Fotovoltaika
Podpora nízkoenergetických konceptov bývania

 

 

Všetci bez rozdielu zaznamenávame stúpajúce ceny energií a zároveň si uvedomujeme potrebu ochrany životného prostredia. Vytváranie predpokladov pre trvalo udržateľný rozvoj je na celom svete impulzom na hľadanie a nachádzanie možností využívania alternatívnych zdrojov energií.

Ako to bolo? Ešte v 70-tych rokoch nebola kvôli vysokým cenám elektrina získavaná zo slnka konkurencieschopná na svetových trhoch. Využívala sa predovšetkým v kozmickom výskume a priemysle na nabíjanie kalkulačiek, hodiniek, atď.
Ako to je dnes? Fotovoltaika - technológia priamej premeny slnečnej energie na elektrinu, sa v súčasnej dobe veľmi rýchlo rozvíja. Záujem o ľahko a v podstate všade dostupný zdroj energie stúpa a neuveriteľne akcelerujúci technický pokrok v tejto oblasti (jeho cieľom je zvyšovanie výkonu a znižovanie ceny) zaznamenáva zmeny už aj na svetových trhoch. Percento, ktorým sa fotovoltaika podieľa na výrobe energie, zatiaľ nie je veľké, ale príklady z krajín, v ktorých je tento perspektívny druh získavania energie podporovaný, ukazujú, že súčasný stav sa môže veľmi rýchlo zmeniť.
Využívanie slnka na výrobu elektrickej energie dynamicky rastie. Minulý rok dokonca dosiahol celosvetový inštalovaný výkon solárnych fotovoltaických systémov "magickú" hranicu 5 000 MWp elektrickej energie (CEA).

Konštrukčno-materiálové riešenie
Hlavnou jednotkou fotovoltaických solárnych systémov sú články (solar cells), z ktorých sa budujú základné stavebné prvky - fotovoltaické moduly, teda súbory väčšieho počtu fotovoltaických článkov rôznych veľkostí a výkonov.
Priama premena slnečného žiarenia na elektrickú energiu je možná vďaka využitiu polovodičových materiálov, z ktorých je dnes najbežnejšie používaný kryštalický kremík (približne 90 % súčasnej výroby). Začínajú sa však rozširovať výrobné kapacity na technológiu tenkých kremíkových vrstiev (filmov) nanášaných na rôzne podklady. Tieto systémy majú veľkú perspektívu, pretože predstavujú vysokú materiálovú úspornosť, nižšie výrobné náklady, ako aj lepšie možnosti integrácie do stavebných prvkov budov - články sú ľahšie, odolnejšie a majú lepšie vizuálne vlastnosti.
Prednosťou fotovoltaických systémov je, že na svoje fungovanie nepotrebujú priame slnečné žiarenie. Sú schopné vyrábať elektrickú energiu aj pri oblačnom počasí, t. j. pri rozptýlenom svetle. Pri takýchto nepriaznivých okolnostiach sú síce menej účinné, ale neprestávajú "vyrábať".

Výhody a pozitíva realizácie systémov
- Ide o alternatívny energetický zdroj a jeho dôležitosť stúpa v súvislosti s rastúcou cenou energií. Zisk nie je závislý od vyčerpateľných fosílnych zdrojov. Ekologicky čistý, nehlučný zdroj elektrickej energie má minimálny negatívny vplyv na životné prostredie. Prispieva k zníženiu objemu emisií skleníkových plynov - jeden fotovoltaický systém môže ušetriť až 10 ton škodlivých emisií CO2 za rok.
- Fotovoltaika predstavuje zdroj elektriny najmä v odľahlých miestach, kde nie je možnosť pripojiť sa na elektrickú rozvodnú sieť.
- Články umožňujú nezávislosť od odberu elektrickej energie z elektrickej rozvodnej siete, kontrolovanej energetickými monopolmi.
- Vysoká a dlhodobá stabilita parametrov fotofoltaických článkov zabezpečuje ich spoľahlivú funkciu. Výrobcovia garantujú špecifický výkon článkov 10 rokov a životnosť uvádzajú minimálne 25 - 30 rokov.
- Fotovoltaické systémy majú minimálne prevádzkové náklady a nepotrebujú žiadnu špeciálnu údržbu.
- Zariadenia sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam (vlhkosť, dážď, vietor, sneh, krupobitie), môžu teda bez problémov nahradiť iné stavebné materiály.
- Disponujú vysokou flexibilitou, modularitou (kvalitný a stále sa zdokonaľujúci dizajn), zvyšujú úžitkovú hodnotu budovy a sú spoľahlivou investíciou do budúcna.
- Vytvárajú príležitosť na priame zainteresovanie pri rozhodovaní o energetickej budúcnosti krajiny, a tým aj "osobnú" zodpovednosť každého z nás.
- Výroba "zelenej" energie je podporovaná štátnymi dotáciami. Správca energetických sietí musí takto vyrobenú energiu vykúpiť od dodávateľa za štátom garantovanú cenu, a to počas celej, vopred zákonom zaručenej doby.
Tie najväčšie výhody sú teda celkom zrejmé: úspora energie, šetrenie životného prostredia a možnosť využitia štátnej podpory.

Nevýhody a negatíva
- Výkon je podmienený nielen sezónnou, ale aj dennou variabilitou klimatických podmienok a fluktuáciou počasia. Fotovoltaické systémy majú nižšiu celoročnú využiteľnosť (faktor kapacity - plnovýkonové hodiny za rok).
- Všeobecne panuje nízka informovanosť obyvateľstva ako aj nedostatok skúseností.
- Fotovoltaické komponenty majú vyššiu cenu, a tým dlhšiu dobu návratnosti investície. To spôsobuje vysoké jednotkové náklady na výrobu elektriny.
- Rozvoj technológie je v súčasnosti závislý od politických opatrení a od ich pružnej aplikácie v praxi (dlhodobá garancia výkupných cien, prednostné pripojenie do elektrickej sústavy a povinnosť povinného - prednostného odberu elektriny distribučnou spoločnosťou, prevzatie zodpovednosti za odchýlku).

Systémy pre nízkoenergetickú výstavbu
V súčasnosti, keď sa jedným z nezanedbateľných faktorov, ktoré sa podieľajú na predstavách o komfortnom bývaní, stáva cena na získavanie energie (teda nielen nadobúdacia cena zariadení, ale aj cena energie s perspektívou ich užívania do budúcnosti, a to s čo najnižšími prevádzkovými nákladmi), sú namieste úvahy o hľadaní rezerv v spotrebe, o šetrení, ako aj alternatívnych možnostiach výroby a získavania energie.
Bývanie v rodinnom dome, ktorého hlavnou prednosťou je dostatočné súkromie, bezprostredný kontakt s prírodou a s možnosťou aktívneho odpočinku, ponúka ku všetkým atribútom kvalitného bývania ešte možnosť vlastného rozhodovania sa v otázkach týkajúcich sa spôsobu úspory energie a v nazeraní na ekológiu. Otvára sa tak priestor pre výstavbu a projektovanie domov, ktoré svojimi parametrami, materiálovým a funkčným riešením priamo už v návrhu počíta s úsporami a minimálnym environmentálnym zaťažením. Ide o rôzne energeticky úsporné, nízkoenergetické, energeticky pasívne, ďalej sebestačné, nielen nulové, ale dokonca plusové či energiu šetriace koncepty, ktorých spoločným menovateľom je využívanie slnečnej energie. Vo väčšej alebo menšej miere sa tento druh výstavby podieľa na saturovaní potreby energií a na komplexnom znížení energetickej náročnosti budov a ich závislosti od tradičných zdrojov energií (fosílne palivá).

Je nevyhnutné, aby sa už pri rozhodovaní a tvorbe budúceho konceptu uvažovalo s pasívnymi formami energetických ziskov v súčinnosti s možnosťou integrácie alternatívnych zdrojov energie - počnúc umiestnením objektu, jeho orientáciou vzhľadom na svetové strany, cez konštrukčné a materiálové riešenie, druh a kvalitu použitých stavebných materiálov (izolácia stien, podláh a stropov, výber zasklenia), členitosť hmoty objektu, kompozíciu až po tvorbu detailov.

Splnenie minimálnych požiadaviek na energetickú hospodárnosť je povinnosťou danou zo zákona. Nízkoenergetické bývanie sa tak stáva nevyhnutnou realitou pre nadchádzajúce obdobie. Solárny priemysel už na tieto trendy zareagoval a ponúka optimálne riešenia pre architektonicky sympatické integrovanie fotovoltaických systémov do striech a fasád budov.

Podmienky a možnosti využitia
Rozoznávame dva základné fotovoltaické systémy:
- bez napojenia na verejnú elektrickú sieť (objekty v odľahlých územiach, horské usadlosti, tzv. grid-off systémy), a to v schéme - priamo, t. j. fotovoltaické panely sú pripojené priamo k spotrebičom (12 V alebo 24 V), alebo schéme - ostrov, t. j. panely sú zapojené cez regulátor dobíjania k batériám (tzv. ostrovný systém),
- s napojením na verejnú elektrickú sieť (väčšina budov v zastavaných územiach, tzv. grid-connected systémy, grid-on systémy). Pri schéme - sieť sú fotovoltaické panely zapojené cez menič napätia do rozvodnej siete (celosvetovo sa tento variant najčastejšie používa). Sériovo-paralelne pospájané panely tvoria fotovoltaické pole, generujúce jednosmerný elektrický prúd, ktorý sa privádza do DC/AC (striedačov/meničov), ktoré ho premieňajú na striedavý prúd. Ten sa cez rozvádzač systému rozvádza do elektrickej siete budovy alebo cez počítadlo či elektromer do verejnej energetickej siete. Výhodou tohto systému je, že pri nízkej dotácii elektrického prúdu (zamračené dni v zime) sa systém zásobuje - dotuje z verejnej siete, pri prebytku (slnečné dni v lete) sa elektrická energia odovzdáva do verejnej siete. Plocha a počet fotovoltaických modulov pre objekt tak nemusia byť dimenzované na jeho presnú spotrebu.

Ďalšie kritériá rozdelenia systémov
Fotovoltaické systémy možno deliť podľa umiestnenia vzhľadom na budovu:
- samostatné technické zariadenia umiestnené mimo budovy, na voľnej ploche,
- zariadenia ako súčasť budovy (strešné a fasádne systémy).
Podľa spôsobu upevnenia môžu byť stabilné (pevné) alebo pohyblivé (jednoosový motoricky natáčaný systém, ktorý sleduje pohyb slnka získava o 17- 19 % viac energie ako fixný).
Plochy vhodné na inštaláciu fotovoltaického systému:
- strechy objektov, a to plochá, šikmá strecha, šedová strecha (plocha s väčším sklonom vyplnená transparentnými fotovoltaickými panelmi),
- strešné okná,
- rôzne tvary striech alebo stropov zo skla.

Umiestnenie panelov
Na plochej streche môžeme umiestniť fotovoltaické moduly do takmer vodorovnej roviny v úrovni strešnej konštrukcie s minimálnym sklonom 3° (fotovoltaické izolačné pásy alebo film - lepené moduly fixované rámami) či nad úrovňou strechy, keď sú panely upevnené na vlastnej konštrukcii, uchytenej v nosnej konštrukcii strechy, alebo naklonené plochy modulov (na vlastnej samostatnej konštrukcii z ocele alebo betónu) vo forme pevných systémov či otočných (servomotorových).
Na šikmej streche (pultovej, sedlovej, inej...) môžu byť moduly v strešnej rovine ako plnohodnotná náhrada krytiny, pričom preberajú aj základné funkcie strechy (statickú i ochrannú). Fotovoltaické panely sa môžu ukladať aj priamo na krov strechy. Pri plechovej strešnej krytine sa používajú vstavané fotovoltaické panely alebo pri iných druhoch sa používajú špeciálne, tzv. fotovoltaické škridle, šindle, rohože, pásové krytiny... Umiestnenie na strešnej rovine nachádza svoje uplatnenie pri väčšine dodatočných aplikácií - moduly sa dávajú na existujúcu krytinu, pričom fotovoltaické panely majú vlastnú konštrukciu.
Pri rôznych tvaroch striech a stropov zo skla sa používajú transparentné typy fotovoltaických panelov, ktoré samotné tvoria strešnú konštrukciu najrozličnejších geometrických tvarov. Prekrývajú sa tak vnútorné priestory, ako sú átriá a dvorany, zimné záhrady, pasáže a spojovacie komunikácie či strešné svetlíky.
Fotovoltaické moduly na šikmej streche môžu vytvoriť zaujímavú kombináciu so strešnými oknami, slnečnými kolektormi, príp. terasami, lodžiami, atď. V takomto prípade je dôležitá voľba vhodného modulu, ktorý by zjednotil všetky "do hry" vstupujúce komponenty tak, aby strešná plocha ako celok pôsobila harmonicky.

Fasády s fotovoltaikou
Fotovoltaické panely môžu byť aj na fasáde objektu, a to na celej alebo len na určitej ploche, pričom sú vo vertikálnych či horizontálnych pásoch (príp. v rôznej ich kombinácii), ale aj ako akcent - v presne vymedzených a kompozične vyvážených plochách.
Panely sa dajú integrovať do prídavných prvkov fasády, ako sú markízy, prístrešky, slnečné clony, žalúzie (vertikálne, horizontálne - pevné aj otočné) i zábradlia balkónov, lodžií a terás. Plnia tak dvojakú funkciu. Zaujímavé a veľmi prospešné je integrovanie fotovoltaiky do výplní otvorov v podobe fólií na okne či v podobe transparentných variantov riešenia.
Ďalším nekonvenčným spôsobom použitia fotovoltaiky môžu byť plochy, ktoré sú výraznými nositeľmi samotnej formy architektúry - objektu ako celku, a to rôzne formy valcových, guľových, nepravidelne preliačených a zvlnených segmentov, plochy, v ktorých presne nerozlišujeme, kde sa končí fasáda a začína strešná konštrukcia a naopak.
Fotovoltaická fasáda je riešením, ktoré posúva architektúru opäť o krok vpred. Obvodový plášť budov dostáva nový rozmer a fasáda sa stáva konštrukčným prvkom, ktorý priestor nielen vytvára, chráni a snaží sa zachovať v ňom získanú energiu, ale tiež prvkom schopným energiu aktívne produkovať. Nevýhodou tohto riešenia je nižší príkon slnečného žiarenia. Fotovoltaická fasáda je najefektívnejšia, ak je zabezpečená dostatočná ventilácia dutiny medzi panelom a stenou, prípadne, ak je ešte využité aj odvádzané teplo.
Fasádne moduly spĺňajú všetky kritériá, ktoré sú kladené na moderné fasádne konštrukcie, ako je ochrana pred poveternostnými vplyvmi, slnečným žiarením, protihluková a protipožiarna izolácia, ochrana proti vlámaniu...

Umiestnenie a orientácia fotovoltaickej plochy
Cieľom každej inštalácie je získať maximálne množstvo vyrobenej elektrickej energie pri dlhodobom využití. Od umiestnenia fotovoltaických panelov vo veľkej miere závisí výkon celého zariadenia. Na optimálnu prevádzku systémov z hľadiska ich umiestnenia je treba brať do úvahy viacero kritérií:
- Prehodnotiť náväznosť budovy na jej okolie, najmä z hľadiska oslnenia a zatienenia, vzťah k susedným objektom i pozemkom, vegetácii, terénu, spôsob zástavby, atď. (ide o maximálne využitie slnečného svitu).
- Orientovať fotovoltaické moduly ich absorbčnou plochou na juh, prípadne JZ s odchýlkou v horizontálnom smere do 15 oC (celé steny, vertikálne tieniace systémy, atď.), so sklonom 30 až 40° vo vertikálnom smere, pričom v podmienkach SR je to 35 - 38° (horizontálne tieniace systémy, zábradlia balkónov, naklonené steny, príp. inak formované celosklenené plochy, fasády...). Tieto podmienky platia iba pre pevnú inštaláciu.
- Minimalizovať pokles účinnosti fotovoltaických panelov, ktorý je dôsledkom nadmerného nárastu prevádzkovej teploty a zaistiť chladenie článkov prúdením vzduchu zo zadnej strany panelu - efektívne odvetrávanie medzier (fasáda - panel, strecha - panel).
Všetky ďalšie elektroinštalačné prvky systému, ako sú DC/AC striedače a rozvádzače (prípadne akumulátory) zaberajú minimum priestoru a môžu byť umiestnené v ľubovoľnom odvetranom priestore budovy.

Zásady návrhu fotovoltaických systémov
- Zariadenie musí byť v súlade so zamýšľaným riešením a s miestnymi špecifickými podmienkami (sila vetra, množstvo snehových zrážok, svetelné podmienky, urbanistická zástavba...atď.).
- Fotovoltaické panely musia konštrukčne naväzovať, prípadne byť až previazané na ostatné konštrukčné prvky (strecha, obvodový plášť, fasáda, atď.).
- Systém musí mať technologické prepojenie so systémami TZB (technické zariadenia budov).
- Vzhľadom na to, že články sú vždy viditeľné, treba vyriešiť aj ich estetické začlenenie do celkového výrazu objektu.
- Dôležité je aj riešenie spôsobu využitia produkovanej energie (priama spotreba, skladovanie pomocou akumulátorov, predaj do elektrickej siete alebo kombinácia týchto spôsobov).

Druhy najčastejšie používaných panelov
Základnou jednotkou fotovoltaických panelov sú kremíkové články (zatiaľ len ojedinele iné), ktoré svojimi špecifickými charakteristikami určujú vzhľad, dizajnový výraz ako aj účel použitého systému. Sú charakterizované najmä svojou účinnosťou.
- Polykryštalické články predstavujú najbežnejšie používané a najlacnejšie zariadenia. Ich účinnosť je 14 - 15 %, pričom plocha potrebná na inštalovanie 1 KWp je asi 8 m2.
- Multikryštalické články majú účinnosť15 - 16 %, monokryštalické 16 - 18 % (plocha potrebná na inštalovanie 1 KWp je asi 7 m2).
- Základom amorfných panelov je naparovaná tenká kremíková vrstva, nanesená na sklo alebo fóliu. Ich účinnosť je 6 - 10 % a plocha potrebná na inštalovanie1 KWp cca 10 - 15 m2.
- Tenké filmy dosahujú účinnosť 8 - 12 %. Ide o strešné pásy EVALON-Solar, ktoré vychádzajú z technológie tenkovrstvových flexibilných fotovoltaických článkov druhej generácie (plocha potrebná na inštalovanie 1 KWp cca 18 - 22 m2).
Účinnosť fotovoltaických modulov sa zvyšuje antireflexnou vrstvou a povrchovou štruktúrou (vzhľadom i hrúbkou). Polykryštalické a multikryštalické články majú typickú trblietavú ľadovú štruktúru a monokryštalické, amorfné články i tenké filmy majú rovnomerný optický vzhľad.
Účinnosť ovplyvňuje aj dizajn. Monokryštalické a polykryštalické panely sa kvôli mimoriadnemu architektonickému výrazu môžu vyhotoviť aj s neobvyklým dizajnom (obr. 5a, 5b, 5c).
Farba FV článkov môže byť rôzna, napríklad čierna pri monokryštalickom, červenohnedá pri amorfnom materiáli a typická azúrovo- a tmavomodrá pri polykryštalickom. Zložitými chemickými procesmi je možné pri polykryštalických článkoch dosiahnuť aj inú farebnosť, ale iba niekoľko druhov - fialovú, svetlo a tmavosivú, zelenú, žltú, hnedú, bronzovú, striebornú, zlatú a ich kombináciou tzv. dúhovú - obr. 3).
Tvar panelu je tiež rôznorodý, môže to byť štvorec, obdĺžnik, kruh, špeciálny tvar i zaoblený, prípadne sa dajú použiť aj na mieru vyrábané moduly prispôsobené výtvarnému zadaniu architekta (obr. 4a, 4b, 4c).
Základné rozmery fotovoltaických modulov sú voliteľné medzi hraničnými veľkosťami od 500 x 500 mm do 1 600 x 2 200 mm. V poslednej dobe sú k dispozícii už aj veľkoplošné, bezrámové fotovoltaické panely, ktoré možno vyhotoviť v rôznych veľkostiach podľa individuálnych požiadaviek. Dôležité je aj usporiadanie panelov, ktoré tiež dokáže ovplyvniť ich účinnosť.
Transparentné moduly majú dvojaké využitie - zachytávajú slnečné lúče, ktorých energiu premieňajú na elektrickú, a zároveň tienením chránia vnútorný priestor pred prílišným oslnením či prehriatím. Rozoznávame pritom stupeň zatienenia (priehľadnosť sa udáva v % - obr. 6 a obr. 8a) a mieru zatienenia (resp. hustotu, t. j. pomer plnej a priehľadnej plochy z celkovej plochy panelu, ktorá je daná rôznou veľkosťou medzier a rozstupom medzi jednotlivými článkami - obr.7a, 7b a obr.8b).
Rôzna kombinácia uvedených charakteristík určuje nielen výsledný optický vzhľad modulov, ale aj ich účinnosť. Skladba vrstiev panelu, hrúbka, druh použitého skla, atď. závisia od statických a tepelnotechnických požiadaviek, od konkrétneho použitia, pričom panely môžu spĺňať aj iné funkcie - napríklad v prípade plnej obvodovej steny môže ísť o obklad, ale zároveň aj o zateplenie, pri transparentnej fasáde a streche (prekrytie niektorého z priestorov) o presvetlenie alebo naopak tienenie interiérov a pod.

Náklady a prínosy
Fotovoltaická inštalácia s nominálnym výkonom 1 kWp má mať plochu cca 10 m2 a v slovenských podmienkach vyrobí asi 850 - 950 kWh elektrickej energie za rok, čo v súčasnosti predstavuje zisk približne 580,- eur bez DPH. Postavenie pevného systému pripojeného do siete dosahuje štandardne cenu cca 5 650,- eur bez DPH.
Cena fotovoltaických systémov však vďaka novým technológiám stále klesá. Fotovoltaika, resp. jej produkty sa správajú ako každé nové odvetvie - s vývojom technológií a postupnou hromadnou výrobou klesá cena zariadení a súčasne rastie ich výkon.
Kvôli orientácii ešte niekoľko základných údajov: Potreba energie na vykurovanie je pre nulový dom v rozpätí 0 - 5, nízkoenergetický 5 - 15 a energeticky úsporný 15 - 50 kWh/m2/rok. Spotreba na vykurovanie v štandardnom panelákovom byte sa pohybuje okolo 170 a v rodinnom dome okolo 140 kWh/m2/rok. Bežná slovenská novostavba spotrebuje na vykurovanie približne 100 - 120 kWh/ m2/rok. (Zdroj: Skácel, D.: Nízkoenergetické domy, Alternativní energie 3/2002.) Ročná spotreba elektrickej energie na osobu v domácnosti je v priemere 1 200 kWh.

Projekt PURE
Je realizovaný v rámci programu ALTENER- EIE. Fotovoltaické inštalácie, ktoré sa v zahraničí už často objavujú na rodinných i bytových domoch, vzhľadom na zatiaľ nepriaznivé legislatívne prostredie u nás nenašli uplatnenie. Avšak prijatím Zákona na podporu obnoviteľných zdrojov energie sa očakávajú riešenia, ktoré už zohľadnia v konceptoch svojich projektov tento "zelený" zdroj energie (rovnako, ako zvyšok environmentálne cítiaceho sveta).
Pre slovenského stavebníka, ktorý by prejavil záujem o aplikáciu fotovoltaickej inštalácie v projekte svojej stavby, ponúka informačnú a poradenskú službu Fotovoltaické propagačné centrum, ktore je súčasťou pracoviska Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry a zriadené v rámci projektu PURE v Banskej Bystrici.
Hlavným poslaním projektu je implementácia smernice 91/2002 ES o energetickej hospodárnosti budov. Jedným z kľúčových cieľov tejto smernice je podpora využívania slnečnej energie v prevádzke budov. Pracovisko slúži ako kontaktné miesto pre konzultácie v oblasti technických, ekonomických a správnych aspektov a zabezpečuje tiež konferencie a semináre. Je tu možnosť konzultovať problematiku využitia fotovoltaických systémov v konštrukciách budov, získať informácie o možnej podpore pri inštalácii takýchto systémov, ako aj získať materiály o dodávateľoch v SR.

Pri navrhovaní projektu nového domu si treba uvedomiť skutočnosť, že štandardné riešenia so štandardným technologickým vybavením nemajú v súčasnosti perspektívu. Preto je rozumnejšou cestou vybrať si znižovanie prevádzkových nákladov, možno aj za cenu vyššej počiatočnej investície. Je len otázka času, kým sa nám peniaze vo forme úspor vrátia. Fotovoltaika je technológia, ktorá dnes zažíva vo svete neobvyklý rozmach a do budúcna patrí k tým najperspektívnejším obnoviteľným zdrojom energie.

Eva Oravcová
Fakulta architektúry STU, Bratislava
oravcova@fa.stuba.sk

   
 
  << späť