aktuálne číslo
 
 
 
 
 
Rekonštrukcie v praxi


Bývať môžeme v byte alebo v rodinnom dome, vo vlastnom alebo v prenajatom priestore. Byt môže byť v novostavbe, v starom paneláku, v nadstavbe nad klasickým bytovým domom zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, v historickom objekte... Aj rodinný dom môže byť malinký, starý a škaredý alebo krásny, moderný, atypický a individuálne navrhnutý podľa našich špecifických požiadaviek. Vždy však záleží iba na nás, aký charakter priradíme priestorom, ktoré využívame. A nie je to iba otázka dostatočného množstva peňazí, i keď podstatne situáciu zľahčujú...

Ak sme práve skončili školu, oženili sa, rozviedli, poslali deti do Ameriky (alebo kamkoľvek), väčšinou máme potrebu vyriešiť "nové" bývanie - či už vo svojom pôvodnom byte alebo si chceme byt kúpiť či vymeniť alebo potrebujeme aspoň mierne zveľadiť terajšie bývanie, kým si postavíme dom podľa vlastných predstáv a potrieb. Z tohto dôvodu je rekonštrukcia najčastejším stavebným počinom na Slovensku, aj keď sa byty stále stavajú a novostavby vznikajú. Možno sa však v blízkej euro-budúcnosti dočkáme aj toho, že nové byty budú cenovo prístupnejšie a rekonštrukciám v masovom meradle odzvoní. Nie je to veľmi pravdepodobné, pretože už ani bývanie v tridsaťročnom paneláku nie je lacné a navyše na jeho obyvateľov niekedy padá nielen omietka, ale aj celé zábradlie.
Tým, ktorí sa nechcú alebo nemôžu zaťažiť hypotékou, pretože ešte splácajú inú pôžičku či leasing alebo nie sú zamestnaní (stačí, ak ste živnostník) alebo majú viac ako päťdesiat rokov, nehrozí, že by si išli hneď zajtra kúpiť nový byt či pozemok na stavbu rodinného sídla. Ešte stále im však ostáva možnosť prispôsobiť si bývanie novým podmienkam. Niekedy stačí iba drobná stavebná úprava, výmena pôvodného zariadenia, nové maľovky alebo dodatočné zriadenie napríklad kozubu a komína. Nezabúdajme však, že ako prvoradé je nutné upraviť a opraviť "vnútornosti" bytu alebo staršieho rodinného domu tak, aby vydržali čo najdlhšie.

Z jednoizbového bytu dvojizbový
Možno je všeobecne známy dosť veľký pôdorys panelákového, našťastie pre nového vlastníka veľmi príjemného a slnečného bytu s lodžiou. Komfort samostatnej kuchyne dokonca s komorou nie je prvoradý pre mladého človeka, ktorý sa po večeroch sotva venuje vareniu, pečeniu a zaváraniu...
Pôvodný stav je už po malej rekonštrukcii. Toaleta a kúpeľňa dostali novú dlažbu, obklady a zariaďovacie predmety ešte od pôvodného majiteľa, ktorý byt prenajímal. Jediným problémom bolo umiestnenie práčky v už aj tak malom priestore kúpeľne. Elektroinštalácie boli pôvodné, tzn. poddimenzované a nebezpečné. Nový stav teda v prvom rade riešil nové elektroinštalácie a nové rozvody zdravotechniky.
Vstupný priestor je trocha komplikovaný (veľa dverí...), ale šatník, odkladacia skrinka, polica a veľké zrkadlo sa sem ešte zmestia. V kúpeľni sa pôvodné samostatné umývadlo nahradilo nábytkovým pultom, zhotoveným z pracovnej

 

 

dosky kuchynskej linky a s umývadlom postaveným na dosku. Nová práčka má menšie rozmery, takže je možné umiestniť ju pod pult spolu so skrinkou na bielizeň. Vaňa sa od pultu oddelila skleneným panelom, čím sa navyše získal dojem exkluzívnejšie zariadenej kúpeľne.
Kuchyňa sa stala súčasťou obytného priestoru. Inštalácie sú vedené v sadrokartónovej priečke, ktorá nesiaha až po strop a vytvára odkladací pult za záhlavím postele. Spálňa, do ktorej sa len tak-tak, ale predsa len zmestí posteľ a dva nočné stolíky, je vytvorená z pôvodnej kuchyne. Z komory vznikol šatník, ktorý je možné (ale nie nutné) oddeliť od spálne posuvným panelom.
Obytný priestor je rozdelený murovanou "polopriečkou" z ľahkých presných tvárnic na obývačku s kuchynskou linkou a jedáleň (prípadne pracovňu alebo iba barový pult), ktorá je umiestnená bližšie k lodžii. V lete sa dá stolovať aj vonku. Na polopriečku sa dá osadiť plochá televízna obrazovka. Sedacia zostava je rohová, jedna časť má odkladacie priestory, druhá je rozkladacia na vytvorenie hosťovského dvojlôžka. Vedľa sedačky je vysoká knižnicová zostava a stojanové svietidlo, z druhej strany za dverami je umiestnená nižšia skrinka, na ktorej bude stáť malá hi-fi zostava.

Otvorenejšia dispozícia v dvojizbovom byte
Dvojizbový byt v novom zaujímavom pavlačovom obytnom komplexe bol v pôvodnej projektovej verzii riešený nie celkom šťastne ako malá garsónka s veľkou spálňou. Počas výstavby komplexu bolo možné požiadať o zmeny, takže sa táto možnosť využila a vznikla upravená dispozícia, ktorá majiteľovi bytu vyhovuje podstatne viac.
Nový stav z pôvodného stavu veľa nenechal, ale vďaka tomu má byt teraz všetko, čo od neho majiteľ očakával. Pozitívne je, že sa v takmer žiadnom byte nezrealizovalo pôvodne navrhnuté okno na vstupnú pavlač. Vstupný priestor je otvorenejší, spojený so spoločenskou časťou bytu, zmizli zbytočné dvere. Šatník vo vstupe je síce menší, ale aspoň netreba obchádzať dverné krídlo. Kúpeľňa má iné rozmiestnenie zariaďovacích predmetov, lepšie sa obsluhuje práčka, vaňa je v diskrétnejšej polohe vzhľadom na otváranie dverí a toaletu v tej istej miestnosti. Veľké zrkadlo je na celej stene nad múrikom s umývadlom a WC. Dostatočne priestranná spálňa má malý pracovný kút a samostatný šatník, oddelený posuvnými presklenými panelmi.
Najväčšie zmeny sú v obytnom priestore. Kuchyňa nie je veľká, ale je komfortne zariadená, obsahuje všetky moderné prvky a spotrebiče tak, že sa v nej veľa nenachodíme. Všetko je "poruke" a celkom sa vydarilo aj rozdelenie na umývaciu, varnú, odkladaciu a pracovnú zónu kuchynskej linky. Optické oddelenie od obývačkovej časti je vytvorené prostredníctvom barovéhu pultu a pri "subtílnejšej" sedacej zostave by sa dal k podávaciemu pultu umiestniť aj jedálenský stôl, čo však teraz nebolo nutné. Sedacia zostava je pohodlná, ale napriek slušným rozmerom nepôsobí v priestore ako priveľká. Zaujímavým prvkom bytu sú maľovky, ani jedna stena nie je biela, použitá je kombinácia odtieňov zelenej, terakotovej a žltej farby.

Malá, ale náročná kozmetika trojizbového bytu
Dvadsaťročný panelákový byt, ktorý akútne potreboval generálnu opravu, trojčlennej rodine s viac ako skoro dospelým dieťaťom v podstate vyhovoval, ale... Tých ale bolo viac, a preto sa majitelia rozhodli pre rekonštrukciu.
Na obrázku pôvodného stavu sú červenou označené nenosné priečky, ktoré sa buď rušia, alebo "premiestňujú" tak, aby vytvorili vhodnejšie priestory. Aj napriek tomu sa upravená dispozícia môže hýbať iba v rozmedzí, ktoré povoľuje panelový nosný systém - čiže nie je možné (ani so stavebným povolením, pretože pôvodná dispozícia "nepustí") upraviť komunikačné a hygienické priestory tak, aby sa v nich dalo trocha voľnejšie chodiť.
Ako prvé bolo nutné vymeniť inžinierske siete, ktoré boli v dezolátnom stave a odstrániť chyby, ktoré vznikli pri výmene okien za plastové. Našťastie sa rekonštrukcia bytu odohráva práve v čase, keď sa celý objekt "zatepľuje", čiže časť problémov by sa mala vyriešiť spolu s novou izoláciou.
Nový stav je v štádiu realizácie a vzhľadom na to, že ide o rekonštrukciu, ešte môžu nastať drobné zmeny. V podstate ide iba o "kozmetické" úpravy: výmenu nášľapných vrstiev podlahy, obkladov, opravu povrchov, výmenu kuchynskej linky, interiérových dverí, a použitie nových zariaďovacích predmetov... Keď si to však zrátame, tak nový interiér okrem nutnej straty času predstavuje aj dosť výrazné finančné zaťaženie rodinného rozpočtu. Navyše veľmi ťažko sa dá v rozostavanom byte bývať (je to možné len pri rozdelení prác na etapy). Takýmto spôsobom sa však rekonštrukcia robí veľmi ťažko, a preto to radšej nikomu neodporúčame.
Upravená dispozícia zmenšila komunikačné priestory na optimálne minimum, spojila priestor obývačky a kuchyne, zväčšila jednu izbu a zmenila vstup do druhej. Do WC sa podarilo dať umývadielko s bidetovou batériou a v kúpeľni sa vytvorila nika na práčku so skrinkou. Majiteľ si želal nie sprchový box, ale aspoň minimálnu vaňu (120 x 70 cm). Priestor sa tak vlastne veľmi nezmenil, len je inak orientovaný. Použitím posuvných dverí, vstavaných šatníkov, sadrokartónových podhľadov a kvalitných materiálov bude celkový dojem z preriešeného bytu o dve triedy lepší.

Ing. arch. Dagmar Števčeková
Snímky, kresby a vizualizácie: autorka

© 2008 VERSO spol. s r.o.    Optimalizované pre IE 5.0, 800 x 600, Hi Color, aktualizované