aktuálne číslo
 
 
 
 
 

Byt v podkroví

 

Cena pozemkov a populačná explózia spôsobili, že prapôvodne takmer podradný priestor získal kredit nadštandardného bývania konca druhého a začiatku tretieho tisícročia. Napriek funkcionalistickým snahám o ploché strechy novej generácie je stále dosť vyznavačov klasického zastrešenia s obytným podkrovím. Ale nie je všetko zlato, čo sa blyští…

V časoch minulých a dávnych bolo podkrovie najmä skladovým priestorom. Na vidieku sa v ňom odkladalo seno pre dobytok, v mestách starý nábytok a nepotrebné ošatenie, nanajvýš slúžilo ako sušiareň bielizne a dočasné ubytovanie pre bezdomovcov.
Človek šetrný sa chytil rozumu a rozhodol sa podkrovný priestor pretransformovať na plnohodnotný, vhodný na bývanie. Opravil krytinu, zateplil strešnú konštrukciu, zaizoloval a upravil podlahy. Vytvoril vikier a strešné okno, predĺžil rozvody inžinierskych sietí a do podkrovia nasťahoval syna s manželkou a deťmi.

Tvar strechy
Podľa tvaru horného ukončenia stavby rozoznávame rozličné typy striech: ploché, pultové, stanové, sedlové, valbové, manzardové, kužeľové, oblúkové či kombinované. S výnimkou plochej strechy všetky ostatné poskytujú možnosť využiť podkrovie. Ale práve plochá strecha bytových domov má jednu výhodu. Nadstavbou je možné získať podkrovie akéhokoľvek tvaru, stačí sa pozrieť na súčasné panelové sídliská. Práve nadstavba, zväčša prostredníctvom drevenej alebo oceľovej nosnej konštrukcie, je v súčasnosti najrozšírenejšou stavebnou aktivitou, nerátajúc rekonštrukcie existujúcich podkroví v staršej mestskej zástavbe a opráv už využívaných podkroví rodinných domov.

Výška podstrešia
Čím väčšia výška, tým väčšie možnosti. Pri dostatočnej výške hrebeňa strechy je možné rozdeliť podkrovie na dve podlažia a vytvoriť takmer mezonetové - dvojpodlažné bývanie alebo obytný priestor s otvorenou galériou. Horizontálne funkčné členenie na spoločenskú a súkromnú časť obytného priestoru sa takto priam ponúka. Netreba však pozabudnúť na fakt, že väčšina využiteľného pôdorysu podkrovia by mala mať svetlú výšku 2,6 m, aby sme získali plnohodnotné bývanie.
Obytný priestor pod strechou sa ráta až od svetlej výšky vencovej nadmurovky cca 1,2 m (alebo výška obvodovej steny po zlom šikmej strechy). Najnižšia podchodná výška by nemala byť menšia ako štandardná výška dverí, čiže 2,1 m, optimum je 2,3 m.

Potrebné povolenia
Chodenie po úradoch je nepopulárne, ale nevyhnutné. Aj keď je podkrovie podľa listu vlastníctva iba vaše, prispôsobenie na bývanie musí povoliť starý známy úradnícky "šimeľ". Ten sa vyjadruje k technickému riešeniu - rozšíreniu nárokov na spotrebu vody, plynu, elektrickej energie, atď. a, samozrejme, aj k architektonickému riešeniu - k plánovanému tvaru a výške strechy, použitým materiálom, vzťahu k susedným pozemkom a objektom…
Je toho veľa, čo treba priložiť k jednej žiadosti. Na počudovanie, napriek zložitej mašinérii vyjadrení a prísnemu dohľadu stavebných úradov vznikajú niekedy až nepochopiteľné novotvary. Stačí sa porozhliadnuť po vašom blízkom okolí.

Nevyhnutný kapitál
V tomto bode stroskotá väčšina snov - nesplnené predstavy o bývaní vo vlastnom podkroví vďaka vysokým nákladom na stavebné úpravy. Skôr, ako sa rozhodnete pre napĺňanie svojich vízií, vysypte na kôpku všetky rodinné úspory, dedičstvá a ostatné aktíva. Ale ak to má byť bývanie mierne nadštandardné (ešte stále bez zariadenia interiéru a kuchynskej linky so spotrebičmi), so spálňou a hygienou pre hostí, s podlahovým a stenovým vykurovaním, klimatizáciou, so svietidlami od známych dizajnérov, s dverami a oknami "na mieru", s kozubom a terasou, radšej rátajte s dvojnásobkom pôvodne predpokladanej ceny. To nie je antireklama proti podkroviam, to je fakt.
Porovnateľné množstvo peňazí potrebujete na zakúpenie bežného trojizbového bytu v novostavbe bytového domu ako na modernizáciu a rekonštrukciu "od podlahy" už vlastného bytového podkrovného priestoru kdekoľvek. A je takmer jedno, či si stavbu objednáte u stavebnej firmy alebo si ju robíte svojpomocne. V oboch prípadoch ale potrebujete projekt, ktorého cena sa pohybuje okolo 8 -10 % výšky stavebných nákladov. Stavebné náklady na rekonštrukciu alebo nadstavbu podkrovia sú závislé od veľkosti plochy a zložitosti strechy.

 

Akútnosť riešenia
Predstavuje okamžitú nutnosť opravy časom a prírodou zdevastovanej jestvujúcej strechy: krytina zateká, drevený krov je veľmi narušený drevokaznými škodcami, padá komín, olupuje sa omietka... Stav, ktorý si vynucuje okamžitý čin, inak doslova prídete o strechu nad hlavou. V tomto katastrofickom scenári máte jedinú možnosť. Okamžite začať s akútnou opravou aspoň za minimálnu cenu. V takomto prípade sa úrady uspokoja s oznamovacou povinnosťou, ak nechcete do nutných opráv zakomponovať aj drobnú zmenu tvaru strechy (napríklad vikier, strešné okno, alebo terasu s pergolou - aj keď v konečnom dôsledku vylepšia celkový imidž objektu), či zmenu využitia časti priestoru (namiesto doteraz nevyužitého podkrovia sa rozhodnete pre podstrešné bývanie).

Rozšírenie jestvujúceho bývania
Ak ste vlastníkom rodinného domu zo sedemdesiatych - osemdesiatych rokov minulého storočia, pravdepodobne máte objekt s technickými priestormi v pivnici a najskôr stanovú strechu s vikiermi, ale bez väčšej miery využitia (ak nerátame za využitie miesto na odkladanie nepotrebných detských športových potrieb a zničeného nábytku).
Prístup do takéhoto podkrovia je väčšinou riešený pomocou strmého sklápacieho schodiska cez otvor v niektorom menejhodnotnom priestore (chodba, komora)... Ak ste zároveň aj rodičom jedného či dvoch alebo troch potomkov vo veku skoro stredoškolskom, začínate mať priestorový problém, ktorý sa v rodinnom dome dá pomerne ľahko vyriešiť. V tomto prípade, keďže deti rastú rovnako rýchlo, ako ich nároky na bývanie, sa naskytá možnosť (prvej) rekonštrukcie strechy a vytvorenia obytného podkrovia pre dorastajúcu generáciu ako jednoduchšej "vstavby" do podstrešia.
Z detskej izby alebo detských izieb na prízemí si vytvoríte pracovňu či miestnosť pre hostí, alebo veľký šatník ako rozšírenie rodičovskej spálne... Na pohodlnejšie schodisko buď využijete pôvodný otvor v stropnej konštrukcii, alebo obetujete časť obytnej plochy tak, ako vám to dovolí pôvodná dispozícia bytu na prízemí. Keďže rátate s problémami, čo prináša vyšší stredný produktívny vek, a s prichádzajúcou nechuťou chodiť hore dolu po schodoch, vaša spálňa najskôr ostane na prízemí. Študentské izby v podkroví, šatníky a ich samostatné hygienické zázemie poskytnú deťom pohodlie aj komfort oddeleného bývania a zdanie súkromia. A v konečnom dôsledku aj vám.
Iný prípad je, keď funkčnému členeniu priestorov viac vyhovuje rozdelenie na spoločenskú časť bytu na prízemí a súkromnú v podkroví. Podmienkou je pohodlné schodisko, dokonca sa odporúča rátať dopredu s malým výťahom.
Pri plánovaní je vhodné myslieť už aj na blízku budúcnosť a v podkroví vytvoriť samostatnú bytovú jednotku nielen s hygienickým zariadením, ale aj s možnosťou dodatočného doplnenia o funkciu oddeleného vstupu, kuchyne a obývačky. Väčšinou sa to dá zrealizovať.
V prípade, že vaše potomstvo bude chcieť bývať vo vlastnom byte či dome niekde inde, máte finančne výhodnú druhú alternatívu - dokončiť prvú rekonštrukciu a prenajať kompletne využiteľné podkrovie slušným podnájomníkom. Ale ak sú vaše doterajšie bytové priestorové podmienky dostačujúce a nepotrebujete nutne rozširovať byt o nové priestory, dá sa podkrovie v rámci rekonštrukcie strešného plášťa vytvoriť priamo ako samostatná bytová jednotka so samostatným vstupom, bez spomínaného medzistupňa dočasného riešenia, a využiť ho hneď na spomínaný prenájom.

Nová bytová jednotka v podkroví
Byt v podkroví má spravidla rovnaké funkčné rozdelenie ako bežný byt s rovnými podhľadmi. Navyše má malý bonus - tvarom strechy vopred získaný dojem výlučnosti a originality, ktorú je nutné zohľadniť aj pri dispozičnom riešení.

Schodiskový a vstupný priestor
Vstup musí byť navrhnutý a umiestnený tak, aby bol do podkrovia pohodlný plnohodnotný prístup, aby schodisko dovoľovalo nielen vertikálnu komunikáciu, ale aj bezproblémové sťahovanie bežného nábytku. Z toho vyplýva, že práve vstup sa dostáva do centrálnej pozície v rámci pôdorysu podkrovného bytu, takže mu treba venovať trocha viac pozornosti. Ak nie je možnosť iného prirodzeného osvetlenia len pomocou strešného okna, treba rátať s tým, že okno budete musieť raz za čas aj umyť alebo otvoriť a zavrieť, prípadne zatieniť pred príliš intenzívnym dopadom slnečných lúčov. Vďaka vynálezu elektroniky to až taký problém nemusí byť, diaľkové ovládanie predstavuje premyslenú súčasť riešenia inteligentných elektroinštalácií.
V časti vstupných priestorov by sa v trocha menej nápadnej polohe malo vyriešiť aj technické zázemie bytu, čiže napríklad kotolňa a u nás čoraz aktuálnejší priestor na umiestnenie klimatizačnej jednotky (podľa typu, ktorý si zvolíte), skladový priestor pre vrchné ošatenie a topánky podľa sezóny, sklad na upratovacie pomôcky, centrála pre elektroinštalácie, atď.

Spoločenské miestnosti
Obývačka, kuchyňa (alebo dnes už skôr spoločenský priestor), pohotovostné hygienické priestory, pracovňa, prípadne hosťovská izba a šatníky majú byť v priamom napojení na vstup. Tvarové riešenie strechy práve v týchto miestnostiach určuje charakter architektonického stvárnenia celého podkrovného bytu. Spôsob presvetlenia prirodzeným svetlom pomocou presklených stien s terasou, strešnými oknami alebo vikiermi sa môže riešiť rôzne, podľa vášho rozhodnutia. Takto bude podkrovný priestor vyzerať nadmieru elegantne, otvorene, odľahčene a vzdušne. Alebo naopak - útulne a domácky, s príjemnými rustikálnejšími zákutiami. Použitím rozličných materiálov zvýrazníte architektonický zámer, ktorý sa dá navyše umocniť nielen primeraným farebným riešením stien a podhľadov, ale aj výberom nábytku a doplnkov.

Súkromná zóna
Rodičovská spálňa, detské izby, súkromné hygienické vybavenie, šatníky, práčovňa so sušiarňou, všetky tieto priestory pod šikmou strechou akéhokoľvek tvaru a sklonu budú vždy vyzerať útulnejšie, ako tie isté s rovnými podhľadmi. Znížený priestor vytvára ilúziu bezpečia a ochrany - iba ak nie je príliš nízky a nepohodlný...
Súkromné priestory nemusia zodpovedať charakteru spoločenskej časti bytu, ak sú od nej dostatočne oddelené a ak si to tak majiteľ želá. Takže sa dá skombinovať aj výrazovo "chladnejšia" architektúra so strešnými oknami a veľkými presklenými plochami s dojmovo "teplejšími" vikiermi v jednom objekte. Alebo samozrejme aj naopak, mierne historizujúca architektúra pôvodného domu sa dá odľahčiť ultramoderným riešením doplnenej časti podkrovia.

Obmedzenia ako prínos
Či ide o podkrovie rodinného alebo bytového domu, pri tvorbe novej bytovej jednotky vždy platia rovnaké pravidlá pre návrh dispozičného riešenia. Nelíšia sa v podstate ničím od dispozície bežného typu bytu s rovnými podhľadmi, napriek tomu si od autora vyžadujú citlivejší prístup a najmä priestorovú predstavivosť...
Ide skôr o istý druh obmedzení, ktoré vychádzajú z rozličnej svetlej výšky priestorov a členitosti podhľadov, odlišných od princípu zvislých rovných priečok a vodorovných stropov. Ale ak sa budeme na tieto "obmedzenia" pozerať ako na prínos pre zaujímavosť riešenia, tak sa stávajú výraznými architektonickými prvkami, ktorých stvárnenie a nenáhodné začlenenie do výsledku snažení architekta môže pomôcť vytvoriť práve ten váš pravý špecifický a neopakovateľný obytný priestor.

Ing. arch. Dagmar Števčeková
Snímky: archív redakcie

 

 

© 2009 VERSO spol. s r.o.   Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované