aktuálne číslo
 
 
 
 
 

Okná a dvere pre podkrovie


Pri prvej prehliadke podstrešných priestorov si sotva vieme predstaviť útulné, svetlé a príjemné bývanie. Pritom stačí tak málo, aby sa z nehostinných priestorov stal luxusný domov. Jeden z faktorov, ktoré majú veľký vplyv na túto premenu, je práve dostatok svetla v podkroví. Docieliť sa to dá viacerými spôsobmi.

Každé podkrovie má svoju špecifickú atmosféru, a preto návrh jeho presvetlenia bude vždy originálny vzhľadom na funkciu jednotlivých miestností. Pri tvorbe novej strechy alebo rekonštrukcii podkrovia je teda podstatné zvoliť si aj správny spôsob osvetlenia podkrovných priestorov. Svetlo sa do podkrovných priestorov môže dostať viacerými spôsobmi.

Aký spôsob si vybrať
Pri rozhodovaní o presvetlení podkrovia najčastejšie riešime alternatívy: vikiere alebo strešné okná, či kombináciu oboch riešení. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Predovšetkým ide o to, aby bol zabezpečený dostatok svetla, vetranie, výhľad na okolie... Presvetlenie nemá zväčšovať tepelné straty a má zabezpečovať aj ochranu proti hluku a pritom, samozrejme, plniť architektonickú funkciu.
Netradičným originálnym prvkom sú vikiere s presvetlením zo všetkých strán vrátane strešnej roviny, ktoré nielen osvetlia priestor všetkými smermi, ale poskytujú aj široký pohľad na okolie. Aj použitie francúzskeho okna, ktoré siaha až k podlahe, zvyšuje presvetlenie priestoru a pôsobí pritom veľmi efektne. Taktiež okno v štítovej stenu môže byť zaujímavé vzhľadom na jeho rôzne tvary a aj umiestnenie v rámci steny. Efektné je tiež umiestnenie rôznych tvarov presklených plôch tesne pod konštrukciou strechy. Treba ešte spomenúť, že cez presklenie vikiera vstupuje do podkrovia asi o polovicu menej svetla ako cez strešné okno.

Vikier a jeho atmosféra
Vikier je stavebná konštrukcia strechy, ktorá slúži predovšetkým na osvetlenie podkrovia. V interiéri vytvára tajuplnú atmosféru a dodáva priestorom pod strechou osobité čaro. Vikier v porovnaní so strešným oknom poskytuje oveľa viac možností pri tvorbe plasticity architektúry objektu. Z hľadiska presvetlenia podkrovia je dôležitý počet vikierov, ktoré privádzajú svetlo do jednej miestnosti.
Jednou z výhod tejto konštrukcie je lepšie využitie plochy podkrovného priestoru. Ak je vikier správne umiestnený, zvýši sa svetlá výška práve v šikmej časti, kde je najnižšia podchodná výška. V tomto zmysle sú najvýhodnejšie priebežné vikiere.
Na umiestnenie a tvar vikiera má vplyv: svetlá výška miestnosti, výška parapetu a rozmer okna. Veľkosť okna určíme vhodným pomerom plochy zasklenia a plochy podlahy. Aby v podkrovnom priestore bola vytvorená svetelná pohoda, zasklená plocha vikiera by mala tvoriť asi desatinu plochy podlahy. Okná sa osadzujú podľa možnosti tak, aby medzi horným okenným rámom a stropom bola čo najmenšia vzdialenosť. Vertikálne okná na vikieroch sa udržiavajú ľahšie ako strešné okná a lepšie vytvárajú prechod alebo prepojenie interiéru s exteriérom.
Vikier je konštrukčne zložitejší ako strešné okno a zväčšuje povrch plochy strechy. Osadzuje sa do striech so sklonom 40 až 60 stupňov. Konštrukcia vikierov sa môže líšiť aj tým, či ide o lícovanie čelnej steny vikiera s obvodovým murivom alebo jeho vmontovanie hlbšie do strešnej konštrukcie. Je možné aj zasunutie čelnej steny vikiera do interiéru tak, aby sa vytvoril akýsi malý balkón. Čím viac je predná stena vikiera oproti obvodovej stene zapustená, tým vyšší parapet musí mať jeho okno. Tak sa stráca kontakt s okolím, a preto lepšie riešenie predstavuje prerušenie strechy pred vikierom a vytvorenie malého balkóna alebo francúzskeho okna.

Intenzita presvetlenia
Existujú lokality, kde vám presne predpíšu architektonické stvárnenie "lapačov" svetla v podobe vikierov, pretože strešné okno zapadá do roviny strechy. A zatiaľ čo vikier je nápaditý, strešné okno je pomerne architektonicky čistý prvok. Avšak svetlo cez strešné okno vstupuje o 40 % výraznejšie než cez vikier. Svetlosť v priestore ovplyvňuje aj svetlé či biele ostenie okna a majú na ňu vplyv aj biele steny. Iná farba svetlo pohlcuje.

Veľkosť okna
V snahe zabezpečiť zdravé bývanie stavebné predpisy určujú, aká má byť minimálna veľkosť okien podkrovia. Stanovená je ako určitá pomerná plocha k ploche pôdorysu osvetľovaného priestoru. Všeobecne sa hovorí o 10 % z časti pôdorysnej plochy. To však, samozrejme, nie je konečná veľkosť, pretože v prípade podkrovia je rozhodujúci aj subjektívny pocit majiteľa, ktorý berie do úvahy rozmiestnenie okien. Tu sa prejavuje individualizmus každého človeka, a to nielen pri výbere veľkosti okna, ale aj jeho umiestnenia v streche.
Najčastejšie sa používa strešné okno široké 78 cm. V tom prípade musí byť svetlá šírka medzi krokvami o 6 cm väčšia, t. j. 84 cm. Medzi rámom okna a krokvou vznikne na oboch stranách 3 cm medzera, ktorá sa musí vyplniť tepelnou izoláciou.
Dĺžka strešného okna je tiež individuálna. Podmienená je nielen subjektívnymi pocitmi svetlosti, ale napríklad aj "neštandardnou" výškou majiteľa a sklonom strechy, do ktorej strešné okno umiestňujeme. Platia však všeobecné pravidlá: čím je sklon strmší, ostrejší, tým kratšie okno potrebujeme.

Poloha a otváranie
Ak si chceme zabezpečiť optimálny či dokonalý výhľad, mali by sme pouvažovať, v akej výške okná osadíme. Vrchná i spodná časť okna by nemala byť v uhle pohľadu ani v sede ani v stoji. Pri normálnej výške človeka je optimálne, ak je parapet umiestnený vo výške 80 až 110 cm pri výške okna 90 cm. Kontrolou správnosti umiestnenia okna je, ak vrchný okraj nie je vyššie ako 190 až 200 cm od podlahy.
Rovnako individuálne je aj umiestnenie kľučky na otváranie strešného okna. Nie je vôbec stanovené, či má byť hore alebo dole. Rozhodnutie vychádza z potreby osobného pohodlia, jednoduchej manipulácie a ľahkého prístupu tak, aby kľučka nezavadzala nábytku a nábytok neprekážal pri otváraní okna. Vždy je dobré zvážiť polohu kľučky i spôsob otvárania okna (výklopné - kyvné, či kombinácia oboch). Aj keď sa to nezdá, ale práve od všetkých týchto "drobností" závisí prísun čerstvého vzduchu do podkrovia.

Vetranie
Trvalé vetranie sa dá vyriešiť aj pri zavretom okne, pričom filter zachytáva prach i hmyz. Štrbinové vetranie umožňuje nastaviť okno do dvoch polôh, prípadne ho kombinovať s trvalým. Najčastejšie sa však využíva cirkulačné vetranie, keď sú okná mierne pootvorené a do miestnosti prichádza čerstvý vzduch zospodu a vydýchaný odchádza zvrchu okna. Natočenie okna pri vetraní je možné vždy usmerniť tak, aby vnútorné priestory boli chránené aj počas dažďa alebo, aby sa okná nestali nebezpečnými pre deti. Samozrejme, v prípade rýchleho nárazového vetrania ich možno vyklopiť na maximum.

Tienenie - rolety a žalúzie
Práve v spojitosti s ochranou strešných okien pred vetrom, krupobitím, či dolámanými letiacimi konármi sú aktuálne vonkajšie hliníkové rolety odolné aj voči akýmkoľvek narušiteľom - zlodejom.
Strešné okna sú v podkroví jediným zdrojom svetla. Čo je, samozrejme, úžasné. Menej lákavé je však bývanie pod strechou počas horúceho leta. V takomto prípade je jedným zo základných spôsobov, ako docieliť pohodovú klímu v obytných priestoroch, tieniaca technika. Najjednoduchším prvkom ochrany pred ostrým slnkom je nainštalovanie obyčajnej plisovanej rolety z pevnejšieho materiálu. Veľmi podobné sú rolovateľné závesy v rôznom materiálovom i farebnom vyhotovení.
Pod pojmom rôzny materiál chápeme naozaj rozlične sofistikované materiály, z ktorých sa niektoré nešpinia, niektoré dokážu udržať teplo vo vnútorných priestoroch alebo aj opak - odrážať teplo tak, aby sa do vnútorného priestoru nedostávalo. Špecialitou sú rolety s alumíniovými lamelami, ktoré okrem mechanického ovládania môžeme ovládať aj na diaľku - elektronicky.
Žalúzie sú veľmi praktické aj preto, že prostredníctvom uhla natočenia lamiel dokážeme regulovať teplo a svetlo podľa svojich vlastných potrieb. Okrem žalúzií sú určite zaujímavé aj rôzne markízy či striešky, umiestnené na vonkajších rámoch. O všetkých možnostiach ochrany okien proti slnku či vetru je dobré sa poinformovať priamo u predajcu strešného okna. Vyhneme sa tak riziku nekompatibility prvkov jednotlivých značiek.

(mez)
Snímky: archív redakcie

 

 

© 2009 VERSO spol. s r.o.   Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované