aktuálne číslo
 
 
 
 
 
Vyšantiť sa do vôle


Mnohí pedagógovia aj športoví tréneri sa zhodnú v tom, že najlepším ihriskom a športoviskom je sama príroda. Stromy môžu slúžiť ako preliezačky, sedačky a bunkre, trávnik ako plocha na behanie a loptové hry, v nízkej zeleni sa dá dobre skrývať, ležiace kmene stromov poslúžia zasa ako prevažovačky alebo kladiny. Nie vždy je našim deťom dopriate tešiť sa z prírody v takejto pôvodnej forme. V novo založenej záhrade by sa poriadneho stromu na lezenie dočkali skôr naše vnúčatá ako naše deti. Ak chceme zábavu ihneď, rozhodneme sa pre detské ihrisko a pre starších vybudujeme športovisko.

Vhodné materiály
Najobľúbenejším materiálom je stále drevo, či už ide o guľatinu alebo kombináciu hranolov, lát a šindľov. Drevené ihriská si môžeme vyrobiť sami alebo ich poskladať z prefabrikovaných dielov od dodávateľa. Môže ísť o drevené domčeky so šmykľavkami, rebríkmi, lanami, rozmanitými prvkami na preliezanie a hojdanie. Drevo vzbudzuje na pohľad aj na hmat mimoriadne príjemný pocit, treba však pravidelne kontrolovať jeho kvalitu a starať sa oň.
Inou alternatívou sú ihriská z druhotne využívaných umelých hmôt. Bývajú pomerne lacné, bez nárokov na údržbu a bezpečné. Výhradne z plastu sa vyrábajú aj rôzne špeciálne vytvarované prvky, ako sú šmýkačky, tunely a hojdacie zvieratká. Nedávno sa u nás začali používať plastové ihriská pripomínajúce akúsi veľkú skladačku. Dieťa si na zmenšenom modeli vytvorí vytúženú kombináciu a rodič podľa tejto predlohy vytvorí veľké ihrisko pomocou špeciálnych nosných a spojovacích prvkov. Keď kombinácia dieťa omrzí, rodič jednoducho ihrisko rozoberie a vytvorí novú variáciu.
Nové typy kovových ihrísk - preliezačiek sú vyrobené z galvanizovanej a lakovanej ocele, preto nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Je možné ich zložiť v rôznych výškach, aby vyhovovali batoľatám, deťom v predškolskom veku aj školákom.

Pieskovisko
Býva obľúbeným prvkom ihriska najmä pre batoľatá. Veľkosť 1,5 x 1,5 m umožňuje hru dvom deťom. Trvalé pieskovisko môže byť ohradené múrikom alebo drevenými či betónovými palisádami. Malo by mať podkladovú drenážnu vrstvu (tá umožní odtok vody a premývanie piesku), plochu na hru s formičkami a prekrytie, ktoré zabráni zvieratám, aby sa dostali na pieskovisko.
Veľká trampolína je vhodným prvkom pre všetky vekové kategórie. Hoci v minulosti bola ako záhradný prvok takmer neznáma, teraz si rýchlo získava obľubu. O trampolínu sa prakticky netreba starať. Investícia do jej kúpy sa prejaví na zdraví nielen domácich, ale aj návštev, ktorých po jej postavení celkom isto začne pribúdať.

Povrchy detských ihrísk a športovísk
Špeciálna zmes odolnej ihriskovej trávy je vhodná ako podklad pod väčšiu časť detského ihriska či športoviska. Pri športoviskách je možné ju nahradiť umelým trávnikom s vlasom, tartanom či iným druhom umelej hmoty.
Exponované plochy a miesta, kde hrozí pád, sa v minulosti najčastejšie zabezpečovali pieskom. Ten je ale potrebné pravidelne čistiť a roznáša sa do okolia nielen vetrom, ale aj obuvou. Ďalšou jeho nevýhodou je, že pod povrchovou vrstvou sa na prvý pohľad nedajú rozoznať nebezpečné ostré predmety.
Dnes často používaný kôrový mulč má niektoré podobné nevýhody. Ak sa nevymieňa dostatočne často, môže navyše jeho postupné práchnivenie škodiť drevenému zariadeniu detských ihrísk. Napriek tomu je veľmi obľúbeným prírodným povrchom exponovaných plôch, vďaka svojej príjemnej vôni, textúre a mäkkosti.
Dosky na detské ihriská z recyklovanej gumy majú trochu "neprírodný" vzhľad a môžu sa stať cieľom útoku vandalov. Výborne však tlmia hluk aj pád, ostré predmety na nich sú vždy viditeľné a odstrániteľné, majú trvale rovnomerný povrch a sú prakticky bezúdržbové. Ich čiastočky sa neroznášajú po okolí a navyše prepúšťajú vodu, takže sa rýchlo vysušia. Bežne sa vyrábajú aj v tvare štvorcov s rozmermi 50 x 50 cm a hrúbkami od 2 do 10 cm.

Bezpečnosť
Je známym faktom, že najviac úrazov detí sa stane práve doma a to nielen v interiéri, ale aj v záhrade. Najrizikovejší je vek medzi druhým a piatym rokom, keď sú deti dostatočne pohyblivé a šikovné na to, aby sa všade vyštverali, ale nedokážu ešte vždy vopred posúdiť dôsledky svojich činov. Napriek tomu, že máme "oči na stopkách", môže sa stať nepríjemnosť.
Riziko úrazov možno znížiť dodržaním určitých zásad.
Konštrukcia ihriska ani obrubníkov nesmie mať ostré hrany a výstupky. Prvky musia byť pevné a odolné voči počasiu. Povrch a ukotvenie hracích prvkov treba pravidelne kontrolovať. Ihrisko by malo byť ohradené tak, aby sa malé deti nedostali ľahko na cestu alebo do nebezpečných častí záhrady. Drevené latky alebo kovové mreže plota majú byť uložené vertikálne. Ak sú horizontálne, hrozí nebezpečenstvo, že sa deti vyštverajú po plote ako po rebríku a ublížia si.

Ak máme na záhrade alebo v blízkosti ihriska jazierko, treba ho tiež ohradiť alebo ho celé pokryť dostatočne podloženou drôtenou sieťou. V jazierku a v celom okolí detských ihrísk sa vyhýbajme použitiu jedovatých rastlín, najmä takých, ktorých plodmi sú lákavo vyzerajúce bobule. Treba si dávať pozor aj na zvierací trus. Pieskovisko by sa malo dať zakryť tak, aby sa doň žiadne zviera nedostalo, oplotenie ihriska by malo byť dostatočne husté, aby sa naň nedostali ani voľne pobiehajúce psy. Nájdené výkaly treba ihneď odstrániť. Z chodníkov treba pravidelne odstraňovať machy, riasy a lišajníky.

Vyhnime sa použitiu akýchkoľvek sklených konštrukcií v blízkosti ihriska. Ak sa tam predsa len nachádza napríklad skleník, mal by mať výplne z akrylového skla alebo z bezpečnostného skla s drôtenou vložkou. Bránky ihrísk by mali byť orientované tak, aby deti pri kope či hode loptou na bránku nemohli rozbiť okenné tabule. Bezpečnosť sklených tabúľ môže zaistiť aj dostatočne veľká a pevná sieť za bránkami.

Ing. Jana Macinská
Snímky: autorka

 

© 2009 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované