aktuálne číslo
 
 
 
 
 
 

Ploty, ktoré ladia s okolím


Plot nepotrebujeme iba na získanie súkromia na vlastnom pozemku, ale aj kvôli dobrým susedským vzťahom. Iste by nikoho nepotešilo, keby mu po dvore behali susedove deti a po záhrade domáce zvieratá. Ak sú však hranice pozemkov vymedzené a súkromie dodržiavané, sused nás môže potešiť košíkom čerešní bez výčitiek, že na ne chodia naše deti.

Plot by mal stáť presne na hranici pozemku. Ak máme pochybnosti, kadiaľ príslušná medza vedie, nechajme si hranicu vytýčiť geodetovi a konštrukciu plota postaviť presne podľa tejto línie. Vyhneme sa tak zbytočným konfliktom so susedmi.

Výber typu
Voľba typu plota ako aj jeho výšky závisí predovšetkým od účelu, na ktorý ho potrebujeme. Niektoré konštrukcie síce možno ľahko prekonať, takže oddeľujú iba symbolicky, no nežiadúci návštevník sa nemôže vyhovárať, že nevedel, kam vstupuje. Vysoké a masívne ploty skutočne fyzicky zabraňujú vstupu cudzím osobám i zvieratám. V podmienkach mestských predmestí je veľmi vhodné, ak ploty oddeľujú pozemok aj opticky – zabraňujú cudzím pohľadom a pomáhajú nám vytvoriť si súkromie. Oplotenie predzáhradiek dotvára charakter celej ulice, no vysoké múry a stromy priestor zužujú a stiesňujú. Ak sa susedia takéhoto oplotenia vzdajú, bude ulica pôsobiť veľkoryso a širšie. Nesmieme však zabudnúť, že plot, najmä z ulice by mal materiálovo, konštrukčne i farebne ladiť s objektom rodinného domu.

Fyzikálne kritériá
Pri riešení plotov, ktoré ohraničujú celý pozemok, treba brať do úvahy aj fyzikálne podmienky. Svahovité pozemky majú svoje vlastnosti, ktorých poznaním môžeme ovplyvniť mikroklímu na záhrade. Na južnom svahu sa počas slnečných dní povrch prehrieva, následkom čoho teplý vzduch stúpa hore a studený klesá dole. Pri značných výškových rozdieloch terénu, masívne ploty v údoliach spôsobujú hromadenie studeného vzduchu v ich okolí, čo môže znepríjemniť pobyt v záhrade, ale aj škodiť rastlinám. Priepustné ploty – latkové, z pletiva alebo kovové umožňujú odtekanie studeného vzduchu a sú vhodné aj pri pôsobení silných nárazových vetroch. Masívny plot môže v takom prípade spôsobovať vzdušné víry, ktoré tiež nie sú veľmi príjemné.
Výskumy ukázali, že silný vietor najlepšie zmierňuje živý alebo čiastočne priepustný latkový plot v kombinácii s bariérou z vysokých stromov. Škodlivé exhaláty dokáže dobre zachytiť ako živý plot, tak aj plný múr. Pri šírení hluku z rušnej ulice vo všeobecnosti platí, že čím je múr ťažší a masívnejší, tým viac hluku zachytí a pohltí. Musí však byť dostatočne vysoký, aby sa zvuk nedostával priamo do okien izieb a spální.

Konštrukcia
Každý druh plotu musí mať nejakú nosnú konštrukciu. Najčastejšie ju tvoria stĺpiky, ktoré sú ukotvené do zeme a na ne je potom upevnená plotová výplň. Stĺpiky môžu byť kovové, drevené, betónové alebo murované a môžu niesť drevenú, mrežovú, drôtenú i betónovú výplň. Materiálové stvárnenie nosnej konštrukcie ako aj výplne by malo zodpovedať priľahlému rodinnému domu, napríklad býva zhotovené z toho istého materiálu, ako je obklad sokla. Ak ide o oplotenie záhrady, malo by zodpovedať prvkom v nej – terasám, altánkom, záhradným domčekom či kozubom. Vhodné je použiť rovnaký druh a farbu kameňa, pohľadovej tehly alebo dreva.
Pevnosť murovaného masívneho plotu zaistíme jeho dostatočnou hrúbkou a dobrým kotvením do základov. Hrúbka plota sa navrhuje 300 mm, prípadne sa vytvoria stĺpiky s takouto šírkou a zvyšná časť konštrukcie môže byť tenšia – 100 až 150 mm.
Kombináciu predchádzajúcich typov konštrukcií predstavuje stĺpikový plot s nízkou podmurovkou, nad ktorou sa na stĺpiky uchytáva plotová výplň. Takýto plot sa používa zrejme najčastejšie. Pôsobí totiž príjemne a vzdušne, pričom účinne zabraňuje, aby sa na pozemok dostali zvieratá (nedá sa podhrabať) i nežiadúci návštevníci.

Základy
Nosná konštrukcia plota musí byť vždy dobre ukotvená v zemi. Základy stĺpikov a podmurovky by mali byť hlbšie, t .j. základová škára by mala byť až v nezámrznej hĺbke. Nedôjde tak k podmŕzaniu konštrukcie. Následkom pôsobenia mrazu a vody totiž môže dôjsť k nakloneniu stĺpikov ako aj poškodeniu výplne. Netreba byť teda lakomým a šetriť prácu či materiál pri zhotovovaní základov. Oprava poškodeného plota, respektíve jeho vybudovanie nás totiž môže stáť oveľa viac peňazí.
Aj napriek celkom miernym zimám, ktoré sme donedávna po niekoľko rokov zažívali, stačí zopár dní veľmi nízkych teplôt a porucha je na svete. Odporúčaná nezámrzná hĺbka na umiestnenie základovej škáry pre základy stĺpikov či podmurovky je v našich podmienkach až 800 mm pod povrchom terénu. Základy sa dajú vybudovať monoliticky, t. j. betónom liatym do vopred zhotoveného debnenia, ale jednoduchšie a rýchlejšie bude ich zhotovenie z prefabrikovaných betónových prvkov. Základy sa po celej dĺžke i výške stĺpikov vystužujú oceľovou výstužou.

Nosné stĺpiky
Dnes sa asi najčastejšie používajú stĺpiky zhotovené z betónových tvaroviek. Tieto tvarovky sú vhodné aj na stavbu celých múrov či podmuroviek. Ide o pomerne lacný materiál, ktorý je relatívne ľahko dostupný. Ďalšia ich výhoda je možnosť ľubovoľnej povrchovej úpravy. Stavbu múrika, stĺpikov či podmurovky z tvaroviek zvládne aj úplný laik v pomerne rekordnom čase.
Prácu urýchľuje celý systém doplnkov, či už ide o prefabrikované betónové základy alebo odkvapové striešky z betónu presne prispôsobené veľkosti tvárnic. Tie zabraňujú zatekaniu vody do muriva a tvoria pekné ukončenie diela. Ak chceme docieliť zaujímavejší a originálnejší vzhľad, môžeme stĺpiky a podmurovku omietnuť alebo obložiť lícovými tehlami či plochým kamenným obkladom (aj z umelého kameňa). Obklad je však vystavený veľkému vplyvu poveternosti, čo znižuje jeho životnosť. Múriky či stĺpiky vybudované priamo z tehly alebo kameňa si dlhšie udržia svoj pôvodný vzhľad.
Tehlové stĺpiky a podmurovku staviame z kvalitných mrazuvzdorných lícových tehál bežných rozmerov 290 x 140 x 65 mm. Keďže rátame s tým, že takýto plot nebudeme omietať, musíme venovať veľkú pozornosť dodržiavaniu pravých uhlov, zachovaniu presnej zvislosti a vodorovnosti ako aj správnej väzbe (minimálne prekrytie o 1/4 tehly). Každá chyba vo väzbe sa po vyškárovaní kontrastnou hmotou veľmi zreteľne prejaví, a preto si na takejto práci naozaj treba dať záležať. Tehlový múr je trvanlivý a prakticky si nevyžaduje údržbu. Poskytuje dostatočnú ochranu a súkromie a pôsobí veľmi teplo a príťažlivo.
Kamenné stĺpiky a podmurovka vynikajúco zapadajú najmä do prírodného prostredia, a to v spojení s drevom. Stavanie z kameňa je výhodné vtedy, ak máme dostatok tohto materiálu priamo na mieste. Stavba kamenného stĺpika je ešte náročnejšia ako stavba stĺpika z tehál, a to najmä preto, že kamene nemajú zvyčajne rovnakú veľkosť ani hrúbku. Aby sme docielili kvalitné uloženie, je nutné kamene pri murovaní upravovať, pritesávať a zmenšovať tak, aby murivo z nich bolo pevné. Aj kamenné stĺpiky možno vystužiť. Povrchy muriva musia byť pekné a hladké a jednotlivé kamene majú na seba dosadať. Kamenné stĺpiky majú byť dostatočne masívne, príliš tenké stĺpiky by pôsobili trochu smiešne.
Stĺpiky z dreva sa nesmú osádzať priamo do zeme, pretože by mohlo dôjsť k ich znehodnoteniu. Najprv treba vybetónovať nosné pätky, a to do dostatočnej hĺbky v zemi, a ešte pred stuhnutím  betónu osadiť do nich kovové nosné U profily alebo tŕne. Po celkovom vytvrdnutí betónu tieto kovové časti potom ukotvíme skrutkami. Stĺpiky musia byť v dostatočnej výške nad terénom, majú byť kvalitne opracované a tlakovo impregnované. Drevená konštrukcia je takto chránená proti vzlínajúcej vlhkosti a odstrekujúcej vode. Drevo však treba chrániť aj zhora, a preto ani tyčky ani stĺpiky nesmú byť ukončené vodorovnou plochou, na ktorej by mohla stáť voda. Ukončujú sa rôznymi tvarmi špicov či hrotov, prípadne šikmou strieškou z plechu či dreva pokrytého šindľom.
Kovové stĺpiky môžu tvoriť celý plotový systém. Obyčajne sa dodávajú so zodpovedajúcimi prefabrikovanými betónovými pätkami a betónovými doskami, ktoré sa zasúvajú medzi pätky a zabraňujú zveri podhrabať plot. Ku kovovým stĺpikom dostaneme aj napináky, vodiace drôty a rôzne druhy kovového pletiva, ktoré sú presne prispôsobené na vedenie medzi kovovými stĺpikmi.

Životnosť konštrukcie
Ak je plot dlhší alebo stupňovitý, nemalo by sa zabudnúť na dilatačné škáry. Na kvalite základov a nosnej, plnej či stĺpikovej konštrukcie sa neoplatí šetriť. Má to význam nielen z hľadiska životnosti, ale aj možnosti rekonštrukcie pôvodného plota. Ak sa poškodí výplň medzi stĺpikmi, prípadne sa nám zunuje jej vzhľad, pri dostatočnej kvalite nosnej konštrukcie ju opravíme alebo vymeníme veľmi jednoducho. Vymenenie mrazom vykrivených alebo vodou podomletých stĺpikov je omnoho zložitejšie a náročnejšie nielen na čas, ale aj financie.

Druhy výplní
Plotová výplň by mala zodpovedať druhu a materiálu stĺpikov.
Drevená plotová výplň. Môžeme ju použiť prakticky s ľubovoľným druhom stĺpikov či podmurovky. Mala by však ladiť nielen so stĺpikmi, ale aj so stavbami v záhrade i s jej charakterom, ďalej so samotným domom prípadne aj susedovým plotom. Drevená výplň môže byť tvarovo veľmi rozmanitá a môže poslúžiť v moderných záhradných exteriéroch, ale aj pri klasických či rustikálnych záhradách. Takýto druh výplne je vhodný nielen do dedinského prostredia, ale poslúži aj v meste. Jednotlivé laty môžu byť kladené zvislo, vodorovne alebo šikmo. V minulosti mal každý druh výplne svoj hlbší účel. Napríklad lovecký plot slúžil na zabránenie migrovaniu vyššej zveri, pričom drobná zver sa cez štvorce alebo kosoštvorce plota bez problémov dostala. Lovecký plot tvorí drevená mriežka z pologuľatiny kladenej šikmo v dvoch smeroch. Aj dnes je vhodné jeho použitie v horskom prostredí.
V mestách sa uplatnia najmä vodorovne či zvislo kladené diely plotovej výplne, ktoré môžu napríklad zrkadliť drevený exteriérový obklad rodinného domu. Drevenú plotovú výplň si môžeme dať vyrobiť na mieru alebo použijeme hotové plotové diely, ktoré dostať kúpiť v špecializovaných obchodoch so stavebninami.
Či už vyrábame plotovú výplň svojpomocne alebo si ju zaobstaráme hotovú, vždy by sme mali dodržať základné princípy ochrany dreva – drevo by malo byť tlakovo impregnované a konštrukcia riešená tak, aby voda mohla z povrchu rýchlo odtiecť. Výplň nikdy neosádzame do muriva či terénu priamo, ale prostredníctvom kovových úchytiek votknutých. Jednotlivé diely pravidelne kontrolujeme a udržiavame pravidelným náterom prípadne výmenou poškodených častí.
Drôtená plotová výplň. Nemusí byť len vo forme obyčajného pletiva. Dnes existujú pletivá rôznych typov prepletaní a veľkostí ôk alebo poplastované pletivo rôznych farieb, ktoré odoláva nepriazni počasia a jeho životnosť je mnohonásobne dlhšia ako pri klasickom pletive. Pre kvalitu drôteného plotu je rozhodujúce stabilné ukotvenie stĺpikov a dokonalé vypnutie pletiva.
Mrežová plotová výplň. Kedysi bola doménou exkluzívnych víl a zámkov. Voľakedy takéto umelecké mreže zhotovovali tzv. umeleckí kováči, a to mnoho dní. Dnes je možné zakúpiť si hliníkové, práškovaním povrchovo upravené diely, ktoré sa dajú jednoducho zmontovať. Na trhu je výber z vyše 300 vzorov, preto mrežovú výplň môžu použiť aj stavitelia bežných rodinných domov. Ide o trvanlivý a pevný druh plotu, ponúkajúci široké možnosti ornamentálnej výzdoby. Výplň plota a ostatné prvky, ako napríklad zábradlie balkónov a terás, by mali mať rovnaký vzor.

Plot vytvorený zeleňou
Živé ploty z kríkov a stromov najlepšie spoja záhradu s okolitou prírodou. Potešia nielen naše oči, ale aj pľúca a zabezpečia v záhrade výborné fyzikálne podmienky. Živé ploty môžu byť kvitnúce, vždyzelené alebo opadavé, rôznych farieb a tvarov. Ich jediná nevýhoda je, že na dobrý výsledok si treba pár rokov počkať a zároveň sa o ne pravidelne starať.
Úplne zabudnutým, hoci v našich končinách od nepamäti používaným druhom živého plota, je tzv. lesa. Ide o vŕbové prúty nasadené vedľa seba do zeme a vodorovne prepletané podobne ako košík. Životaschopnosť vŕbového prútia a zadržiavanie vlhkosti spôsobí, že prúty zapustia korene a začnú rásť. Takýto plot umožní optické aj fyzické oddelenie pozemku a jeho častí. Ďalšou jeho výhodou je rýchlosť zhotovenia, ale aj variabilita tvarov či výšok.

(mez)
Snímky: Ing. Jana Macinská

 

 

© 2010 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované