aktuálne číslo
 
 
 
 
 
Nie je jedno, po čom chodíme...


Podlaha dotvára celkový vzhľad interiéru a podľa charakteru miestnosti, v ktorej sa nachádza, sú na ňu kladené rôzne nároky. Konštrukcia podlahy sa väčšinou skladá z rôznych vrstiev, ktoré spolu tvoria kompaktný celok, a až v tejto forme potom spĺňa naše očakávania.

Pri pohľade na podlahu vidíme nášľapnú vrstvu, ktorá musí vyhovovať okrem estetických aj rôznym fyzikálnym a chemickým požiadavkám. Pod nášľapnou vrstvou je izolačná, ktorá má za úlohu izolovať podľa potreby proti vode a zemnej vlhkosti, unikaniu tepla, prípadne zvukovo. Tretia a posledná je vyrovnávacia alebo spádová vrstva, ktorej úlohou je pripraviť správny podklad pod ostatné vrstvy.

Druhy nášlapných vrstiev
Nášľapná vrstva môže byť kladená do malty alebo tmelu, lepená, ukladaná voľne, bezškárová tzv. monolitická, prípadne pribíjaná o podklad. Technológia zhotovenia podlahy vychádza z materiálu, z ktorého je vyrobená. Môžeme si vybrať keramické alebo kamenné dlaždice, gumu, PVC, koberce či textilné materiály, drevené vlysy, laminátové parkety, betónovú mazaninu alebo samorozlievaciu (samonivelizačnú) podlahu. Pri voľbe druhu nášľapnej vrstvy je veľmi dôležité poznať požiadavky kladené na podlahu a jej vlastnosti a podľa toho vybrať najvhodnejší materiál i spôsob zhotovenia.
Podľa vedenia tepla či chladu poznáme podlahy teplé, studené a poloteplé. Ak použijeme v interiéri podlahové kúrenie, týmto rozdelením sa nemusíme vôbec zaťažovať, nakoľko aj kamenná alebo keramická dlažba dosahujú z fyziologického hľadiska príjemnú povrchovú teplotu a teplo z miestnosti neodoberajú, naopak, sálajú.
Dôležité fyzikálne vlastnosti, podľa ktorých navrhujeme druh podlahy, sú pevnosť, pružnosť, odolnosť proti vode (umývateľnosť, vodonepriepustnosť), bezprašnosť, obrusnosť, nešmykľavosť, nehorľavosť, farebná stálosť, odolnosť proti chemikáliám, antistatickosť, bezškárová úprava, hygienickosť a iné. Neexistuje podlahovina, ktorá by mohla spĺňať všetky vymenované požiadavky, preto je dôležité stanoviť si tie najdôležitejšie a podľa nich si vybrať ten najvhodnejší materiál.

Dlažba
V súčasnosti predstavuje najviac používanú podlahovinu. Umožňuje to veľký výber rôznych formátov (veľkosti), farieb aj materiálu. Môžeme si zvoliť keramické dlaždice alebo dlaždice z umelého i prírodného kameňa či z gresu (lisovaná kamenná múčka). Na výber máme rozmery od 10 x 10 cm do 80 x 80 cm, ba aj väčšie. Povrchová úprava môže byť od matnej až po vysoko lesklú - leštenú. Výhodou dlažieb, okrem veľkej odolnosti proti namáhaniu, bezprašnosti a nehorľavosti, je ich veľmi jednoduchá údržba.
Väčšie priestory umožňujú použiť moderné prvky a dlažba sa zhotovuje jednak zo základných dlaždíc, ktoré sú spestrené dlaždicami s motívom, prípadne sú olemované užšími a farebnými dlaždicami, ktoré potom vytvárajú na podlahe vzor. Na spestrenie môže stred vzoru tvoriť napríklad mozaika. Dlažba sa kladie do malty alebo tmelu, a preto nepotrebuje taký kvalitne vyzretý a vysušený podklad ako lepené či laminátové podlahy.
Dlažby sú ideálne nielen do predsiení, ale aj do kuchýň, WC, kúpeľní a komôr a dnes si svoje miesto našli i v obývačkách. Veľa interiérov je riešených položením jedného druhu dlažby v rôznych odtieňoch v celom interiéri a bez použitia prechodových líšt či prahov. V kúpeľniach volíme dlaždice s nešmykľavou úpravou. Na balkóny a terasy sa jednoznačne hodia nenasiakavé dlaždice, pretože odolávajú mrazom. Lepíme ich do tzv. flexi malty. Flexibilná malta zaručí dokonalú prispôsobivosť vonkajším teplotám bez toho, aby sa dlaždice uvoľnili. Aj kladenie dlažby na podlahové kúrenie vyžaduje flexi maltu. Jediná nevýhoda použitia tohto materiálu je dlhšia doba zretia, tvrdnutia a tuhnutia. Ak je dlažba položená v klasickej lepiacej malte, je rýchlo pochôdzna a môžeme ju škárovať hneď na druhý deň. Dlažba položená do flexibilnej malty je pochôdzna najskôr na tretí deň. Škárujeme ju tiež flexibilnou škárovačkou. V styku steny a dlažby použijeme silikónový alebo akrylový tmel, ktorý prekryjeme soklíkom.

Drevené podlahy
Zhotovujú sa ako palubová podlaha z dosiek, ktoré sú hobľované a vybrúsené, alebo ako parkety či vlysy. Takáto podlaha sa používa aj v stavbách občianskej vybavenosti: v telocvičniach, fitness, ale aj v detských izbách či iných obývacích priestoroch najmä pre svoju pružnosť a funkčný štýl severských interiérov. Je to veľmi estetická a teplá podlaha. Pribíja sa k dreveným hranolčekom - vankúšom, osadeným v izolačnej vrstve, alebo sa môže celoplošne lepiť k podkladu. Pred jej uložením je veľmi dôležité dokonalé vyzretie a vyschnutie podkladu.
Pri celoplošnom lepení by sme mali po zhotovení samonivelizačnej vyrovnávacej podkladnej vrstvy počkať minimálne tri týždne, nakoľko pri zabudovanej vlhkosti by sa nám podlaha mohla vyduť, a tým znehodnotiť. Tento typ podlahy je vhodné zhotoviť ako plávajúci, čiže pod nášľapnú vrstvu rozprestrieme izoláciu proti kročajovému hluku a dilatáciu riešime pri stenách. V minulosti sa kládla do pieskového lôžka, dnes sa používa polyuretánová podložka hrúbky 2 až 5 mm.
Podlaha sa nemá dotýkať stien. Jedno- až dvojcentimetrové škáry po obvode sa prekryjú rohovou lištou. Po stuhnutí a vysušení sa celá podlaha vybrúsi, prípadne namorí, nalakuje a vyleští. Na trhu sú v ponuke aj materiály povrchovo upravené, na ktorých sú viacnásobne aplikované vysoko tvrdené laky. Drevené podlahy sú nielen nádherné, ale aj teplé. Lepšie je použiť tvrdé drevo. Pri podlahách z ihličnatých drevín by po čase vznikali odtlačky po mechanickom zaťažení - po stoličkách, stole a pod. Mechanickému poškodeniu pri bežnom používaní drevenej podlahoviny z mäkkého dreva nezabráni ani vysoko tvrdý lak.. Cena takejto podlahy je zhruba dva až trikrát vyššia ako pri laminátových materiáloch.
Medzi drevené podlahy zaraďujeme aj podlahoviny z korku. Ide o nášľapnú vrstvu veľmi podobnú PVC - asi tak isto je tenká. Vyrába sa lisovaním korku s lepidlami, ktoré dodávajú podlahovine odolnosť proti mechanickým vplyvom. Predáva sa v rôzne veľkých štvorcoch a k podkladu sa lepí bez vynechania škár - na tupo. Je to veľmi pekná podlaha, ľahko sa udržiava, a čo sa týka tepelnej prijímavosti, je asi najteplejšia, akú dostať na našom trhu. Zároveň je aj pružná, čiže vhodná nielen do kuchýň, ale i do detských izieb.

Laminát
Tento druh podlahy sa navrhuje hlavne do odpočinkových miestností, ale pri použití špeciálnych pevných materiálov ju môžeme dať aj do exponovanejších priestorov. Je dôležité prečítať si na etikete druh zaťaženia, ktoré znesie (označuje sa to počtom panáčikov). Laminátová podlaha je modernejší a lacnejší príbuzný drevenej podlahy, vyrába sa lisovaním plastov a celulózy a niekedy je opticky na prvý pohľad nerozoznateľná od drevenej podlahy. Je pevná, pružná, teplá, navyše sa dá veľmi ľahko zhotoviť. Možno ju pretierať vlhkou handrou, ale neznesie trvalé vlhko - po čase sa vplyvom vody deformuje. Pretože sa denne dá utrieť, a tak udržiavať v hygienickej čistote, odporúča sa pre alergikov a ľudí s respiračnými problémami. Povrch je ošetrený tvrdým lakom, ktorý zaisťuje jej bezprašnosť. Na podlahové kúrenie je použiteľný iba druh so špeciálnym označením.
Podlaha sa ukladá na zvukovoizolačnú fóliu ako plávajúca s vynechaným okrajom pri stenách. Okrajové lišty máme na výber minimálne v troch rôznych výškach, v závislosti aj od hrúbky podlahy. Lišty sa dajú ľahko inštalovať - pomocou lepidla, klincov, skrutiek či okrajových svoriek. Na zadnej strane lišty je výrez pre kábel (telefón, hi-fi kábel či televíziu....). Samotné lamely sa ukladajú napevno a konce sa vystriedajú v jednotlivých riadkoch.
Lamely majú vzor jednoduchej, dvojitej, trojitej dosky alebo ako malé krátke dosky vytvárajúce na podlahe motív parkiet či dlaždíc. V súčasnosti sú moderné najmä tmavé odtiene. Pretože laminát je pevný materiál (hrúbky 5 až 11 mm), potrebuje dokonale hladký, rovný a suchý povrch podkladu. Môžeme ho položiť aj na staré, nevybúrané drevené podlahy, ak ho oddelíme izolačnou polyuretánovou vložkou. Malá hrúbka hotovej podlahy umožňuje aj takéto riešenie. Styk okolitej podlahy s laminátom sa robí prechodovými lištami, ktoré môžu byť mosadzné, antikorové, z tvrdeného plastu alebo hliníkové. Majú rôzne šírky aj výšky a dajú sa použiť aj na zhotovenie bezbariérového prechodu. Pri laminátových podlahách je nezanedbateľná aj ich farebná stálosť - rovnaký vzhľad počas celej životnosti podlahoviny.

Lepené podlahy
Sú väčšinou mäkšie, ale zato dostatočne pevné a hygienické. Zaraďujeme sem linoleum, PVC a gumu.
Výroba podlahoviny pod názvom linoleum začala už v roku 1898 na predmestí Ríma. Linoleum sa dodnes vyrába z ľanového oleja, korku, pilín a živice. Poskytuje širokú škálu vzorov (drevo, dlažba, mramor, kameň), vysokú variabilitu a možnosť kombinovania. Podlaha je pomerne nenáročná na údržbu, odolná proti škvrnám, poškriabaniu, obrusu a pošmyknutiu. Aby bola esteticky dokonalá, k štandardnému sortimentu je možné použiť rôzne bordúry, rohové a ukončovacie štvorce.
PVC podlahovina sa vyrába v dvoch základných druhoch - homogénna a heterogénna. Homogénna je síce lacnejšia, ale má kratšiu životnosť ako heterogénna, ktorá je zložená z viacerých vrstiev. PVC poskytuje podlahu s neobmedzeným množstvom vzorov, vrátane precízne prepracovaných drevených dekorov, vytváraných pomocou potlače hornej vrstvy. Podlaha je pružná a zároveň pevná, pretože v nosnej vrstve je sklené vlákno. Vďaka čírej vrstve zo 100 % PVC sa ťažšie zoderie. Je to podlaha, po ktorej sa nielen príjemne chodí, ale sa na nej aj dobre stojí (niektoré druhy majú v spodnej vrstve PVC penovú hmotu), neelektrizuje, nie je šmykľavá a ľahko sa čistí. PUR povrchová úprava zabraňuje nečistote a prachu udržať sa na povrchu PVC podlahy.
Nespornou výhodou tejto podlahoviny je redukcia hluku. Výrobca na požiadavku zákazníka môže vytvoriť podlahovinu do zákazníkom zadaného obrazca (loga firmy), či vyrobiť ju v podobe kompletného dizajnového návrhu (potôčik pozdĺž lúky, kvetinové motívy a abstraktné obrazy podľa návrhu klienta).
PVC podlahoviny sa odporúčajú do menej namáhaných priestorov, ako sú izby, šatníky, spálne, detské izby... Na rozdiel od laminátových sa dajú umývať, čím môžu byť hygienickejšie a vhodnejšie napr. do detských izieb. Aj chôdza po nich je tichšia ako po lamináte a zároveň sú teplejšie, pretože sú menej tepelne vodivé.
Lepia sa celoplošne k podkladu. Škára medzi jednotlivými pruhmi sa dodatočne zvarí špeciálnou plastovou šnúrkou. Vyžadujú dokonale vysušený, zrelý a rovný podklad, pretože ide o tenkovrstvový povlak a každá nerovnosť sa prenesie a "zobrazí" neskôr na povrchu ošúchaním dezénu alebo farby. Ak by podklad nebol dokonale suchý, mohli by nám na podlahe vzniknúť bubliny. Nevýhodou je ich horľavosť a potreba pravidelnej aplikácie pást alebo iných leštiacich prostriedkov, výhodou zase jednoduché udržiavanie, hygienickosť, farebná stálosť a dlhá životnosť.
Samostatnú kapitolu PVC podláh tvoria športové podlahoviny do telocviční, fitnes, pod pingpongové stoly, atď. Ide o hygienickú, antibakteriálnu podlahovinu, ktorá odráža a tlmí až 49 % energie nárazu. Nášľapná vrstva je z čistého vinylu, čím sa predlžuje jej životnosť. Na udržanie rozmerovej stability je vystužená sieťou zo sklených vlákien, a tým je aj odolná voči vtlačeniu. Športové povrchy sa dodávajú ako stabilné s pevnou inštaláciou alebo prenosné s dočasnou fixáciou. Vyrábajú sa v pásoch a inštalujú na suchý rovný betón alebo na špeciálne upravený drevený podklad či drevený odpružený rošt.
Gumové lepené podlahy sa vyrábajú z kaučuku, sú ešte kvalitnejšie ako PVC a kladú sa na tupo. Buď sa k podkladu celoplošne lepia, alebo sa len voľne položia. Trvanlivosť sa automaticky prenesie do ceny podlahoviny. Jej antistatické, hygienické a tepelnoizolačné vlastnosti spolu s farebnou stálosťou sú všeobecne vyhľadávanými parametrami.
Lepené podlahy nesmieme lepiť na staré PVC podlahoviny ani koberce. Najprv ich musíme odstrániť a podklad potom dokonale vyrovnať. Staré drevené podlahy, ktoré sú pevné, rovnako ako dlažby, najprv vytmelíme, vybrúsime a podlahovinu môžeme nalepiť.

Textilné materiály
Koberce sa dlhodobo používajú kvôli vyhľadávaným vlastnostiam, ako je komfort, výborná zvuková a tepelná izolácia, dobrá údržba, dlhá životnosť a prispôsobivosť rozmerom miestnosti, zároveň sú cenovo dostupné a môžu mať veľmi rôznorodý dizajn. Pri určení druhu a kvality kobercov sú základnými rozlišovacími prvkami technológia výroby, povrchová úprava a materiálové zloženie.
Koberce sa vyrábajú v rôznych šírkach a rozmeroch, obvykle sú šírky 200, 300, 366, 400 a 500 cm alebo ako kobercové štvorce 50 x 50 cm. Šírka je jedno z dôležitých kritérií pri ich výbere a zväčša treba počítať s odpadom pri rezaní na mieru miestnosti. Kobercové štvorce sú finančne náročnejšie, ale poskytujú väčší priestor na vytvorenie podlahového dizajnu, zároveň znižujú spotrebu na minimum. Takisto pri poškodení koberca je možná jednoduchá výmena jednotlivého štvorca, čo znižuje neskoršie finančné náklady.
Koberce sa vyrábajú všívaním, čo je najrýchlejší a najrozšírenejší moderný spôsob výroby metrážových kobercov. Všívané koberce sú čoraz populárnejšie kvôli ich trvácnosti a odolnosti voči škvrnám. Vyrábajú sa z navzájom prepletených polypropylénových vlákien. Všetky typy týchto kobercov majú dlhodobú trvácnosť, špeciálnu úpravu odolnú voči škvrnám a sú vhodné do vstupných hál, na schodištia a aj do iných, namáhaných priestorov. Druhý spôsob výroby predstavuje vpichovanie. Je to efektívny spôsob spracovania druhotných textílií na podlahové krytiny nižšej cenovej kategórie so špecifickým účelom a kratšou dobou použitia napr. na výstavy a veľtrhy. Ďalší spôsob je výroba tkaním. Takto sa zhotovujú metrážové bouclé a axminsterské koberce.
Povrchová úprava kobercov môže byť strihaná, uzlíková alebo kombinovaná. Strihaná znamená, že slučky vlákien sú odstrihnuté, čo vytvára mäkký, luxusný vzhľad a príjemný pocit. Hodí sa do málo namáhaných priestorov, ako je spálňa a obývacia izba, kde je veľmi dôležitý pocit komfortu. Pri uzlíkovej úprave nie sú slučky vlákien odstrihnuté, sú husto vedľa seba a oblúčiky tvoria povrch koberca. Nečistoty majú tendenciu zostať na povrchu, čo uľahčuje čistenie koberca. Viacnásobné slučky vytvárajú vzory, na ktorých nie je tak vidno nečistoty. Tento typ koberca je vhodný pre všetky priestory v dome, kde sa ešte stále vyžaduje aj komfort a mäkkosť.
V súčasnosti sa na výrobu kobercov používa predovšetkým polyamid (PA). Koberce z neho sa vyznačujú pružnosťou, dlhou životnosťou, takmer neobmedzenými možnosťami farieb a dizajnu a hlavne netoxickosťou pri horení. To ich predurčuje na použitie do väčších objektov. Pri nižšej materiálovej hmotnosti sa používajú aj ako bytové koberce. Ďalším materiálom je polypropylén (PP). Koberce z neho sú vhodné najmä do bytových priestorov, kde nie je podlaha mimoriadne zaťažovaná. Vpichované a štrukturované plste s hrubým vláknom sú vhodné aj do priestorov s vyšším zaťažením. Ďalším materiálom je vysoko komfortná vlna (VL) a jej rôzne zmesi.
Niektoré firmy ponúkajú aj individuálne spracovanie kobercov na mieru: Najprv sa spraví počítačový návrh, ktorý obsahuje výber materiálu, gramáž - hmotnosť vlákna v g/m2, výšku vlasu, vzor a farbu, ďalej sa urobí náčrt grafického stvárnenia, prípadne loga. Po spracovaní ukážky 1 m2 tohto výrobku a následnom odsúhlasení sa spracuje celý koberec a renomovaná firma ho príde položiť. Zabudované koberce môžu byť ozvláštnené aj fluorescenčnými farbami, ktoré vyniknú pri umelom osvetlení.

Liate podlahy
Sú bezškárové a vhodné do priestorov, kde je nutné zachovať dokonalú nepriepustnosť (garáže), dodržať stopercentnú hygienu (nemocnice) alebo na zvýraznenie veľkého priestoru (sály). Vyplýva to jednak z vlastností materiálu tejto podlahoviny, jednak z bezškárovej úpravy. Patria sem časovo i finančne veľmi náročné terazzové liate podlahy a potom špeciálne samorozlievacie určené do garáží, herní, prípadne komôr a kotolní.
Terazzové liate podlahy sú bezškárové podlahy z umelého kameňa. Po rozliatí, vyrovnaní a dokonalom zhutnení sa podlaha nechá dobre stuhnúť, stvrdnúť a vyschnúť. Následne sa niekoľkokrát brúsi, tmelí a nakoniec leští. Firmy, ktoré tieto podlahy robia, majú skúsenosti aj s rôznofarebnými motívmi a vzormi v rámci jednej podlahy. Hodia sa skutočne do reprezentačných priestorov vstupu a v rodinných domoch napríklad do obývačky či kuchyne. Ich bezškárová úprava a dokonalá odolnosť proti vode a mechanickým vplyvom z nich robia podlahu, ktorá má životnosť viac ako 80 rokov. Je hygienická a pritom veľmi estetická.
Samorozlievacie podlahy na báze chemických zmesí s lepidlami a tvrdidlami sú vhodné tam, kde hrozí kontaminácia olejmi, benzínom a v priestoroch, kde potrebujeme bezškárovú povrchovú úpravu. Podlahy sú teplé, príjemné a dostatočne pevné. V niektorých prípadoch môžeme na ne naniesť ešte špeciálny, vode a chemikáliám odolný náter v tenkej vrstve. Farebne tak dotvoríme miestnosť podľa našich predstáv.

Ing. Želmíra Kováčiková
Snímky: autorka a archív redakcie

© 2008 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované