aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Aby naša záhrada prekvitala


Úpravu a údržbu záhrady si sotva dokážeme predstaviť bez potrebného náradia a nástrojov Hovoríme o nevyhnutných technických pomocníkoch, ktoré nám prácu uľahčia a zjednodušia.

Práve údržba trávnika, ktorý je súčasťou každej peknej záhrady, si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Pozor, výber záhradnej techniky je v súčasnosti naozaj bohatý, preto by sme si vopred mali dobre rozmyslieť, čo budeme potrebovať. Unáhlené rozhodnutia sa nemusia oplatiť a ani cena nebýva vždy tým správnym kritériom.

Ťažké rozhodovanie
Medzi základné technické vybavenie, ktoré potrebujeme na udržiavanie zelene v záhrade, patria kosačky, vyžínače či motorové kosy. Dážď a slniečko má na rast trávy a všetkého zeleného veľmi priaznivý vplyv a bez pravidelnej údržby sa nám môže stať, že nás zeleň doslova obrastie.
Na trhu sa nachádza pomerne bohatá ponuka kosačiek, čo sa týka kvality sortimentu i značiek. Treba si však vedieť správne vybrať. Pri rozhodovaní sa riadime viacerými kritériami. Závisí od nás, čo pokladáme za dôležité. Základným kritériom môže byť veľkosť plochy, ktorú máme udržiavať a ďalším dostupnosť zdroja.  Pri ľahkom a krátkom napojení na elektrickú sieť si zvolíme elektrickú kosačku, pre vzdialenejšie záhony a plochy si radšej vyberieme benzínový pohon motora.

Finančná úspora
Kúpa kosačky neznamená lacnú záležitosť. Pri menej kvalitnom výrobku môžeme značne ušetriť, dokonca 20 až 30 % z ceny značkových strojov, no musíme počítať s dôsledkami. Prejaví sa to predovšetkým na dĺžke životnosti stroja, pretože po relatívne krátkom čase jeho používania si zrejme budeme musieť kúpiť nový. Keď sa hneď rozhodneme pre kvalitnejší výrobok, ďalšiu investíciu môžeme ušetriť.

Pohodlné ovládanie
Kvalitnejšie modely, ktoré sú zvyčajne drahšie, majú vo všeobecnosti v porovnaní s lacnejšími a jednoduchšími niekoľko ďalších výhod. Napríklad centrálne nastavenie výšky kosenia pre všetky kolieska jedným pohybom; možnosť nastaviť rukoväť podľa výšky a potreby konkrétnej osoby, ktorá kosačku obsluhuje; elektrický štartér – kosačku naštartujeme stlačením jediného gombíka; samostatný pojazd – stroj nemusíme do svahu tlačiť, stačí ho iba usmerňovať, atď.

Viacúčelové stroje
Niektoré modely sa dajú použiť okrem kosenia aj na vyhadzovanie trávy (za kosačku alebo do strany) alebo majú možnosť kosiť do zberného koša. Na jeseň ich môžeme použiť aj na vysávanie lístia z trávnika. Existuje i tretia funkcia, a to je mulčovanie. Namiesto zbierania trávy do koša, ktorý potom musíme vysypať do kontajnera, stroj trávu rozdrví na malé čiastočky, ktoré padnú naspäť do trávnika a plnia funkciu prírodného hnojiva.

Dĺžka záruky
Predpísaná záruka na každý výrobok je minimálne dva roky. Niektoré značky však idú nad rámec povinných lehôt a dávajú na slovenské pomery dosť vysokú záruku, ktorá sa vzťahuje predovšetkým na určité časti svojich výrobkov, napríklad aj viac ako 10 rokov.
Pri kúpe stroja sa väčšinou rozhodujeme medzi kvalitou a cenou. Životné prostredie zostáva trochu bokom, no ak nám nie je ľahostajná jeho ochrana, opäť tu zohráva veľkú úlohu fakt, že kvalitný výrobok vydrží viac, netreba ho často meniť, čo v konečnom dôsledku šetrí prírodu. Kvalitnejšie stroje majú i kvalitnejšie motory, a preto sú emisie zo spaľovania na nižšej úrovni, prípadne mávajú aj katalyzátor.

Použitie jednotlivých strojov
Veľmi dôležitým aspektom pri výbere je funkcia stroja, t. j. účel, na ktorý ho chceme používať. Každá záhrada je iná čo do veľkosti, ale aj tvaru terénu, t. j. či potrebujeme kosiť rovinu alebo svah. Tieto atribúty rozhodujú pri výbere motora kosačky. Ak je záhrada rovná alebo iba s miernym sklonom (maximálne do 20°), môžeme ju kosiť kosačkou so štvortaktným motorom. Vo väčšom svahu je lepšie použiť dvojtaktný motor (zmes oleja a benzínu pri kosení na šikmých plochách motor lepšie premaže).
Okrem značky kosačky a motora treba brať do úvahy veľkosť plochy, ktorú chceme kosiť. Na menšie pozemky stačí elektrická kosačka s menším výkonom a šírkou záberu, ale ak máme veľkú záhradu, treba si zvoliť väčší záber i výkon motora. Snažíme sa, aby mal motor pri práci určitú výkonovú rezervu a nešiel úplne na hranici svojich možností.
Pri intenzívnej údržbe trávnika je jedným z hlavných kritérií spôsob samotného kosenia. Kosačky s rotačným horizontálnym nožom sú veľmi dobré na údržbu menších plôch, pretože ich záber sa pohybuje od 45 do 50 cm. Stroje s vretenovým nožom vo vodorovnej polohe využívajú princíp nožníc, čo predstavuje minimálne poškodenie trávnika. Nachádzajú svoje uplatnenie pri intenzívnej údržbe trávnika z jemných zmesí tráv, ale aj na údržbu parkov či športových plôch. Čím viac nožov má vretenová jednotka, tým lepšie porast postrihá.

Údržba a servis
Vo všeobecnosti platí, že čím je kosačka kvalitnejšia, tým menej starostí máme s jej údržbou. So strojom treba zaobchádzať opatrne a pri práci dodržiavať postup podľa návodu. Keď je kosačka v zábehu, spravidla po piatich hodinách treba vymeniť olej. Po zabehnutí stačí raz za sezónu alebo po 25 až 50 hodinách (závisí to od druhu motora). To, samozrejme, platí len pre štvortaktné motory, ktoré majú olejovú vaňu. Pred sezónou prekontrolujeme čistotu a neporušenosť vzduchového filtra. Ak je poškodený alebo starý, treba ho ihneď vymeniť. Ostrosť rezného noža je nutné kontrolovať počas celej sezóny a priebežne ho ostriť. Väčšina majiteľov mení sviečku až vtedy, keď už motor nechce naskočiť. No mala by sa meniť každý rok.
Motorové kosačky v podstate nepotrebujú osobitnú údržbu, no krovinorezy a motorové kosy majú zväčša dvojtaktné motory, a preto do benzínu musíme pridávať kvalitný olej, špeciálne určený pre takéto motory. Svetové značky vyrábajú minerálne oleje, ktoré sa miešajú v menšom pomere, a tým čiastočne chránia životné prostredie, pričom nekarbonizujú priestor valca. To, že sa do krovinorezov zväčša montujú dvojtaktné motory, nie je náhoda. Dvojtakt nemá olejovú vaňu, je teda ľahší a nezáleží na tom, v akej polohe motor pracuje, pretože je stále mazaný olejom, ktorý sa nachádza v benzíne.
Kvalitná motorová kosa či krovinorez neraz stoja i dvakrát toľko ako kosačka. Pri menej kvalitnom výrobku môžeme ušetriť, aspoň spočiatku to tak vyzerá... No keď príde rad na náhradné dielce, pri lacných „značkách” sa buď veľa nachodíme, kým ich zoženieme, alebo stroj putuje na smetisko, pretože je „jednorazový“.

Rozšírené použitie
S adaptérom môžeme vykonávať viacero rôznych prác: kosiť trávu ako s vyžíňačom (rezná hlava so silónom), kosiť vysokú burinu (potrebujeme oceľový kotúč v tvare dvoj-, troj- či štvorzubu), lúčne sená (používame osemzub), orezávať krovie a koreňové výhonky zo stromov (stačí trojzub), zrezávať stromčeky do priemeru 8 cm, napríklad pri prebierke v lesnej škôlke (používame cirkulárové kotúče so špicatými dlátovými zubami). Niektoré modely majú deliteľný hriadeľ (kvôli lepšiemu transportu v osobnom aute), na ktorý sa dajú namontovať rôzne adaptéry, napríklad vyvetvovacia píla (na vyššie položené konáre), orezávač trávnika, pôdny kultivátor, nožnice na živý plot, valcový čistič...

Komfort pri práci
Závisí od viacerých kritérií. Hmotnosť stroja rozhoduje, ak máme prácu robiť dlhšie. Vtedy nám nie je celkom jedno, koľko kilogramov musíme držať v rukách. Čo sa týka hlučnosti, zvlášť platí zásada, že zdravie sa nedá kúpiť, preto radšej investujme zopár centov do chrániča sluchu, aj keď kvalitnejšie značky krovinorezov sú relatívne tichšie v porovnaní s ostatnými.
Pri kvalitných strojoch býva samozrejmosťou antivibračný systém.

Zásady používania krovinorezov
So strojom treba zaobchádzať opatrne a ak je ešte v zábehu, nesmieme ho preťažovať. Nezabúdajme ani na to, že motor je dvojtaktný a do paliva treba pridávať olej. Pred sezónou treba prekontrolovať čistotu a neporušenosť vzduchového a palivového filtra. Ak používame na trávu žaciu hlavu, veľmi často dochádza k opotrebovaniu, t. j. zodratiu silóna. Pred kosením ho treba vymeniť. Ostrosť rezného noža pravidelne kontrolujeme počas celej sezóny a priebežne ho ostríme. Ak je prasknutý alebo inak závažne poškodený, musíme ho ihneď vymeniť. V spodnej časti stroja sa nachádza skrutkovicová prevodovka, ktorú musíme podľa potreby mazať (špeciálnym tukom), inak by sa mohla vážne poškodiť.
Ak sa pri výbere budeme riadiť všetkými spomínanými zásadami, určite sa nám nestane, že po jednom či dvoch rokoch používania stroja zistíme, že sme niekomu „naleteli“ alebo, že sme boli príliš skúpi a v konečnom dôsledku nás to stojí oveľa viac peňazí.

(mez)
Snímky: archív redakcie

 

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované