžu mať tvar hladký (zapadnú do zárubne celé) alebo s polodrážkou (do zárubne sa zasunie len 1/2 krídla).
Ak hľadáte niečo netradičné a exkluzívne, vyberte si dvere z tvrdeného skla. Ich charakteristickým znakom je moderný dizajn, kvalita, ale aj  bezpečnosť. Dvere majú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá chráni sklo pred znečistením a umožňuje jeho bezproblémovú údržbu. Aby sa dosiahol potrebný stupeň intimity, dvere môžu byť z jednej strany opieskované alebo z matovaného skla s vypálenou stieťotlačou. Krídlo dverí môže byť celosklenené alebo v hliníkovom ráme.




Zárubne a doplnky

Zárubne sa vyrábajú v dvoch základných typoch: konštantnej šírky alebo obložkové, ktoré sú nastaviteľné. Upevnenie do steny je vyriešené podľa materiálu, z ktorého je zárubňa vyrobená. Robí sa prostredníctvom kotviacich skrutiek a montážnej peny. Pri obložkových zárubniach konštrukcia „obloží“ omietnuté murivo priečky a zárubňa sa vyplní montážnou penou. Povrchová úprava je rovnaká ako pri krídle dverí. V mieste závesov je zárubňa zosilnená, aby pánty bezpečne prenášali zaťaženie pri otváraní.
Na dverách je dôležitý každý detail, a to aj kľučka či kovanie. Na trhu je bohatá ponuka tvarov, dezénov aj odtieňov a niekedy môže byť skutočne náročné vybrať si, pretože aj  kovanie výrazne ovplyvňuje vzhľad dverí. Kľučky môžu byť z ocele, mosadze, hliníka, s povrchovou úpravou z chrómu alebo bronzu. Pri ich výbere je dôležité, aby nám padli nielen do oka, ale najmä do ruky...
Interiérové dvere sú integrovanou súčasťou miestnosti, a preto ich výberu, vzhľadu, tvaru aj povrchovej úprave musíme venovať patričnú dávku pozornosti. Môžu byť nenápadné, ak potrebujeme prechod do vedľajšej miestnosti „ukryť“,  alebo svojím vzhľadom dotvárajú rôzne štýly. Môžu priestory zjednocovať, ale aj oddeľovať a môžu byť aj samostatným výtvarným dielom. Uvedomme si, že ich plocha je približne 2 m2 a viac, a preto je naozaj hodná pozornosti. Aj dvere môžu byť vizitkou nášho vkusu...

(mez)
Snímky: archív redakcie

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované