aktuálne číslo
 
 
 
 
 
Zariaďujeme interiér


Trendy nového tisícročia sú charakterizované jednoduchosťou a účelnosťou. Tieto dva postuláty modernej architektúry sú neodškriepiteľné. Svet je menší ako pred sto rokmi, televízia, telefóny a internet spôsobili, že Austrália je takmer u susedov. Informačný tok sa našťastie nezastavil na našej hranici, vďaka čomu aj na Slovensku zaznamenávame vplyvy medzinárodného dizajnu.

Vstupný priestor
Nábytok vo vstupných priestoroch (vzhľadom na charakter "prevádzky") by mal byť umývateľný, dostatočne pevný a praktický. Najvhodnejšie sú moderné plasty, klasickejšie riešenie predstavuje laminát (laminovaná drevotrieska), prípadne možno použiť kombinácie s kovom (hliníkom) a sklom na odľahčenie. Farebné riešenie v súčasnosti bude buď veľmi svetlé (breza, javor, bielený dub, buk, biela farba i slonová kosť), alebo naopak veľmi tmavé (napr. orech). Drevené dezény sú zaujímavé horizontálnou kresbou a striekané farebné plochy buď v nenápadnej farebnosti, alebo vo výrazných farebných odtieňoch. Čokoľvek si zvolíte, malo by to korešpondovať najmä s celkovou koncepciou riešenia bytu.

Hygiena
Hygienické priestory v byte sa konečne dočkali pozornosti, ktorú si právom zasluhujú. Už to nie je iba umakartové jadro rovnako škaredé ako nepraktické. Začiatok tretieho tisícročia, pomaly dvadsať rokov voľnej možnosti vycestovať a káblová televízia sa odzrkadľujú aj v kúpeľňových zrkadlách. Najčastejšie prestavby a stavebné úpravy v panelákových bytoch sa začínajú práve v kúpeľniach. Novostavby už, samozrejme, rátajú s hygienou na úrovni, viac-menej zodpovedajúcej dobe a súčasným nárokom.
V súčasnosti je veľmi módnym riešením minimalizácia potrebnej keramiky a jej nahradenie drevom, kvalitnými povrchovými úpravami omietok, sklobetónom a inými materiálmi podľa celkového riešenia bytu tak, aby hygienické priestory boli v kontexte so základným tvaroslovím a materiálovou bázou koncepcie. V trende je kov, sklo, drevo a iné prírodné materiály a ak plast, tak kvalitný. V súčasnosti v kúpeľňovom nábytku dominuje najmä drevo alebo laminovaná drevotrieska s kvalitnými povrchovými úpravami a detailami. Jeden poznatok: imidž kúpeľne tvoria najmä doplnky, ktoré najskôr reagujú na meniace sa nároky a módne trendy. Takže múdre bude vyriešiť "nadčasový" hygienický priestor na základe funkčnosti a jeho originalitu zvládať práve pomocou doplnkov a doplnkového nábytku, ktorý si vyberieme podľa dispozičných daností. Najmä v malých kúpeľniach volíme kúpeľňový nábytok spolu so zariaďovacími predmetmi zdravotechniky. Farebnosť sa pohybuje na rovnakej úrovni ako farebnosť celého interiéru - podľa zvoleného štýlu.

Kuchyňa
Kuchynská linka prekonala za posledných štyridsať rokov najväčšie zmeny. Stala sa súčasťou obytného priestoru, prestala byť nábytkovou popoluškou, zasiahla do nej technická revolúcia tak rýchlo, že sa to ani mobilným telefónom nesnívalo. Napriek tomu plní stále tú istú funkciu - je to priestor na prípravu jedál, skladovanie potravín a jedenie. Moderné trendy uprednostňujú skôr minimalistické riešenie s vysokou kvalitou, odľahčené jednoduchými horizontálnymi policami, sklom a kovovými prvkami.
Špeciálna veda - ergonómia vstúpila tam, kde ani architekt nedokázal presvedčiť klienta, že to s ním myslí dobre. Príčiny drobných zdravotných problémov spôsobených nevhodnou výškou kuchynskej linky, nevhodným umiestnením spotrebičov a príliš veľkými vzdialenosťami medzi jednotlivými pracovnými zónami v kuchyni sa dajú veľmi jednoducho odstrániť. Vhodný návrh koncepcie priestoru s prihliadnutím na individuálne požiadavky zákazníka je dnes možný aj vďaka variabilite individuálne navrhovaných elementov s prispôsobiteľnou výškou umiestnenia spotrebičov a ovládacích prvkov. Výška kuchynskej linky sa pohybuje v závislosti od funkcie kuchynskej zóny a výšky hlavného "kuchára" od 85 do 105 cm. Rovnako výška a hĺbka horných skriniek sa dnes navrhuje tak, aby súčasťou zariadenia kuchyne nemusel byť aj rebrík.
Atribútom modernej kuchyne sa stalo nové farebné, tvarové a materiálové riešenie, nielen kuchynských skriniek a pôvodne bielej techniky, ale aj priestoru ako celku. A je jedno, či sa rozhodnete pre mierne rustikálne poňatie v intenciách historicky overených kvalít s výraznými farebnými akcentmi alebo sa prispôsobíte hi-tech nadčasovému stvárneniu v umiernenom tóne či ste si osvojili minimalistické riešenia. Jedinou odporúčanou podmienkou (samozrejme, okrem funkčnosti, ergonomickej správnosti a hospodárnosti) je, aby v interiéri nedominoval nábytok ale človek.
Dôležité je využitie spoločného tvaroslovia na zariadenie celého bytu. Ani kuchynská linka "pricapená" na stenu už nie je jediným riešením. Varné a pracovné ostrovčeky nútia profesie k netradičným prístupom k rozvodom. A ani 60 cm hlboká pracovná doska už nepredstavuje jediné riešenie. Sú ľudia, ktorí uprednostňujú 70 - 80 cm hĺbku alebo až 90 cm a dosku prístupnú z dvoch strán. Napriek typovým kuchynským linkám sa v súčasnosti každá linka navrhuje ako atypická a na mieru užívateľa.

Obytný priestor
Aj s menšou zručnosťou si dokážeme vytvoriť originálne riešenie tak, že na nás nábytkové obchody nezarobia ani korunu. Zmenami výškovej úrovne podlahy sa dá vytvoriť exkluzívny "nenábytkový" obytný priestor s dostatočnou úložnou plochou, ktorá chýba v mnohých bytoch. Ani klasická sedacia zostava nemusí byť klasika. Ale aj novátorský prístup k tvorbe obývačkového interiéru má svoje nemenné zásady. Napriek možnej eliminácii množstva nábytku si obývacia izba musí zachovať základné funkcie - spoločenský život rodiny vrátane prijímania návštev a odkladania vecí, ktoré súvisia s touto funkciou.
Vedeckotechnická revolúcia sa nezastavila v momente objavu parného pohonu. Našťastie. A tak sa súčasný človek zmieta v rozpakoch nad tým, či má investovať do sedacej zostavy v obývacej izbe alebo radšej na debničkách od mandarínok sledovať domáce kino. Prednosťou hi-fi zariadení je práve ich veľká presnosť záznamu a kvalita prenášaného zvuku či obrazu. Na to, aby efekt z ich fungovania bol rovnako kvalitný a prinášal očakávané potešenie, potrebujeme vopred pripraviť priestor, kde ich chceme umiestniť. Priestorová akustika sa zaoberá vlastnosťami tvaru miestností, vznikom, šírením a pôsobením zvuku vo vzťahu k používaným pohlcujúcim a odrazovým materiálom na ich stenách, podlahách, podhľadoch a zariadeniach.
Otvorený priestor predstavuje najmodernejší trend riešenia interiéru, t. j. spájanie kuchynskej prevádzky s funkciami jedálne a obývacej izby. Napriek pocitu novátorstva to zďaleka nie je nový pohľad na dispozičné riešenie. Napriek skrytým hrozbám spoločensky ponímanej obývacej izby je práve tento priestor tým skutočne vhodným riešením, ktoré v podstate konvenuje v dnešných časoch takmer všetkým. Ak sa odosobníte od predstáv "prednej izby" s nedotknuteľnými výšivkami a porcelánom podľa vzoru starej mamy, uvedomíte si, že odjakživa trávila rodina najviac spoločného času v spoločenskom priestore bytu, aj keď to nemusela byť obývačka. Súčasné otvorenejšie vzťahy aj v tradične ponímanej rodine dovoľujú, aby aktivity, pôvodne uzatvárané v oddelených miestnostiach, mohli paralelne a multigeneračne prebiehať v jednom priestore - otvorenom nielen dispozične. Je to možné aj od momentu, keď ste si zakúpili kvalitné slúchadlá.

Solitér
Nemusí to byť vždy iba socha v exteriéri ani komornejšie priestorové umelecké dielo, či starožitnosť. Solitér má svoje výsadné miesto ako dominantný prvok, vyčleňujúci sa svojou osobitosťou z celkového riešenia, dodávajúc mu zároveň charakter výnimočnosti. Výber solitéru do interiéru je buď náhodný alebo zámerný. Náhodne vytvoríme solitér vtedy, keď sa napríklad rozhodneme sentimentálne použiť skriňu z dedičstva po starej mame ako funkčný kus. Rovnako náhodne možno do umierneného interiéru umiestniť modernistický extravagantný dizajnérsky prvok: svietidlo, sofu, kreslo, spoločenský alebo servírovací stolík, a to iba z toho dôvodu, že nás oslovil v obchode a chceli sme si ho kúpiť.
V súčasnosti najfrekventovanejšie používanými interiérovými solitérmi sú svietidlá. Dôvodom je nielen mimoriadne široký výber ich dizajnu, kvalitných materiálov a rozličných tvarov, ale najmä prijateľná cena (nie vo všeobecnosti). Svietidlo spĺňa dve najzákladnejšie požiadavky interiérového doplnkového prvku. Je to funkčný objekt s neodškriepiteľnou estetickou hodnotou, vnímanou počas celého dňa.
Jedným zo stále aktuálnych moderných princípov je tvorba interiéru obytného priestoru iba zo solitérnych objektov. Jej predpokladom je dostatočná dávka vkusu, finančného zázemia, odbornosti i odvahy.

Sedací a skrinkový nábytok
Súčasné trendy sedacieho nábytku sa inšpirujú až kdesi v antike. Sedačka často obsahuje časť na pohodlné pololežanie - aj keď predstava lukulských hodov a otrokov v pozadí dávno nie je aktuálna. Postupne miznú rozkladacie dvojúčelové zostavy 3+2+1 a sú nahrádzané pohodlnými jednoúčelovými, pretože už niektorí máme aj hosťovské izby.
Skrinkový nábytok v obývacej izbe taktiež zaznamenal výrazné zmeny. Dávno neplatí, že najlepšia je stena od podlahy po strop. Opäť je dôležitejší voľný priestor, aj na úkor veľkosti odkladacích priestorov. Dôraz sa stále dôslednejšie kladie na horizontálnu líniu a kvalitu.

Spálňa
Odborníci vravia, že má mať minimálne 12 m2 plochy, má byť dostatočne vetraná prirodzeným vetraním, neprekúrená, svetlá, orientovaná na juhovýchod až severovýchod. V pôdoryse domu by mala byť v blízkosti hygienického vybavenia, v tichej zóne a podľa možnosti inde, ako majú spálne naše školopovinné detičky. Mala by byť dostatočne odhlučnená. Dajú sa využiť akusticky pohlcujúce materiály, ak nie ste práve alergik. Na steny, vnímané z postele, si volíme radšej svetlé odtiene, pretože to pôsobí mierne antidepresívne.
O spálňach sa pohovorilo a popísalo množstvo odborných, populárnovedeckých i neodborných a zasvätených poloprávd. Každý odborník má pocit, že bez jeho názoru by spálňa nebola spálňou. Množstvo názorov spoločne vytvorilo typológiu ideálnej spálne.
Posteľ je najdôležitejšou časťou zariadenia interiéru spálne. Najčastejšie používaný rozmer dvojlôžka je 160 x 200 cm (nasleduje 180 x 200 a 140 x 200 cm). Najobľúbenejší materiál na hranatú nosnú konštrukciu je v súčasnosti drevo v odtieňoch od veľmi svetlého (bielený dub) až po čo najtmavšie. Horizontálne prúžkované motívy kresby dreva by sme však už neodporúčali - je ich priveľa a všade... Charakteristika teda znie: výrazná rámová konštrukcia so záhlavím, lamelové rošty, bez odkladacieho priestoru pod posteľou a veľmi kvalitný matrac. Naďalej sú zaujímavé aj celokovové konštrukcie postelí alebo postele s čalúnenými, často kvalitnými koženými prvkami. Čelo postele je potom riešené prevažne zhodne čalúnenými vankúšmi.
V skutočnosti ani nie tak posteľ je tá najdôležitejšia ako miesto na spanie. To v praxi znamená, že nemusíme ísť do obchodu s posteľami a jednu si kúpiť, stačí, ak sa zamyslíme a miesto na spanie si trebárs sami vytvoríme. Najjednoduchším riešením, okrem klasickej jednofunkčnej postele, je rozkladací gauč, čiže dvojúčelová sedacia zostava. Kúpime si ju v obchode, osadíme a spíme... Takéto riešenie je veľmi vhodné pre viacúčelový, čiže polyfunkčný obytný priestor predovšetkým s príležitostným spaním.
Nočné odkladacie stolíky a toaletný stolík pre dámy sú buď ďalšie nevyhnutné nábytkové kusy, alebo ich opäť vytvoríme inak, ako tradičným spôsobom, napríklad ako prirodzenú súčasť rámu postele, zabudovaný prvok vstavaného šatníka alebo iba odľahčenú policu ponad záhlavie postele.
Aj keď moderné trendy riešenia interiéru uprednostňujú drevené či lacnejšie laminátové podlahy bez zbytočného textilu, je spálňa jeden z priestorov bytu, kde koberec aspoň na časti podlahy má svoje opodstatnenie. Nie po celej ploche, ale tam, kde ráno došliapneme pri vstávaní z postele.

Šatník
Praktické a jednoduché riešenie predstavuje odkladací priestor od podlahy až po strop. Ideálna by bola samostatná šatňová miestnosť, ale nie vždy a všade je možné ju vytvoriť. Musíte si vedieť zrátať, koľko a aký odkladací priestor nevyhnutne potrebujete - čo budete skladovať zavesené, v akej výške, koľko treba zásuviek, koľko voľných otvorených políc... Okrem najpoužívanejšej šatníkovej vstavanej zostavy treba rátať, napríklad v spálni, aj s drobnejším doplnkovým nábytkom - zásuvkovou komodou na drobnosti, ktorej dizajn môže byť podstatne výraznejší.

Detská izba
Rozmery nábytku do detskej izby sa navrhujú podľa veku dieťaťa. V podstate možno detstvo (z hľadiska nábytkového vybavenia) rozdeliť na tri etapy: bábätko až predškolák, školák a pubertiak až adolescent (čiže skoro dospelý človek).
Je absolútne jasné, že nábytok pre najmenšie deti musí byť iný ako pre dospelých, pretože dieťa nie je zmenšeninou dospelého človeka, ale samostatnou vyvíjajúcou sa osobnosťou so svojimi špecifickými potrebami a nárokmi. Je možné kúpiť aj nábytok, ktorý bude rásť spolu s dieťaťom - za predpokladu, že konštrukcia vydrží. Ak nevydrží, výmena nábytku za takmer "dospelácky" prichádza do úvahy v tom momente, keď sa dieťa po prvý raz vyberie do školy. Tretíkrát treba investovať do pubertiaka, ktorý už odmieta bývať ako dieťa.
Detská izba by mala byť polyfunkčným priestorom, kde sa odohráva podstatná časť súkromného, pracovného a spoločenského života nášho dieťaťa. Z toho vyplýva aj interiérové riešenie, ktoré musí na dosť malú plochu vtesnať viacúčelový nábytok, aký máme vlastne v troch izbách bytu. Obývačka pre dieťa vznikne zo spálne vtedy, keď vyberieme vhodnú posteľ a nočný stolík tak, aby posteľ mohla jednoduchou úpravou (vankúše, čalúnené záhlavie) slúžiť ako sedačka a nočný stolík ako spoločenský.

Pracovňa alebo hosťovská izba
Takýto jednoúčelový priestor v trojizbovom byte je pre mnohé viacdetné rodiny nepredstaviteľný. Prichádza do úvahy skôr vtedy, ak ste mladí partneri, začínajúci spoločný život a plánujúci si budúcnosť alebo manželia vo veku, keď už vaše ratolesti "vyleteli z hniezda" a chodia k vám iba na nedeľné obedy či odovzdať vnúča na prevýchovu. Vtedy môže byť pracovňa využívaná ako dočasná hosťovská izba. Nábytok by mal byť dostatočne variabilný, aby sa tu dalo pracovať, odpočívať, spať, prípadne aj na dlhšiu dobu ubytovať niekoho, koho si bez strachu pustíte do bytu.

Ing. arch. Dagmar Števčeková
Snímky: Domark a archív redakcie

 

© 2008 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované