Klimatizácia stropným chladením
 

 

Tropické horúčavy nám v lete nedajú v noci spávať a oddýchnuť si a naopak tuhá zima nás stojí nemalé prostriedky vynaložené na vykurovanie. Klimatické zmeny a narastajúce ceny energií v posledných rokoch prinútili mnohých zamyslieť sa nad riešením vykurovania a klimatizácie s čo najnižšími prevádzkovými nákladmi...

Ideálne riešenie takejto "dilemy" sa skrýva vo využití jedného spoločného systému na vykurovanie v zime a zároveň chladenie v letnom období. Takýmto riešením je spojenie tepelného čerpadla a stropného chladenia obytných priestorov.
Výhodou tepelného čerpadla a stropného chladenia nie sú len nižšie prevádzkové náklady na vykurovanie, ale aj práve spomínaná možnosť využitia toho istého systému na vykurovanie aj na chladenie príbytku v letných horúčavách. Princíp sa podobá princípu fungovania chladničky, len s tým rozdielom, že v zime tepelné čerpadlo čerpá teplo dnu a v lete ho odoberá von z obytného priestoru.

Stropné chladenie
To, že tepelné čerpadlo dokáže vykurovať s veľmi nízkou spotrebou energie, je známe. Prostredníctvom tohto zariadenia je však možné s nízkymi nákladmi aj chladiť.
Stropné chladenie patrí medzi vodné systémy klimatizovania. Funguje podobne ako podlahové či stenové vykurovanie na princípe sálania - nie však tepla, ale chladu. Priamo do stropu v miestnosti sa zabudujú rúrky, cez ktoré prúdi ochladená voda z tepelného čerpadla, prostredníctvom ktorej sa ochladzuje strop a následne od neho aj celá miestnosť. Výhodou je prirodzené chladenie priestoru. Sálavá zložka v stropnom chladení spôsobuje, že už vyššia teplota (ochladenie na približne 26 °C) je pociťovaná ako príjemná. To má za následok úsporu energie a aj prevádzkových nákladov.
Stropné chladenie využíva prirodzenú vlastnosť vzduchu. Chladný vzduch je ťažší a klesá dole, zatiaľ čo teplý stúpa k stropu, ochladzuje sa a opäť klesá nižšie, čím sa zabezpečuje prirodzené vychladenie miestnosti na príjemnú teplotu. So stropným chladením sa nemusíme báť občas aj vyvetrať, pretože miestnosť ostane naďalej príjemne vychladená a sálaním od ochladených predmetov sa vonkajší vzduch rýchlo ochladí.

Klimatizácia
Klasická klimatizácia z dôvodu omnoho menšej chladiacej plochy vyfukuje do miestnosti vzduch vychladený zväčša na 16 °C. Ten potom víri prach, baktérie i roztoče, a tak ohrozuje zdravie človeka. Studený prievan navyše môže spôsobiť vážne ochorenia, ako je zápal nervov, oka, či bolesť uší a hlavy i rôzne alergie. Okrem toho sa pri klasickej klimatizácii v dôsledku veľkých tepelných rozdielov zráža vzduchová vlhkosť priamo v klimatizácii. To spôsobuje straty približne 20 až 30 percent energie a navyše sa tak vzduch v miestnosti veľmi vysušuje. Naopak, pri stropnom chladení nedochádza v klimatizovanej miestnosti k prievanu a chladí sa rovnomerne celá plocha miestnosti. Stropné chladenie je vhodné aj pre alergikov a deti, pretože nechladí fúkaním studeného vzduchu, ale sálaním zo stropu, teda nevíri prach a roztoče a ani nevysúša vzduch.

Celoročná prevádzka a úspory
Rúrky v strope nie sú len sezónnou záležitosťou. V lete ochladzujú a v zime zasa môžu poslúžiť ako doplnkový alebo hlavný vykurovací systém. V tomto ročnom období môže rúrkami prúdiť vykurovacia voda, ktorá vyžaruje teplo a odovzdáva ho ostatným predmetom v miestnosti. Stropný systém sa teda dá využívať celoročne.
Už pri použití konvenčných zdrojov chladu je stropné chladenie o 20 až 30 percent efektívnejšie ako klasická klimatizácia, ale ak zapojíme do systému ako zdroj chladu tepelné čerpadlo, klesnú náklady na energie 10- až 20-násobne. To znamená, že ak by sme používali klasický systém klimatizácie s výkonom okolo 12 kW (s príkonom okolo 6 kW), museli by sme za sezónu zaplatiť za chladenie okolo 500 eur. Pri využití tepelného čerpadla klesne spotreba energie na 50 eur. Pri vykurovaní sú však rozdiely v nákladoch ešte výraznejšie. Pre stredne veľký rodinný dom sa tak za rok dá ušetriť aj 1500 eur na výdavkoch za energie pre kúrenie a klimatizáciu.
Zdrojom energie na stropné chladenie môže byť aj spodná voda. Spodná voda má celoročne teplotu 10 - 12 °C, a preto vodu zo studne možno použiť aj na chladenie. Prevádzkové náklady takéhoto zdroja sú 10- až 15-násobne nižšie ako pri bežnej klimatizácii.

Kedy sa rozhodnúť pre stropné chladenie
Ešte pred začatím hrubej stavby si môžeme vybrať zo všetkých dostupných systémov, vrátane stropného chladenia integrovaného v stropnej konštrukcii. Ak máme hrubú stavbu hotovú, môžeme si zvoliť podomietkové či sadrokartónové stropné chladenie alebo pre kancelárie kazety Alfa-therm. Pri rekonštrukciách v závislosti od ich rozsahu je možné uvažovať o podomietkovom stropnom chladení, ale predovšetkým sú vhodné sádrokartónové chladiace dosky alebo kancelárske kazety. Sádrokartónový systém alebo kazety Alfa-therm sa dajú montovať aj dodatočne, t. j. v už zariadenom interiéri.

Ak uvažujeme o zabudovaní klimatizácie do svojho bytu či domu, je dobré sa obrátiť na odborníka už pri plánovaní stavby či rekonštrukcie. Dokáže poradiť, aký typ chladenia je pre daný účel najvhodnejší a dohodne sa aj s architektom na optimálnom riešení.

 

Vhodné umiestnenie a výhody
Stropné chladenie je najvhodnejšie do spální, obývačiek, detských izieb... Je možné ho podmienečne použiť aj do kuchýň, počas varenia však musí byť zabezpečené dostatočné vetranie digestorom alebo ventilátorom, a to so snímačom vlhkosti. Stropné chladenie nie je vhodné do miestností s vysokou vlhkosťou (napr. kúpeľne, interiérové bazény a pod.), pretože na chladnom povrchu stropu môže dôjsť k nadmernému zrážaniu vodných pár. Vzhľadom na svoje výnimočné vlastnosti a možnosť inštalácie aj do zariadených priestorov je veľmi vhodné aj do kancelárií.

Stropné chladenie má tri obrovské výhody - asi najväčšou výhodou je absolútne bezprievanová technológia, poskytujúca príjemné a prirodzené chladenie. Je zdravotne neškodné, lebo sa "nekamaráti" s prachom, a preto je tento spôsob klimatizácie vhodný aj pre alergikov. A treťou výhodou je, že má nižšie prevádzkové náklady ako klasická klimatizácia.

www.stropnechladenie.sk

   
 
  << späť